SABUNCU: BURSA HER AÇIDAN ULAŞILABİLİR OLMALIDIR…

SABUNCU: BURSA HER AÇIDAN ULAŞILABİLİR OLMALIDIR…
uibHer yıl gerçekleştirdiği ihracat ile Türkiye’nin 2. büyük ihracatçı birliği genel sekreterliği olma ünvanını koruyan UİB, Eylül ayında da ihracat artışını sürdürerek, 2 milyar 78.8 milyon dolarlık ihracata imza attı. Eylül ayı ihracatını bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0.29 oranında artırdıklarını ifade eden UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, Eylül ayı ihracatının 2 milyar 78.8 milyon dolar olarak gerçekleştirdiklerini açıklarken, “Geriye dönük 12 aylık ihracatımız ise 23 milyar 792 milyon dolar seviyesine ulaştı” dedi.

Büyümeye ihracat desteği…

 TÜİK tarafından Eylül ayında açıklanan 2’inci çeyrek büyüme rakamlarını da değerlendiren UİB Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 2,1 büyüdüğünü ifade ederken, “Ülke ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 2,1 oranında bir büyüme gerçekleştirdi. İlk yarıda yüzde 3,3 büyüme gösteren Türkiye ekonomisi, ihracattan destek alarak büyüme grafiğini daha yukarıya taşıyabilir. Bu anlamda ihracatın ve ihracatçıların önünün açılması, desteklenmesi ve bu yönde yeni adımlar atılması son derece önemli” şeklinde konuştu.

“Yılsonunda büyümenin yüzde 3-4 aralığında olması bekleniyor” 

Türkiye ekonomisindeki büyümenin ana kaynağı olarak ihracatı işaret eden Sabuncu, “Ekonomimizde yaşanan büyümenin ana kaynağı ilk çeyrekte olduğu gibi ihracattır. Bu bizler açısından son derece önem taşıyor” ifadelerini kullandı.  Sabuncu, “2. çeyrekte ihracat yüzde 5,5 artarken, ithalat yüzde 4,6 oranında düşüş kaydetti. Böylelikle ihracatın katkısı 1,5 puan, net ihracatın katkısı ise 2,9 puan oldu. Bu ise, ilk çeyrekte olduğu gibi, büyümenin ağırlıklı olarak dış ticaret ile desteklendiğini ortaya koydu. UİB olarak, İhracatın her geçen gün artması ve güçlenen sanayi rakamları ile yılsonunda büyümenin yüzde 3-4 aralığında olması bekleniyor” dedi.

“'Bursalı ihracatçının yüzünü hava alanı güldürecek'” 

Yunuseli Havalimanı’nın tekrar uçuşlara açılması konusuna da değinen Orhan Sabuncu, “Bursa, sanayisi ile Türkiye’yi sırtlayan şehirlerden bir tanesi konumundadır. Üretimin son derece yoğun yaşandığı bir ilin her açıdan ulaşılabilir olması son derece önem arz etmektedir. Bu bağlamda Yunuseli Havalimanı’nın tekrar uçuşlara açılacak olması ihracat açısından da önemlidir” diye konuştu. Gerek ihracatçının dış pazarlara, gerekse yurtdışından gelecek müşterilerin ihracatçıya hızlı ulaşması açısından, Yunuseli Havalimanı’nın ihracata hız katacağını da sözlerine ekleyen Sabuncu, “Söz konusu Havalimanı’nın faaliyete geçmesi ile birlikte ihracat açısından olumlu gelişmeler yaşanacağına inanıyoruz” dedi.

Otomotiv ihracatı 1.7 milyar dolar… 

UİB bünyesinde faaliyet gösteren birliklerden, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Eylül ayında ihracatını yüzde 0.78 oranında azaltarak, 1 milyar 733.7 milyon dolarlık ihracata imza attı. OİB’in geriye dönük 12 aylık ihracatı ise yüzde 7,04 artarak, 19 milyar 845.8 milyon dolar oldu.

Tekstilde istikrar sürüyor…

 Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ihracat artışını istikrarla yükseltmeye devam ediyor. Eylül ayında ihracatını geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.38 oranında artırmayı başaran UTİB, 120.1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Yılın ilk dokuz ayındaki ihracatı yüzde 6.80 oranında artan UTİB’in geriye dönük 12 aylık ihracatı ise 8.41 oranında artarak 1 milyar 419.9 milyon dolar oldu.

UHKİB’in ihracatı yükselişte… 

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), Eylül ayı ihracatını bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 25.62 oranında artırarak 50.1 milyon dolar rakamına ulaştı. Yılın ilk dokuz ayında  444.7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Birlik, geriye dönük 12 aylık ihracatını da 8.40 oranında artırarak 565.6 milyon dolar rakamına ulaştı.

UMSMİB’ den 18.6 milyon dolarlık ihracat… 

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB), Eylül ayı ihracatında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,35 ’lik bir artış sergileyerek, 18.6 milyon dolar rakamına ulaştı. Yılın ilk dokuz ayında ihracatını 7,01 oranında artıran UMSMİB’in geriye dönük 12 aylık ihracatı ise, yüzde 2.64 oranında artarak, 186.2 milyon dolar oldu.

Yaş meyve sebze ihracatı artış gösterdi… 

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Eylül ayında yaklaşık 25.20’lik artış göstererek 14.9 milyon dolar seviyesine geldi. UYMSİB’in geriye dönük 12 aylık ihracatı ise 1.66 oranında azalarak, 103.5 milyon dolar rakamına geriledi. UİB Genel Sekreterliği üzerinden ihracat kaydı yapılan ve “diğer” başlığı altında listelenen sektörlerin toplam ihracatı ise 2014 yılı Eylül ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 3.14’lük düşüşle 141.2 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2014, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8