Senegal'le ticaret hacmi artacak

Ekonomi Bakanı Zeybekci, "2018 yılını, iki ülke arasında 250 milyon dolara ulaşan ticaret hacmi

Senegal'le ticaret hacmi artacak

Ekonomi Bakanı Zeybekci, "2018 yılını, iki ülke arasında 250 milyon dolara ulaşan ticaret hacminin artırılması, müteahhitlik sektörü dışında farklı alanlarda iş birliğine geçilmesiyle ilgili son derece önemli görüyorum." dedi.


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2018 yılını, Türkiye ile Senegal arasındaki ticaret hacminin artırılması ve müteahhitlik dışındaki alanlarda da iş birliğine geçilmesiyle ilgili son derece önemli gördüğünü söyledi.


Zeybekci, Bakanlıkta, Senegal Ekonomi ve Maliye Bakanı Amadou Ba ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.


İki ülke bakanları olarak üç hafta içinde ikinci kez görüştüklerine işaret eden Zeybekci, bu görüşmelerin önümüzdeki süreçte de devam edeceğini dile getirdi. Zeybekci, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu toplantıları kapsamında şubat ayı içinde iki ülkenin ekonomi çevrelerinin yeniden bir araya geleceğini ifade etti.


Zeybekci, bu hızlı görüşme sürecinin somut sonuçlara ulaşacağını düşündüğünü belirterek, "2018 yılını, iki ülke arasında 250 milyon dolara ulaşan ticaret hacminin artırılması, ilişkilerimizde ana belirleyici alan olan müteahhitlik sektörü dışında farklı alanlarda iş birliğine geçilmesiyle ilgili son derece önemli görüyorum." dedi.


Senegal Ekonomi ve Maliye Bakanı Ba da kendileri Ankara'daki temaslarını yürütürken, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın da Dakar'da olduğuna dikkati çekti. Bu durumun iki ülke arasındaki ilişkilerin seviyesinin göstergesi olduğunu söyleyen Ba, şöyle konuştu:


"Cumhurbaşkanımızın, Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a saygı ve selamlarını iletmenizi rica edeceğim. Bu ziyaret kapsamında, ilişkilerimizi daha da geliştirmek görevimiz olacak. Zaten Dakar'daki görüşmelerde vergi, gümrük, yatırım ve ticaretin korunması konularına değinmiştik. Bu ziyarette de bu konuları derin şekilde ele alma fırsatı bulacağız." (AA)Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2018, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner24