Şirket kurulumunda rekor Bursa'nın 

  Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2003 yılından bu yana hazırlanan açılan-kapanan firma verilerine göre 2017’nin 11 aylık d

Şirket kurulumunda rekor Bursa'nın 
 

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2003 yılından bu yana hazırlanan açılan-kapanan firma verilerine göre 2017’nin 11 aylık döneminde yeni kurulan şirket sayısı 3 bin 743’e ulaştı. Böylece araştırmanın yapıldığı günden bu yana yıllık bazdaki en yüksek şirket açılış rakamları gerçekleşti.

BTSO kayıtlarına göre Bursa’da Kasım ayında 344 yeni şirket kuruluşu gerçekleşti. Kasım ayında açılan firma sayısı bir önceki aya göre gerilese de kayıtların tutulduğu 2003 yılından bu yana en yüksek 11’inci ay performansı olarak ortaya çıktı. Söz konusu tarihten bu yana en yüksek açılış rakamı 2015 yılının Kasım ayında 290 şirket kuruluşuyla kayıtlara geçmişti. Bu yılın 11 aylık dilimi baz alındığında ise yeni kurulan firma sayısı 2016 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 16 arttı. 2016 yılının 11 ayında açılan şirket sayısı 3 bin 220 olurken, bu yılın Ocak – Kasım döneminde 3 bin 743 firma açılışı kaydedildi. Yılın tamamlanmasına 1 ay kala ulaşılan şirket açılış rakamı, şimdiden 2003’ten bu yana tutulan 12 aylık verileri de aşmış oldu. BTSO kayıtlarına göre bugüne kadarki en yüksek şirket açılış rakamı 2016 yılının tamamında 3 bin 567 kuruluşla gerçekleşmişti.

BTSO kayıtlarına göre Bursa’da bu yılın Kasım ayında 89 firmanın telkin işlemi gerçekleşti. 2017 yılının Ocak – Kasım döneminde kapanan firma sayısı ise 987 oldu. Açılan firma sayısı ile birlikte değerlendirildiğinde Bursa’da kapanan her firmaya karşılık yaklaşık 4 firma kuruldu. Geçtiğimiz yılın 11 aylık döneminde de 978 firmanın kapanış işlemi gerçekleştirilmişti.

YATIRIMCININ GÜVENİ ARTTI

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin 2017 yılına ekonomide seferberlik ruhuyla başladığını hatırlatarak, “Zorlu geçen 2016 yılının ardından işler yoluna girmeye başladı. Türkiye, yılın ilk yarısında sergilediği performansla G – 20 ülkeleri arasında dünyada en hızlı büyüyen 3 ülkeden biri oldu. Yıl sonunda da inşallah dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olacağız. İhracatta rekorlar gelmeye devam ediyor. Hükümetimiz de ticareti canlandıracak önemli reformları hayata geçirmeyi sürdürüyor. Tüm bunlar yatırımcıya da güven veriyor ve yeni yatırımların önünü açıyor” dedi.

BTSO ÜYELERİNE SON 1 YILDA 174 MİLYON TL KAYNAK

Bursa’nın bu süreçte Türkiye geneline göre daha iyi bir performans sergilediğine dikkat çeken Başkan Burkay, BTSO üyelerinin finansmana erişimlerini kolaylaştırma noktasında attıkları adımların açılan firma sayısındaki artışta etkili olduğunu belirtti. Nefes Kredisi başta olmak üzere Halkbank ve KOSGEB işbirliğinde Bursa iş dünyasına son 1 yılda 174 milyon TL’lik kaynak sağladıklarının altını çizen Başkan Burkay, “Yeni açılan şirketlerimizle birlikte Bursa’mızın ekonomideki başarısı sürecek ve kentimizin yıldızı daha da parlayacaktır. Büyük bir özveriyle çalışan ve kentimizin geleceğine yatırım yapan girişimcilerimize ve iş dünyamızın tüm temsilcilerine teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı. (Bülten)
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2017, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19