'Siyasi istikrarsızlık bir an önce aşılmalı'

Yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını değerlendiren Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, "Büyüme, yüzde 1,5-1,7 oranlarında

'Siyasi istikrarsızlık bir an önce aşılmalı'

Yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını değerlendiren Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, "Büyüme, yüzde 1,5-1,7 oranlarında değişen beklentilerin oldukça üzerinde gelmiştir. Bu büyümenin iç talep artışından kaynaklandığını görüyoruz. Bu tabii ki memnuniyet vericidir. Ancak, iç talep artışının yılın geri kalan bölümünde devam edip etmeyeceğini şimdiden kestirmek zor. Bizi en fazla ilgilendiren konu yatırımların, özellikle imalat sanayinde devam etmesidir. Gelecekteki büyümemizi ancak yatırımlarımızı artırarak sürdürebiliriz" dedi.
Net ihracatın büyüme üzerinde olumsuz etki yaptığını belirten Özdebir, "Bu durumun yıl boyunca devam etmesi mümkündür. Dünya ekonomisinde ve finansal piyasalarda yaşanacak olumsuzluklar da büyümemizi olumsuz etkileyecektir.
Ayrıca, seçimlerin ardından ortaya çıkan siyasi belirsizlik bir an önce aşılmalı. Aksi takdirde bu yılı da kaybetmiş olacağız. Bu nedenle tüm siyasi partilerin uyumlu ve uzlaşmacı bir tavır sergilemelerini bekliyoruz" ifadesini kullandı.
Yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen büyümenin işsizlik üzerinde fazla etkili olmayacağını tahmin ettiğini belirten Özdebir, şöyle devam etti:
"Ülkemizde yatırım ve üretim ortamını iyileştirecek yapısal reformlar gerçekleştirilmeden işsizlikte anlamlı bir düşüş olmayacaktır. Diğer yandan, işsizlik oranının yüksek olduğu bir ortamda sanayicinin nitelikli hatta niteliksiz işçi bile bulmakta sıkıntı çekmesi, işsizlik sorununun ekonomik olduğu kadar sosyolojik bir boyut içerdiğini, çalışma kültürümüzün değişmesi gerektiğini de ortaya koymaktadır."

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2015, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19