'Tahvil ihracı, Türkiye'ye duyulan güvenin kanıtı'

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, önceki gün uluslararası sermaye piyasalarında 2 milyar dolar tutarında 5 yıl vadeli tahvil ihracı ge

'Tahvil ihracı, Türkiye'ye duyulan güvenin kanıtı'

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, önceki gün uluslararası sermaye piyasalarında 2 milyar dolar tutarında 5 yıl vadeli tahvil ihracı gerçekleştirildiğini bildirdi. Albayrak, bu talebin, ülkenin ekonomik göstergelerine duyulan güvenin kanıtı olduğunu söyledi.


Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, Hazine Finansman Programı çerçevesinde, uluslararası sermaye piyasalarında önceki gün 2 milyar dolar tutarında 5 yıl vadeli bir tahvil ihracı gerçekleştirildiğini bildirildi. Açıklamada, "Tahvilin getiri oranı yüzde 7,5, kupon oranı yüzde 7,25 olarak gerçekleşmiştir. İhraca yatırımcılardan 6 milyar doların üzerinde talep gelmiştir." ifadesine yer verildi. İhaleye ilişkin değerlendirmelerine yer verilen Bakan Berat Albayrak da "İhale, Türkiye'nin sağlam iktisadi temellerinin, dış şoklara karşı dayanıklılığının, hayata geçirdiğimiz politika ve tedbirlerin etkilerinin yatırımcılar tarafından son derece olumlu karşılandığını net bir şekilde yansıtmıştır." ifadesini kullandı.


"ÜLKENİN EKONOMİK GÖSTERGELERİNE DUYULAN GÜVENİN KANITI"


Albayrak, küresel finans sistemindeki dalgalanmaların bu denli yüksek olduğu bir dönemde ihraç tutarının 3 katından fazla gerçekleşen talebin, piyasaların ve yatırımcıların ülkenin sağlam ekonomik ve finansal göstergelerine duyduğu güvenin bir göstergesi olması açısından oldukça önemli olduğunu vurguladı. İhraç sonucunun, atılan adımların ve Yeni Ekonomi Programı'nın (YEP) küresel finans çevrelerince ne kadar güçlü karşılık bulduğunu ortaya koyduğuna dikkati çeken Albayrak, şunları kaydetti: "İhalenin sonucu, uzun zamandır uluslararası yatırımcılarla gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde vurguladığımız Türkiye'nin iktisadi temellerinin sağlamlığının, dış şoklara karşı dayanıklılığının ve hayata geçirdiğimiz tedbirlerin başarısının yatırımcılar tarafından teyit edildiğini net bir şekilde yansıtmıştır. YEP kapsamında ortaya koyduğumuz hedeflere ulaştıkça, stratejilerimizi ve politikalarımızı hayata geçirdikçe, Türkiye'ye küresel piyasalarda duyulan güven daha da artacak, makroekonomik göstergelerimiz çok daha iyi seviyelere ulaşacaktır. Enflasyon ile mücadele başta olmak üzere, YEP'in temel alanları olan bütçe disiplini, ekonomik dengelenme, ihracata ve teknoloji üretimine dayalı büyüme için politikalarımızı adım adım hayata geçireceğiz." (AA)
Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24