Taşeron işçi artık kadroda  

Taşeron işçilere dair düzenlemenin detaylarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kamuda 4-C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4-B k

Taşeron işçi artık kadroda  
Taşeron işçilere dair düzenlemenin detaylarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kamuda 4-C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4-B kadrosuna alınıyor. Böylece kamuoyunda uzun zamandır tartışılan bu meseleyi kökten çözmüş oluyoruz” dedi. Bakan Sarıeroğlu da 3 ay içerisinde kadro işlemlerinin tamamlanacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, taşeron işçilerle ilgili düzenlemeye dair, kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin işçinin, çalıştıkları yerlerdeki, belediye iktisadi teşekküllerinde istihdam edileceklerini belirterek, şöyle devam etti: "23 bin mevsimlik işçinin halen en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri de 9 ay 29 güne kadar çıkartılabilecek. Kamuda 4-C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4-B kadrosuna alınıyor. Böylece kamuoyunda uzun zamandır tartışılan bu meseleyi kökten çözmüş oluyoruz."

“PLANIMIZ 3 AYDA İŞLEMLERİ TAMAMLAMAK”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron düzenlemesinin 900 bin işçiyi ilgilendiren önemli bir çalışma olduğunu belirterek, "Planımız çalışmanın Genel Kurulda kabulü sonrasında 3 ay içerisinde kadroya geçişleri tamamlamak." dedi. Sarıeroğlu, Mecliste gazetecilerin taşeron düzenlemesiyle ilgili sorularını yanıtladı. Uzun süren çalışmalar sonucunda toplam 900 bin işçiyi ilgilendiren önemli bir karar alındığını ifade eden Sarıeroğlu, "Merkezi bütçe ile düzenlenen tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki 450 bin taşeron çalışan kardeşimize şartsız tam kadro veriyoruz. Belediye ve il özel idarelerindeki taşeronlarla ilgili de aradan firmaları kaldırıyoruz ve belediye iştiraklerinde, belediye iktisadi teşekküllerinde daimi istihdamlarını sağlıyoruz." diye konuştu.

MEVSİMLİK İŞÇİLERE YENİ DÜZENLEME

Sarıeroğlu, 4C statüsünde çalışan 25 bin kişinin de 4B statüsüne geçiş talebinin bulunduğunu, buna dönük çalışmaların olumlu sonuçlandığını anlattı. Mevsimlik geçici işçilerin yıllardır var olan taleplerinin de bu çalışmada dikkate alındığının altını çizen Sarıeroğlu, "5 ay 29 gün çalışan bu kardeşlerimizin de çalışma sürelerini en fazla limit olan 4 aya kadar uzatma imkanı getirdik. Toplam 900 bin işçi kardeşimizi ilgilendiren önemli bir çalışma bu. Planımız çalışmanın Genel Kurulda kabulü sonrasında 3 ay içerisinde kadroya geçişleri tamamlamak." açıklamasında bulundu.

"SENDİKAL ÖRGÜTLÜLÜĞÜ KORUYACAĞIZ"

Bir gazetecinin "2018'in ilk müjdesi diyebilir miyiz?" sorusuna Sarıeroğlu, o şekilde söz verdiklerini söyledi. Taşeron çalışmasının geniş kapsamda değerlendirilmesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine destek olduğunu vurgulayan Sarıeroğlu, şöyle devam etti: "Başbakanımız da çalışmalarda koordinasyon anlamında bizlerle birlikteydi. Maliye Bakanlığının bürokratlarıyla birlikte uzun süredir gece gündüz çalışıyoruz. Bütün arkadaşlarımızın sendikal örgütlülüğünü koruyacağız. Bu bağlamda çalışma barışı açısından bir sıkıntı çıkmaması açısından bu süreci sendikal örgütlülük ve toplu sözleşme süreciyle sürdürmüş olacağız. Aracı firmalarla var olan sözleşmeleri feshedeceğiz. Onlarla ilgili de birkaç düzenlememiz olacak."

"HİÇBİR ZAMAN TOPU BAŞKA TARAFA ATMADIK"

"İşçi ve işverenden asgari ücret konusunda fedakarlık bekliyoruz." sözü ile neyi kastettiğinin sorulması üzerine Sarıeroğlu, o konuşmasının başından sonuna kadar dinlenmesi gerektiğini aktardı. Tüm kesimlerin hak ve hukukunun korunması adına ne kadar hassas bir dil kullandığının o konuşmasından anlaşılacağını belirten Jülide Sarıeroğlu, şunları kaydetti: "O söz Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısı içerisinde, oradaki temsilcilere yönelik söylenmiş bir şeydir. Komisyon çalışmaları tek kesimin vermiş olduğu bir karar değil. Hep birlikte karar vereceğiz. Bu üçlü mekanizmalardaki komisyonların çalışma usulü herkesin bir adım atmasından geçer. Toplu sözleşmenin de ruhu budur. Ülkemiz çok sayıda badire atlattı, çok sıkıntılardan geçti. Biz hiçbir zaman topu başka tarafa atmadık. Üzerimize düşen sorumluluğu yaptık. Herkesin hakkını hukukunu korumak, daha ileriye çalışmaları götürmek benim sorumluluğum. Haksız bir durum oldu ama herkesin canı sağ olsun. Uzun süredir beklenen taşeron çalışmasının da tüm emekçilerimize hayırlı olsun diyorum. İnşallah yüzlerini güldürmüşüzdür."

TORBA YASA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan, 7061 sayılı “Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” (Torba Yasa) Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu yasaya göre; Bakanlar Kurulu, bir saati aşmamak kaydıyla ileri saat uygulamasını yapmakta yetkili olacak. Terörle mücadele sırasında veya 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında yaralanan ilköğretim, ortaokul ve ilkokul mezunları, hizmetli yerine memur kadrosuna atanabilecek. Kamuya ait bazı konutlar satışa çıkarılacak.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) için uygulanacak oran, bin 300 cc altındaki araçlar için yüzde 15, bin 300 cc üstündeki araçlar için yüzde 25 olacak. MTV bin 300 cc ve aşağısı araçlar için fiyatı 40 bin TL’yi aşmayanlarda 743 TL, fiyatı 40 ila 70 bin TL arasında olanlarda 817 TL, fiyatı 70 bin TL’yi aşanlarda 892 TL olarak uygulanacak. Kurumlar Vergisi, 2018, 2019 ve 2020 yıllarında yüzde 22 olacak. Bakanlar Kurulu, bu oranı yüzde 20’ye kadar indirebilecek. Asgari ücretlilerin maaşlarının 2017 yılının son dört ayında bin 404 liranın altına düşmemesi için ilave asgari geçim indirimi sağlanacak. (İHA-AA)
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2017, 16:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24