TOFAŞ'ta Hak-İş'in ayak sesleri!

Bursa'da TOFAŞ işçileri, TOFAŞ yönetimi ve Türk-Metal Sendikası’na karşı başlattıkları mücadelede 9 gün boyunca direnmiş ve eylemlerinin 10. G

 TOFAŞ'ta Hak-İş'in ayak sesleri!

Bursa'da TOFAŞ işçileri, TOFAŞ yönetimi ve Türk-Metal Sendikası’na karşı başlattıkları mücadelede 9 gün boyunca direnmiş ve eylemlerinin 10. Gününde Tofaş yönetimi ile anlaşarak geçtiğimiz pazartesi iş başı yapmışlardı. Ancak Türk-Metal Sendikası’ndan istifa eden işçilerin yeni sendika olarak kimi seçeceği merak ediliyordu. TOFAŞ işçileri, eylemleri sırasında açtıkları facebook sosyal medya hesaplarından bugün konuya ilişkin açıklama yaptılar. İşçilerin o açıklaması:

Değerli emekçi kardeşlerimiz, yol haritamızı çizme konusunda yapılan araştırmaların sonuçlarını ve alınan kararları sizlere açıklamak istiyoruz.


  1. Kendi kurulumuzu kurup hiçbir sendikaya üye olmadan devam etmek


Sonuç: Yönetim bir kurum altında olmadan temsilcilerimizi başından sağmakta, isteklerinize cevap vermemektedir. Bu durum bizi acilen kurumsallaşmaya itmektedir.

 

  1. Kendi sendikamızı kurmak


Sonuç: Büyük maddiyat gerektiren, yetki alabilmek için yeterli üyeyi yakalamamızı gerektiren uzun ve zor bir süreç. Bu süreçte maddi olarak kimseden aidat alınamayacağını düşünürsek; 2017 sözleşmesi hepimiz için hüsrana sebep olabilir. Ayrıca birçok yasal zorunluluklar var aşmamız çok zor. Bu olumsuzluklar bizi üçüncü yola sürüklemekte

 

  1. Mevcut sendikalardan isteklerimize cevap vereni seçmek.


Sonuç:  Metal sektöründe 3 sendika yetki alma hakkına sahip

1)Türk-Metal Sendikası: yeni kurtulduk. 2) Birleşik Metal Sendikası: %99 istemiyor. 3)Çeliş İş Sendikası: Bize en uygun şartları sunan sendika.

 

Yaptıkları bu açıklama üzerine işçilere bir bildirge yollayan Çelik-İş Sendikası olumlu ve işçi lehine maddeleri ile anlaşma ihtimalini güçlendirdi. Bildirge içerisinde yer alan o maddeler:

  • Söz ve karar sahibi TOFAŞ iççileri olacak.

  • TOFAŞ işçilerine ait yeni bir ÇELİK-İŞ SENDİKASI kurulacak.

  • Bu şubenin yönetim ve temsilci kadroları çalışanların özgür iradeleri ile gerçekleşecek demokratik seçimlerle iş başına gelecekler.

  • Toplu iş sözleşme hazırlık çalışmaları, yürütülmesi ve imzalanması şube yönetimi, temsilciler ve tüm TOFAŞ çalışanları ile birlikte yapılacak.

  • ÇELİK-İŞ SENDİKASI bu süreç içerisinde hiçbir suretle aidat talebinde bulunmayacak.

  • TOFAŞ’ta çalışanların çoğu ÇELİK-İŞ SENDİKASI’na üye olunca işverenle görüşülerek temsilci seçimleri yapılıp, işçinin temsilcisi olarak işyerinde göreve başlayacaklar.


tofaş

Çelik-İş Sendikası’nın işçinin lehine izleyeceği politikaları ifade eden bu bildirge sonrası TOFAŞ işçilerinin ne yanıt vereceği merakla bekleniyor. Çelik-İş Sendikası, geçtiğimiz yıllarda Kardemir A.Ş.’de sendikasızlık döneminden sonra yapılan Toplu İş Sözleşmesi’nde Türk Metal Sendikası’na galip gelmişti.

 

 

Çelik-İş Sendikası’nın yetki aldığı bazı önemli kuruluşlar;

THY HABOM A.Ş.

Tosçelik A.Ş.

İsdemir A.Ş.

Platinum Demir Çelik A.Ş

Ekinder Demir Çelik A.Ş.

Termo Teknik A.Ş.

KARDEMİR A.Ş.

 

 

 
Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2015, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8