Merkez Bankası faizi yüzde 19'da sabit tuttu

Merkez Bankası politika faizini değiştirmedi, yüzde 19'da sabit tuttu.

Merkez Bankası faizi yüzde 19'da sabit tuttu

Para Politikası Kurulu'ndan yapılan açıklamada TCMB'nin fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceği vurgulandı:

"Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli
yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir."

Kurul'un kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edeceği belirtildi.

Aşılama sürecinin gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünya genelinde hızlanmasının küresel ekonomide toparlanma sürecini desteklediği vurgulandı.

Yükselen küresel enflasyon ve enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkisinin sürdüğüne dikkat çekilen açıklamada, Türkiye’deki süreç şöyle anlatıldı:

İç talep bir miktar ivme kaybederken, dış talep gücünü koruyor

“Yurt içi iktisadi faaliyet güçlü seyretmektedir. İkinci çeyrekte, salgın kısıtlamalarına ve finansal koşullardaki sıkılaşmaya bağlı olarak iç talep bir miktar ivme kaybederken, dış talep gücünü korumaktadır. Son dönemde ithalat fiyatları kaynaklı maliyet unsurlarının yanı sıra, talep koşulları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir."
 

Anadolu Ajansı ( AA )

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19