Esnaftan örnek davranış 

Bursa’da günden güne kaybolan esnaflık kültürü bazı semtlerde hala yaşatılmaya devam ediyor. Günümüzde gelişen AVM kültürü ile birlikte yanındaki dükkanın sahibini bile tanımayan bir esnaf topluluğu oluşmuşken, Gazcılar’da bulunan bir grup esnafın başlattığı fidan dikme kampanyası bizleri eski günlere götürdü. 
Semtteki boş alanlara ve kaldırımda kuruyan ağaçların yerine çınar, ıhlamur ve servi ağacı diken esnaflar, böyle etkinliklerin daha çok artması gerektiğine vurgu yaptılar. 
Platform sözcüsü Özcan Aytiş, amaçlarının farkındalık oluşturmak olduğunu; her semte, mahalleye, kaldırıma ve şehir içindeki alanlara fidan dikerek, Bursa’yı doğusundan batısına kadar yeşille buluşmasına katkı koymak olduğunu söyledi. Aytiş, Fatih Sultan Mehmet'in 'ormanlarımdan dal kesenin başını keserim' sözünü hatırlattı, ağaca, yeşile ve doğaya  kurum ve kuruluşların daha saygılı olması gerektiğini söyledi. Özcan Aytiş, “Bursa’mız, her zaman esnafları, ticaret ve sanatkarlarıyla örnek olan bir şehir oldu. Ahilik kültürünü yeniden canlandırmak istiyoruz. Esnafların sosyal projelerde yer alması gerektiğini anımsatmalıyız. Hatıra ormanları oluşturulması da önemli ama  amacımız, meslektaşlarımıza örnek olmakla birlikte, Hz. Peygamber’in ‘öleceğinizi bilseniz fidan dikin’ hadisini hatırlatmak ve kentlerin betonlaşmasından dolayı nefes almamızı zorlaştırdığına dikkat çekmek.  Buradan yola çıkarak, belirlediğimiz yerlere, hatta tabelası, işyeri gözüksün diye bazı kişilerin kestiği, kuruttuğu ağaçların yerlerine Bursa’mızın sembolü çınar fidanıyla birlikte zeytin, ıhlamur ve servi diktik. Önümüzdeki Şubat ayına kadar daha farklı semtlere fidan dikilmesi için öncü olacağız’ diye konuştu.
Mahallede bulunan diğer esnaflarda böyle organizasyonların daha çok artması gerektiğine dikkat çekti. Mahalle halkının da desteğini alan hareketin daha da çok büyümesi bekleniyor. 
‘Her mahalleye bir fidan’ gibi hoş bir sloganla ortaya çıkan bu hareket, umarız diğer esnaflara da örnek olur. Selçuklu ve Osmanlı’dan kalma geleneklerin yaşatılması toplumuzun adına çok önemli.
Esnaflık sadece ticari amaçla yapılan bir meslek olmamalı. Bir semtin esnafı ne kadar iyi olursa o semtin huzuru da o kadar iyi olur. Ahilik geleneğinde esnaflar topluma yol gösterici olmuşlardır. Burada yetişen küçük çocuklar büyük bir toplum eğitiminden geçerdi. 
Çocuklara sadece ticari değil toplumsal ahlak da öğretilirdi. Şimdi günden güne kaybolan bu anlayışın bazı yerlerde hala yaşaması bizleri de epey bir mutlu ediyor. Bursa esnafının daha çok proje içinde olması ve toplumu yönlendirecek güzel faaliyetlerin içinde olması gerek. İnşallah bundan sonra böyle güzel projeleri daha sık duyarız. 

YORUM EKLE

banner19

banner24