Ev hanımlığı da bir meslektir

Kadınların toplumda, sosyal yaşam ve iş hayatında var olmaları oldukça önemli ve gereklidir ancak her kadın ‘dışarıda’ çalışmak istemeyebilir. Peki bu, o kadınların hiç çalışmadığı anlamına mı gelir? Esasen ev hanımları özellikle de anneler mesaisi asla bitmeyen, tatili olmayan ve karşılığında ücret almadıkları ömürlük bir işte çalışır dururlar. Bulaşık yıkamak bir de bulaşık makinesi varsa kulağa oldukça kolay gelir. Alt tarafı iki kap yemek pişirilecek o da kolay, çamaşır yıkamak ve ütü desen haftada bir kere zaten. Gerçekten bu kadar basit mi? Elbette her ev hanımı bir değildir ama annemi gözlemliyorum da, ben uyanmadan o mesaiye başlamış, babamın kahvaltısını hazırlamış onu işe uğurlamış oluyor ve ben gece 12 gibi uyumaya gittiğimde annem mesaisini hala bitirememiş, mutfakta ya da arka odada ya bir temizlik ya da düzen tertip işiyle uğraşıyor oluyor.

Peki tüm gün ne yapıyor olabilir? Kahvaltı-bulaşık, okula giden kardeşlerimin yataklarını ve etrafa saçtıkları pijamalarını, geceden kalma su bardaklarını vesaire toplama seansı, evi silip süpürme, banyo-tuvalet, lavaboların temizliği, öğle yemeği-bulaşık, akşam yemeği için küçük bir market alışverişi, çamaşır yıkama seansı -beyazlar, renkliler, çarşaflar ve kardeşlerimin ayakkabıları- sıklıkla perdelerimiz de yıkanır bizim ve camlarımız da her zaman ‘ayna’ gibidir. Ardından akşam yemeği ki bu bizim evde büyük bir telaştır annem için çünkü hepimiz maalesef yemek seçiyoruz. Birimiz o çorbayı içmez diğeri bu sebzeyi yemez derken 6 kişilik akşam yemeğini çıkarmak annem için oldukça meşakkatli.

Ha bu arada hepimizin eve geliş saati de farklıdır. Kardeşlerim okuldan aç gelir onlara sofra kurulur-toplanır, babam yorgun argın işten eve kendini atar hemen onun için de bir sofra ve son olarak da ben. Ben yemeğimi yerken ocağın üstündeki çay tatlı tatlı demleniyor olur, yemek kalkar çay sofrası gelir. O sırada annem akşam bulaşıklarını halletmiş olur çay kalkar meyve gelir biz meyvelerimiz afiyetle yerken annem tüm gün hiç durmadan çalışan emektar ocağımızı temizler. Bazen oturmaya fırsat bulursa hemen alır eline örgüsünü yine durmaz. Anneler asla durmaz. Ve bazı hadsizler çıkar der ki “Ev hanımları ne iş yapıyor?” Kimsenin kimseye karşılıksız bir bardak su getirmeyeceği bu devirde anneler en büyük emekçilerdir. Kimsenin bunu görmüyor oluşu da bu gerçeği değiştirmeye yetmez.

 
YORUM EKLE

banner19

banner8