Evde peynir tarifi

Peynir yapmak için çiğ süt alacağız. Uht ve pastörize sütten peynir olmaz. Antibiyotik varsa maya tutmaz.
Tarifi okumadan önce bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim https://youtu.be/os9WrRSZdXM.
Sütün 65 derece ısıtılması idealdir. 70 derece ve üzerinde bazı yararlı bakteriler yok olabilir. Sütü kaynatırsanız maya tutmaz. Buna dikkat edelim. 4 ay salamurada bekletme imkanınız varsa çiğ mayalayın.
65 derece ısıttığımız sütü kısa sürede mayalama derecesine düşürelim. Mayalama derecesi havanın ısısına göre değişebilir. Yazın 30 derece, kışın 35 derece.
Maya olarak mümkün olduğu kadar şirden maya kullanalım. Piyasada şirden maya bulmak mümkün. Hazır şirden maya oranı binde 12-15 arasıdır. Yazın binde 12 kışın binde 15 oranında kullanalım. Yani 10 kg süte 1.2 cc ile 1.5 cc maya katalım. Şırınga ile bunu ayarlarsınız.
Mayaya 3-4 kat oranında su katalımki süte dağılımı iyi olsun. Mayayı süte karıştırırken dalgalanma yapmadan yavaş yavaş 1 dakika karıştıralım. Maya karıştırma bitikten sonra Oda ısısı 23 derecenin altındaysa tıpkı yoğurt yaparken olduğu gibi kabın etrafını bez veya battaniye ile saralım. Isı iyi ise bir bezle üzerini kapatalım. Kış aylardan oda ısısı önemlidir. 15 derecenin altında peynir üşür.
Mayalanma süresi 45 dakika ile 1.5 saat arasında değişebilir. Mayanın tutup tutmadığını 45. Dakikadan sonra kontrol edin. Maya tutmuşsa küp şeker şeklinde telemeyi kesin ve 15 dakika bekleyin. Sarı su iyice yukarı çıksın. Daha sonra çendere bezine telemeyi aktarın ve asın. Yarım saat sonra bezi çıkartmadan baskıya alın. Peynirin ağırlığı kadar ağırlık koyun. Yarım gün baskıda durması yeterlidir.
Baskıdan çıktıktan sonra ister peyniri dilimleyerek kuru tuzlama yaparak bidonlara aktarın. İsterseniz sulu salamurada yarım gün bekleterek daha sonra bidon Veya tenekeye aktarın. Sulu salamuradaki tuz oranı % 15 olmalı. Peyniri Salamura suyundan çıkartıp teneke veya bidona aktardığınız zaman ilave edeceğiniz suyun tuz oranı % 8'i geçmemeli.
Peynir 2 ayda fermente olur. Ne kadar çok beklerse aroma Ve tat o kadar çok artar. Kışın serin bir yerde bekletebilirsiniz. İdeal ısı 5 derecedir. Yazın sıcak havalarda soğuk dolap şart.
Herkes evinde çok kolaylıkla beyaz peynir yapabilir nasıl mı? İşte tarifi... Video'da geçen ürünleri ve daha fazlasını www.canberk.com.tr sitesinde
 

YORUM EKLE

banner19