Farkında mısınız?  Parlamenter sistem tarih oldu.

Bize dayatılan, özellikle 60 sonrasında tamamen çözümsüzlüğü çözüm olarakkarşımıza çıkaran, önümüzü sürekli tıkayan, bizi ortalama 1,5 yıllık hükümetlere mahkûm bırakmış olan, adeta ülkemizin ilerlememesi için özellikle seçilmiş parlamenter sistemi çok şükür ki tarihin çöplüğüne attık.

Ve hemen aynı gün, 24 Haziran seçimlerinde Milletin yüzde 52.5  oyu ile seçtiği 1. Devlet Başkanımız Yemin ederek görevine başladı. Ve yine aynı gün, çalışma arkadaşlarını tespit ederek Bakanlar kurulunu açıkladı. Bir gün içinde önümüzde ki 5 yıl bizi kesintisiz yönetecek olan kadro görevine başlamış oldu.

Başkanlık Sistemi ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.

1.Devlet Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve çalışma arkadaşlarına Allah hayırlı görevler yapmayı nasip etsin.

Daha bu sisteme geçilmeden, 16 Nisan 2017 Referandumundan önce Muhalefetin başında ki zat diyordu ki; “Bu sisteme geçersek Başkan sınırsız Başkan yardımcısı atayacak bin 500 kişi başkan yardımcısı olacak. İstediği kadar bakan atayacak. Onun için hayır verin”

Evet, şimdi gerçek olan ile karşı karşıyayız. Kabine açıklandı ve fiili olarak başkanlık sisteminin üyeleri belli oldu. Bir başkan yardımcımız ve 16 bakanımız var.

Daha önce bakanlık sayımız 26 iken bu sayıda dahi azalma oldu. İşlerin daha iyi ve hızlı olabilmesi için bazı bakanlıklar birleştirildi.

Parlamento içinden 4 bakan var. Yani partili bakan sayısı 4, bunlarda parlamentodaki görevlerinden istifa edecekler. Bakanlar kurulunun Meclis ile yapısal bir ilişkisi olmayacak. Yürütme olarak görevlerini yerine getirecekler. Meclis ise Yasama ve denetim görevini layığı ile yerine getirecek. Yargı da bağımsız olarak görevini yapacak. Kuvvetler ayrılığı dediğimiz sistem tam olarak işleyecek.

Açıklanan bakanlar kuruluna baktığımızda liyakat esaslı, konusunda uzman olan kişilerin bakanlıklara geldiğini gözlemledim.

Hazine ve maliyenin birleştirilerek başına Berat Albayrak’ın getirilmesi,Başkan’ın hazine ve maliyeyi ön planda kontrol altında tutarak, bundan böyle Ekonominin dış kaynaklı olarak sürekli manipüle edilmesinin önüne geçileceğinin sinyali olarak algıladım. Zaten bunun böyle olmasına kabine açıklanır açıklanmaz ilk tepkiyi yabancılar doları arttırarak gösterdi. Bunun geçici olacağı kanısındayım. Zaman içinde Türkiye ekonomisini dışardan yönetmeye alışmış olanlar bu yeni duruma adapte olmak durumunda kalacaklar.  Türkiye onların kolay kolay vazgeçebilecekleri bir ülke değil. Artık onlar bize ayak uyduracak. Biz onlara değil.

Milli Eğitim Bakanlığında uzman bir isim olan Prof. Dr Ziya Selçuk’un Bakan olması beni eğitim alanında ilk defa heyecanlandırdı. Sanırım bu dönemde eğitimde köklü değişikliklerolacak.  Zira bu alanda çok eksikliklerin olduğu ve bu eksikliklerin bir türlü giderilemediği, üstüne üstlük şimdiye kadar daha da karıştırıldığı kanaatindeyim.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarihine birçok defalar ayrıldığını ve birleştirildiğini gördük. Ben bu bakanlığın Kültür ve turizm olarak ayrı bakanlıklar olmasını isterdim.  Şimdi bu bakanlığın başına gelen isim Mehmet Ersoy, başarılı bir Turizmci. Turizm gelirlerine önem veren ülkemizin Turizm açısından gelişmesine önemli katkıları olacağı kanısındayım. Ancak,Kültür kısmının eksik kalacağı kanaatindeyim.

Oysaki özellikle bu dönemde ülkemizde Kültüre verilecek önem ve yatırımların çok daha dikkatli ve yerinde olması gerektiğine inanıyorum. İletişim ve bilişimin bu kadar geliştiği, bu anlamda sınırların kalktığı bu çağda, yeni yetişen neslimizin kendi öz değerlerimize, kültürümüze, gelenek ve göreneklerimize bağlı kalarak yetişmesinde kültür ve eğitimin beraberce el ele vererek çalışması gerektiğini düşünüyorum.

Tarım Bakanlığına atanan Bekir Pakdemirli’nin işinin zor olduğu kanaatteyim. Bu bakanlığa gelenlerin şimdiye kadar Türkiye insanını tarım alanında memnun edecek karar ve yatırımlar yapmadığı veya yapamadığını düşünüyorum. Bundan böyle Milli tarım politikasının daha çok öne çıkacağı kanısındayım. İnşallah öyle olur.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan iş dünyasının yakından tanıdığı bir isim.

Sağlık Bakanı konusunda uzman bir isim olan Dr. Fahrettin Koca ile sağlığın daha çağdaş ve modern hale geleceği, özel hastaneler ile Devlet hastaneleri arasında fark kalmayacağı kanaatindeyim. Fiziki şartlar olarak üniversite hastanelerinin hepsinin gerisinde kalacağını düşünüyorum. Bu bağlamda üniversite hastanelerinin özel olarak ele alınması gerektiği kanaatteyim.

Milli Savunma Bakanlığına Hulusi Akar’ın gelmesi ordunun yeni sisteme adaptasyonu konusunda en isabetli karar olduğunu düşünüyorum. Yeni dönemde bütün kuvvet komutanlıkları Milli Savunma Bakanlığına bağlı olacağından, zaten Genel Kurmay Başkanı olan Hulusi Akar’ın bu göreve gelmesi ile geçiş döneminde doku uyuşmazlığı olmadan bu dönemin geçileceği kanaatteyim.

Önceden özellikle büyük iller benden kaç Bakan olacak, kim olacak gibi beklentilere girerlerdi. Yeni sistemde böyle bir durum yok.  Hiçbir şehre, etnik guruba, bölgeye, siyasi tercihe veya bir kuruma bağlı kalmaksızın oluşturulan bir kabine yapısı ile karşı karşıyayız.

İsim olarak olmasa da yapısal olarak tahmin ettiğimiz bir Bakanlar Kurulu listesi oluştu. Herkes işine bakacak. Eski sistem kapandı, şimdi yeni sistem var. Adı da Başkanlık sistemi.

Bursa illa ki listede bir Bakan görmek istiyorsa Fahrettin Koca Bursa Erkek Lisesi mezunu kardeşimizdir.  Konya doğumlu olsa da aslanlar gibi Bursa Erkek Liseli, onurumuzdur, gururumuzdur.

Yeni sistem hayırlı olsun.

Ülkemize ve milletimize yepyeni ufuklar açsın.

Selam, sevgi ve dua ile…
YORUM EKLE

banner19

banner8