Faruk Çelik'in önerisi CHP'yi tutuşturdu

Eski Bakan Faruk Çelik geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında siyaset gündemine bomba gibi düşen bir öneride bulundu. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde uygulanan yüzde 50+1 oy çoğunluğunun ülkeye fazla geldiğine değinen Çelik bunun yüzde 40’a çekilmesi gerektiğini söyledi.

Eski Bakanı’nın bu önerisi Ankara kulislerini biranda harekete geçirdi. Bütün partilerin bir numaralı gündem maddesi bu açıklama olurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan konuyla ilgili açıklama geldi. Çelik’in önerisiyle ilgili Erdoğan, “Bu durum bir anayasa değişikliği gerektiriyor. Dolayısıyla konuşma yeri Meclis'tir. Ön hazırlığımızı buraya getirebiliriz. Onun için iktidarıyla, muhalefetiyle el ele vererek bunu gerçekleştirebiliriz. Hayır, böyle bir sorgulamaya da girmem, yani böyle bir teklif kimden geliyor? Medyadan geliyorsa o ayrı bir konu ama bu iş parlamentonun işidir. Parlamentoda da bu işlerle ilgilenen kimdir, muhalefettir. Muhalefet böyle bir teklifi getirir, orada bu tartışılır. Bunu sürekli olarak böyle ayağa düşürmenin doğru olduğuna inanmıyorum. Çünkü milletimiz de politikacıdan ciddiyet istiyor. Dolayısıyla bu ciddiyeti aynen sürdürmemiz lazım. 2023 seçimlerine daha ciddi bir zaman var." dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarında konuyla ilgili açık kapı bıraktığını gördük. Muhalefetin kabul etmesi durumunda AK Parti’nin olaya sıcak baktığı anlaşıldı bu açıklamada. Ancak CHP hemen saldırı politikasına geçti. Erdoğan’ın muhalefetten böyle bir şey gelirse değerlendiririz açıklamasına rağmen, CHP kanadı AK Parti’nin yasa tasarısında değişime gitmeye çalışacağı algısı oluşturuldu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Bu yasayı yapan kim? Bu yasayı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni önümüze getiren bu yapı değil mi? Şimdi ne değişti de oranı düşüyorsunuz? Milletin aklıyla alay etmesinler. Bu millet gerçeği gördü, olayın da farkında. Bunu tartışmak demek, demek ki seçilmeyle ilgili kaygısı oluştu, artık seçilemeyeceğini biliyor. Yarın da 40 artı 1 demez, 30 artı 1 der. Bu tamamen içinde bulundukları paniğin, korkunun göstergesi, bunu tartışmayı bile doğru bulmuyoruz." açıklamalarında bulundu.

Şimdi… CHP bu öneriye destek verir ya da vermez onu bilemem. Karşı durmak da kendilerinin bileceği iş. Ama konuya dışardan baktığınız da benim açıklamalardan anladığım CHP’nin tek derdinin Erdoğan’a yüzde 50+1 oy aldırmamak olduğunu gösteriyor. Seçimi kazanmak gibi bir gaye yok. Sonuçta yüzde 40+1 barajı gelirse bütün partiler için gelecek. Sadece 1 kişiye mahsus olacak bir sistem değil. Burada yine yanlış hesaplar içinde olan CHP, yüzde 40+1 oy alacağına bile inanmıyor. Tek dert Recep Tayyip Erdoğan kazanmasın da biz kazansak da olur kazanmasak da…

Cumhurbaşkanlığı Sistemini eleştirirken, bazı aksaklıkların değişmesine bile göz yummak istemeyen bir muhalefet var.  Yani ortak yol ya da yeni bir şeyler üretmek yerine, bu sistem tutmadı, eskisi işimizi görür mantığı CHP’ye bir şey kazandırmaz. Unutulmamalı ki AK Parti seçimlerdeki büyük zaferlerinin çoğunu Başkanlık sisteminden öncesi seçimlerde kazandı.
YORUM EKLE

banner19

banner8