FETÖ'nün ilk okuluna tarihi isim

Türkiye Maarif Vakfı, FETÖ'nün Senegal'de ilk açtığı okula eskiden Senegal Mili Eğitim Bakanl

FETÖ'nün ilk okuluna tarihi isim

Türkiye Maarif Vakfı, FETÖ'nün Senegal'de ilk açtığı okula eskiden Senegal Mili Eğitim Bakanlığı görevinde bulunan tarihçi Profesör Thiam'ın adını verdi.


Türkiye Maarif Vakfı (TMV), Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Senegal'in başkenti Dakar'da ilk açtığı okula eski Mili Eğitim Bakanı tarihçi Profesör İba Der Thiam'ın ismini koydu.


Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Büyükelçi Hasan Yavuz, Senegal'e resmi ziyarette bulunan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile katıldığı Dakar'daki Maarif Okulunun isim koyma merasiminin ardından AA muhabirine açıklamalarda bulundu.


Bakan Elvan’ın, TMV okullarını ziyaretinin ve öğrencilerle buluşmasının son derece önemli olduğuna işaret eden Yavuz, Türkiye'den yurtdışındaki Maarif okullarına yapılan üst düzey ziyaretlerin Türkiye'nin, vakfın arkasında olduğunu gösterdiğini söyledi.


Yavuz, Profesör Thiam'ın, ülkede sevilen bir akademisyen ve politikacı olduğuna dikkati çekerek, "Okula bu ismin verilmesi, FETÖ'cülerin Senegal insanının kalbinde açtığı yaraya Türkiye adına merhem olacak." dedi."Türk insanından beklediğimiz sıcaklığı FETÖ'cülerden göremiyorduk"


"Yurtdışında birçok kişiden 'FETÖ'cüleri Türkiye'den geldikleri için kucaklıyorduk fakat Türk insanından beklediğimiz sıcaklığı göremiyorduk' şeklinde sözler işitiyoruz." diyen Yavuz, Afrikalıların da TMV'den memnun olduklarını kendilerine ilettiğini söyledi.


Senegal devletinin Eylül 2017'de FETÖ'ye ait okulların eğitim ruhsatını iptal ettiğini hatırlatan Yavuz, Türkiye Maarif Vakfının bu yıl içerisinde FETÖ’den alınan okulların materyal ve bina ihtiyaçlarını süratle giderdiğini belirtti.


Yavuz, şöyle devam etti:


“Ekipman ve personel ihtiyacımızı büyük oranda tamamladık. Dönem ortasında devralındığı için diğer okullara giden öğrencilerimizi yeniden okullarımıza kaydettirmek için gerekli iletişim ve reklam kampanyalarımıza güçlü bir şekilde önümüzdeki aylarda başlamış olacağız. Türkiye Maarif Vakfı, devletinden, hukukundan ve milletinden güçlü destek alan bir eğitim kurumu olarak Senegal ile ilişkilerimizin daha da gelişmesini sağlayacak önemli bir diplomasi aktörüdür.”İba Der Thiam


İba Der Thiam, 26 şubat 1937'de ülkenin orta kısmında yer alan Kaffrin bölgesinde doğdu.


Senegal'in ikinci Cumhurbaşkanı Abdou Diouf zamanında Milli Eğitim Bakanlığı görevinde bulunan Thiam, aynı zamanda UNESCO Bilimsel Komitesinin üyelerinden biri olarak da görev yaptı.


Uzun yıllar Şeyh Anta Diop Üniversitesinde tarih ve politika derslerine giren Thiam, tarihle bağlantılı olarak Afrika'nın genel tarihçesi hakkında eserler kaleme aldı. Thiam, Senegal'in sömürgecilik dönemi, ülkedeki sendikalar, Senegal ve uluslararası kurumlar hakkında birçok çalışma yaptı. (AA)Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2018, 14:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24