Gülen'in malikanesi deşifre etti, cezası indirildi

FETÖ elebaşı Gülen'in Pensilvanya'daki malikanesi hakkında önemli bilgiler veren eski emniyet am

Gülen'in malikanesi deşifre etti, cezası indirildi

FETÖ elebaşı Gülen'in Pensilvanya'daki malikanesi hakkında önemli bilgiler veren eski emniyet amiri E.Ü'ye verilen 10 yıl 2 aylık hapis cezası, etkin pişmanlıktan yararlanması nedeniyle 4 yıl 2 aya düşürüldü.


Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) üyesi olduğu gerekçesiyle yargılandığı davada FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in Pensilvanya'daki malikanesi ve örgüt hakkında önemli bilgiler veren eski emniyet amiri E.Ü'ye verilen 10 yıl 2 aylık hapis cezası, duruşmalardaki iyi hali ve etkin pişmanlıktan yararlanması nedeniyle 4 yıl 2 aya düşürüldü.


Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın bugün görülen ilk duruşmasına, FETÖ/PDY'nin mahrem imam yapılanmasında yer aldığı için silahlı terör örgütü üyesi olmakla suçlanan tutuklu sanık eski emniyet amiri E.Ü. ve avukatları katıldı.


Kimlik tespitinin ardından savunma yapan E.Ü, 15 Temmuz'da kentin Kağızman ilçesinde kaymakam ve belediye başkanıyla darbenin karşısında durduğunu beyan etti.Pensilvanya ile ilgili "Yukarı" kod adı kullandığını beyan etti


Misyon koruma görevi nedeniyle yurt dışına çıktığını anlatan E.Ü, "2012-2015 yılları arasında Boston Başkonsolosumuzu koruma sebebi ile Amerika'ya gittim, 3 kere Fethullah Gülen'i ziyaretim oldu ama birebir bir sohbetim olmadı. Ziyarette 20-30 kişilik grupla namaz kıldım. N.G, isimli şahıs bana orayı övünce dini hassasiyetlerim olduğu için Gülen'in evine gittim." ifadesini kullandı.


E.Ü, Mart 2016'dan sonra örgütten kimseyle fiziki anlamda görüşmediğini söyleyerek, şunları anlattı:


"Cezaevinde etkin pişmanlık koğuşunda kalıyorum, elimden ne geliyorsa yapacağım. Pişmanlığımı arz ettim, 2 çocuğum var ve benim hayatım onlardır. Pensilvanya ile ilgili "Yukarı" kod adı kullanıldığını beyan etmiştim. ByLock da kullandım, iki sefer yükleme oldu. ByLock'un asıl kuruluş amacı dini içerikli bilgi, ayetler ve hadislerdi. Ben yapmış olduğum hatamdan döndüğümü düşünüyorum. Müsaadenizle vatanım, milletim ve aileme dönmek istiyorum."Bildiklerini samimiyetle anlatınca cezası düştü


Kararını açıklayan mahkeme heyeti, E.Ü'nün FETÖ/PDY'nin gizli haberleşme programı ByLock'u kullandığına ve dosya kapsamına göre üzerine atılı suçu işlediğinin sabit olduğuna işaret ederek, sanığı önce "terör örgütü üyesi olmak" suçundan 10 yıl 2 ay hapse mahkum etti.


Heyet daha sonra bildiklerini samimi olarak anlatması yüzünden etkin pişmanlıktan yararlandırılan sanığın cezasını bu hususun yanı sıra duruşmalardaki iyi halini de göz önünde bulundurarak 4 yıl 2 aya indirdi.


Sanık, tutuklu kaldığı süre de dikkate alınarak tahliye edildi. (AA)Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2018, 17:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19