İpek'in oteli FETÖ'nün lojmanı çıktı

FETÖ firarisi Akın İpek’in Marmaris’teki otelinin, FETÖ’cüler tarafından adeta lojman gibi kullanıldığı ortaya çıktı. Otel çalı

İpek'in oteli FETÖ'nün lojmanı çıktı

FETÖ firarisi Akın İpek’in Marmaris’teki otelinin, FETÖ’cüler tarafından adeta lojman gibi kullanıldığı ortaya çıktı. Otel çalışanlarının mangalda yakarak imha ettiği kayıtlarda; örgütün sivil imamı Kemal Batmaz, firari savcı Zekeriya Öz, Hakan Şükür, Boydak Holding yöneticileri ve komedyen Atalay Demirci yer alıyor.


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) çatı davası firarisi Hamdi Akın İpek ve ailesine ait şirketlerde arama yapılması üzerine, holdingin Marmaris'teki otelinde konaklayanların nüfus cüzdanı fotokopilerini imha ettikleri ve buna ilişkin kamera kayıtlarını sildikleri gerekçesiyle otelin 8 eski çalışanı hakkında "suç delillerini yok etmek" ve "silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçlarından 15'er yıla kadar hapis cezası talebiyle iddianame düzenledi. İddianamede, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunan örgütün sivil imamı Kemal Batmaz'ın da otelde konaklayanlar arasında olduğunun belirlendiğine yer verildi.

Holdingin Marmaris’te bulunan otelinin FETÖ’cüler tarafından adeta bir lojman gibi kullanıldığı ortaya çıkarılırken, otelde konaklayan isimlerde kamuoyunda büyük yankı buldu.  FETÖ iddianamesinde, örgütün sivil imamı Batmaz'ın Akın İpek'in otelinde konaklayanlar arasında olduğunun belirlendiğine yer verildi. İddianameye göre 15 Temmuz'da Akıncı Üssü’nde olan Kemal Batmaz, FETÖ'nün firari savcısı Zekeriya Öz, Hakan Şükür, Boydak ailesinden;  Şükrü Boydak, Yusuf Boydak, Hacı Boydak, Sami Boydak ve komedyen Atalay Demirci’nin de otelde konakladığı iddianamede yer aldı.

ŞÜKÜR VE DEMİRCİ DE OTELDE KALMIŞ


Şüphelilerden Aslı Erçöm Dirim ise Eylül 2015'te Çetinkol, Göydan, Tiryaki ve Çelikel'in, muhasebeye ait arşiv odasından içlerinde evrak olduğunu düşündüğü kolileri taşıdıklarını gördüğünü anlattı. Otelde konaklayacak üst düzey misafirleri CEO Sertcan'ın, Fehmi Durak veya Funda Saka'ya bildirdiğini, bütün koordinasyonu bu kişilerin yaptığını ifade eden Dirim, "Bu şahısların karşılanması bile kendileri tarafından yapılırdı. Odalarına kadar bu şahıslar eşlik ederdi. Bana sadece bu şahısların kimlik bilgileri ve oda numaraları iletilirdi. Ben ve ekibim, yani resepsiyon personeli tarafından kayıtlar sistem üzerinden girilmekteydi. Girilen kayıtların otel programına kayıt edilebilmesi için her personelin kendisine ait şifresi mevcuttu. Bu kayıtlar hiçbir şekilde silinememektedir. Bu programın asıl merkezi Almanya'dadır." dedi. Zekeriya Öz'ün farklı bir isimle kaldığını nasıl öğrendiğine ilişkin bilgiler veren Dirim, Hakan Şükür ve Atalay Demirci'nin kendi isimleriyle kayıtları yapılarak, otelde kaldığını hatırladığını aktardı.

"SİVİL İMAM" BATMAZ, MÜŞTERİLER ARASINDA


Soruşturma sırasında şüphelilerden Çetinkol'un sildiği 2 hard diskin bilirkişiye verilerek, verilerin geri yüklenmesinin sağlandığı bildirilen iddianamede, "Bilirkişi raporunda, 2 adet hard disk içerisinde otele ait muhasebe bilgilerinin yer aldığı, haklarında FETÖ'den işlem yapılan Ekrem Dumanlı, Hakan Şükür, Mustafa Muhammet Günay, Mustafa Talat Katırcıoğlu, Mustafa Yeşil, Mustafa Özcan gibi kişilerle para hareketlerinin tespit edildiği, ayrıca Kimse Yok Mu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Cingöz'ün kişisel bilgilerinin bulunduğu belirtilmiştir." denildi. Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde yapılan detaylı incelemede ise hard disklerde otelin hizmet alımı yaptığı kişi ve şirketlere ait para hareketleri, muhasebe kayıtları ve otelde konaklayan kişilere ait bilgilerin bulunduğu belirlendi.

FİRARİ SAVCI ÖZ’ÜN DE KAYDI BULUNUYOR


Buna göre, otelde konakladığı belirlenen FETÖ/PDY silahlı terör örgütü şüpheli veya sanıkları şunlar: "Abdülmecit Koyunsağan, Adem Yavuz Arslan, Ali Akbulut, Ayhan Yurttaş, Mehmet Katırcı, Mehmet Rasim Kuseyri, Şaban Yörüklü, Tarık Toros, Verdal Hosta, Ahmet Küçükbay, Ali Bulaç, Beşir Baymaz, Cüneyt Kaya, Çetin Hakkı Şaşmaz, Ekrem Dumanlı, Ercan Doğan, Kemal Batmaz, Metin Özer, Murat Sungurlu, Şaban Aksöyek, Şükrü Boydak, Yusuf Çilkoparan, Abdullah Baday, Atalay Demirci, Hakan Şükür, Hasan Hüseyin Nakiboğlu, Kadir Ay, Yusuf Boydak, Ali Fuat Bilkan, Emre Katırcı, Erhan Başyurt, Hacı Boydak, Harun Ekinci, Mehmet Sungur, Muharrem Bayam, Mustafa Kirmiç, Ömer Baday, Sami Boydak, Bedirhan Gökçe Göktan, Cumhur Gözüm."

EVRAK MAKİNESİNDE İMHA OPERASYONU


FETÖ firarisi Hamdi Akın İpek ve aile bireylerinin ortağı olduğu Koza Holding bünyesindeki 22 şirkette, FETÖ'ye finansal destek soruşturması kapsamında 1 Eylül 2015'te arama yapıldığı anımsatılan iddianamede, kayıtların incelenmesiyle hazırlanan rapor doğrultusunda şirketlere 26 Ekim 2015'te kayyım atandığı hatırlatıldı. Kayyımın görevlendirdiği, holding bünyesindeki ATP Koza Turizm Seyahat ve Ticaret A.Ş. vekillerince, geçen yıl başsavcılığa, "holdingde arama yapılacağının öğrenilmesinin ardından şirkete ait Angel's Marmaris adlı otelde, müşterilere ait kimlik fotokopilerinin, otelin Operasyon Müdürü Aslı Erçöm Dirim tarafından imha için Muhasebe Müdürü Şafak Tiryaki'ye verildiğinin, onun ise aldığı poşeti muhasebede çalışan Gül Çetinkol ile otel çalışanı Adem Göydan'a verdiğinin, onların da fotokopileri evrak imha makinesinde kırparak ve ocakta yakarak imha ettikleri"nin bildirildiği aktarıldı. İddianamede, şikayetçi vekillerinin, Çetinkol'un iş akdinin feshinden iki gün sonra teslim ettiği, zimmetinde bulunan şirkete ait iki hard diskten 935 GB verinin silindiğini belirttikleri de kaydedildi.

MAKİNE DURUNCA, MANGALDA YAKTILAR


İddianameye göre, ihbar üzerine açılan soruşturmada ifadesi alınan şüpheli Çetinkol, hard diskleri kullanmaya başladığında içlerinde muhasebe ve finans evrakları bulunduğunu bildirerek, "Yönetimin benden isteyebileceği evrak ve belgeleri bulunduruyordum ve bunu sürekli olarak güncelliyordum. Bu evrakların bazılarını silip, güncel tarihli yenisini ekliyordum." dedi. Muhasebe, finans ve ana sunucudaki belge ve bilgilerin hiçbirini silmediğini söyleyen Çetinkol, 935 GB verinin silinmesine ilişkin, "Bu belleklerde 2011'den 2017'ye kadar olan denetime tabi evraklar vardı. Bunları her yönetimin isteği doğrultusunda düzenleyip, dosyalar halinde belleğe atıyordum. Hatırlamadığım bir tarihte yedekli olan gereksiz evrakları bellekte yer açmak için sildim." beyanını verdi. FETÖ ile hiçbir ilgisi olmadığını kaydeden Çetinkol, holdingin arandığı gün otelde evrak imha edilip edilmediğinin sorulması üzerine, o gün veya sonrasında ön bürodan hatırlamadığı kişi veya kişilerin, müşterilere ait kimlik fotokopilerini muhasebe ofisine getirdiklerini ve bunları kağıt kırpma makinesinde imha etmeye başladıklarını anlattı. (AA)

 
Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner24