Bursa Tarihi Belgeselde Canlanıyor

Tarihi ve doğal güzelliği ile birçok belgesellere konu olan Bursa, bu günlerde bir başka belgesele ev sahipliği yapıyor.

Prestij Film’in çekim ekibi, soğuk hava şartlarına rağmen, Uludağ’da ve kent merkezinde çekimlere başladı. Bugüne kadar Miletepolis (Hadriyanus,) Melde Krallığı, Apollonia And Rhindacum, Antik Çağ’ında Gölyazı belgeselleri ile dünyaya tanıtan uluslararası belgesel yönetmeni Tekin Gün ve ekibi bugünlerde de yaptığı çekimlerle ‘Olimpos Dağı: Uludağ’ı dünyaya taşıyacak.

Tarihi belgesellerle birçok ödülle imza adan Yönetmen Tekin Gün, Bursa’daki çekimler hakkında bilgi verdi. Gün, “Bursa birçok medeniyetlere ev sahipliği yaptı. Dünya’daki ender antik kentlerden birisi. Özellikle Helenistlik ve Arkaik dönemlere ait bulguların bulunduğu Bursa’da Miysia bölgesinde çekimlerimiz devam ediyor. Bursa’da, M.Ö. I. ve M.Ö. VII. Yüzyıllarında bir tarih var. Bazı bulgular toprağın altında kalmasına rağmen, elimizdeki tarihi belgelerle bu antik kalıntıların gün yüzüne çıkmasına da yardımcı oluyoruz. Bursa ve kent yöneticileri tarihine sahip çıkıyor. ve tarihi güzelliklerini her şekilde yaşatmak istiyor. Bu da tarih sevenleri mutlu ediyor” dedi.

İlginizi Çekebilir

İshak Paşa’nın yadigarı pornografik eserlerin yuvası oldu

Sultan Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği Turgay Yazıcı, İshakpaşa Hazretlerinin Yunanistan’ın Selanik şehrinde yaptırdığı ...

2 yorum

  1. sayın yönetmen tekin hocaya sevgilerimle.
    başarılar hocam

  2. Tarihi Bursamız çok eski tarihle taçlandırılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir