Eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan yaşamını yitirdi

Eski Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan, teşhisi konulamayan bir hastalık nedeniyle yaşamını yitirdi.

Kofi Annan Vakfından yapılan açıklamada, eski BM Genel Sekreteri Annan’ın teşhis konulamayan bir hastalık nedeniyle İsviçre’nin başkenti Bern’de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiği bildirildi. Kofi Annan Vakıfı, Annan’ın ölümünden dolayı taziye mesajı yayımladı. 80 yaşındaki Annan’ın ölümüne ilişkin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, şöyle bir açıklama yaptı; “Annan’ın ölümünden derin üzüntü duyuyoruz. Annan sorunlara diyalogla yaklaştı, barış için hiç durmadan çalıştı ve hayatını buna adadı.”

Kofi Annan kimdir?

Gana’nın Kumasi şehrinde 8 Nisan 1938’de doğan Annan, eğitimini ABD ve İsviçre’de tamamladı. BM Genel Sekreterliği görevine getirilen ilk siyahi kişi olan Annan, 1997-2006 arasında bu görevi üstlenmişti. Kofi Annan, Suriye iç savaşının 2. yılında, Mart 2012’de BM Suriye Özel Temsilcisi olarak, tarafların çatışmaları durdurmasını esas alan 6 maddelik bir çözüm planı sunmuştu. Annan, 3 ay sonra şiddet olaylarının artması nedeniyle başarısız olduğunu itiraf etmiş, Ağustos 2012’de BM Suriye Özel Temsilciliği görevinden istifa etmişti. Annan, 13 Aralık 1996’da Birleşmiş Milletlerin yedinci genel sekreteri olarak seçildi, 2001’de de Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü. Kofi Annan, 10 yıllık BM Genel Sekreterliği görevinden sonra, 1 Ocak 2007’de görevini Güney Koreli Ban Ki-mun’a devretti. Eski BM Genel Sekreteri, Kıbrıs’ta tarafların uzlaşmasına zemin oluşturması amacıyla plan hazırlamıştı. Annan’ın hazırladığı plan, 11 Kasım 2002’de Türk ve Rum tarafına sunulmuş, 2004 yılında adada yapılan referandumda Rum tarafı “Hayır” dediği için hayata geçmemişti. (Haber Merkezi)

İlginizi Çekebilir

Irak sınırında en az 20 terörist etkisiz hale getirildi

Türkiye-Irak sınırındaki operasyonlar sonucu en az 20 terörist etkisiz hale getirildi. Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir