Evlenme merasimleri

Bir evvel ki yazımda cenaze merasimleri ile ilgili hususları dile getirmeye çalışmıştım. Zaten iki merasim arasındaki fark, birinde hüzün ve gözyaşı diğerinde ise neşe ve sevinç vardır. Diğer bir tabirle birinde dünya evine girmek, diğerinde ise dünya evinden çıkmak ve ebedi aleme yolculuk vardır.

Burada bir dua edelim: Allah dünya evine girenleri bir yastıkta ihtiyar, ömür boyu bahtiyar eylesin. Dünya evinden çıkanlara da imanla ve Kuran’la yolcu olmayı nasip eylesin.

Anadolu’nun bazı kesimlerinde çok güzel bir adet vardır. Düğün alayına evvela köyün mezarlığının etrafı dolaştırıldıktan sonra gelin damadın evine teslim edilir. Bunun manası şudur; ömür boyu mutlu olun huzurlu olun ancak netice varılacak yer burasıdır. Yaşantınızı ona göre tanzim edin, şeytanın ve şeytanlaşmış insanların oyuncağı olmayın.

Cenaze merasimlerinde alkışlama, slogan atma, şov yapmak nasıl haramsa evlilik merasimlerini de İslami kurallara uymayacak bir şekilde yapmakta son derece sakıncalı ve günahtır.

Aile bir milletin temelidir. Aileyi meydana getirecek evlilikler için yapılan merasimler de temel atma merasimleridir. Müslüman bir ailenin öyle beş yıldızlı otellerde aşırı eğlence, içki, dans sahneleri vs. ile temel atması hiç uygun olmadığı gibi böyle evliliklerden mutlu bir aile meydana gelmez.

Genelde huzursuzluklar ve boşanmalar bu sakat temel üzerine kurulan evliliklerden dolayıdır. İslami kurallara göre evliliklerde huzur ve saadet vardır. Huzursuzluklar boşanmalar çok ender görülür.

Bir Allah dostuna sormuşlar, evde erkeğin dediği mi olur hanımın dediği mi olur? Cevap çok manidar. ‘’Bizim evde ne erkeğin dediği olur, ne de hanımın dediği olur. Bizim evde Allah’ın dediği olur.’’ Ben de diyorum ki işte o evde huzur olur. Zira Allah’ın dediği olduğu evde, erkekte hanımda mükellefiyetlerini bilir, karşılıklı sevgi saygı ve hoşgörü hakim olur.

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki: ‘’Kişi dört şeyden dolayı evlenir. Servetinden dolayı, hesebi nesebinden dolayı, güzelliğinden dolayı ve dindarlığından dolayı. Siz bu dört seçenek arasında dindar olanı seçin bu sayede eviniz bereketlensin. Demek ki Peygamberimiz dindarla evlenmeyi uygun buldu.

Doğumda da, düğünde de, ölümde de her konuda dindarlık ön planda olmalıdır. Yıldırım Bayezid kızı Hundi Hatun’u Emir Sultan Hazretiyle evlendirince çok tenkit edildi. Koca sultan kızını bir molla ile evlendirdi diye. Yıldırım Bayezid bizler dünya sultanlarıyız Emir Sultan gibi zatlar ise ahiret sultanlarıdır buyurdu.

Evlenecek kişiler şu duayı çok okumalıdır. ‘’Ey Rabbim kalbime öyle bir insanı koy ki, o insan senin sevdiğin insan olsun. Buluşacağım kişi ile el ele tutuştuğumuzda ikimizin elinin üstünde Allah’ın kudret eli olsun. Ey Rabbim ikimizi de sana teslimiyette sabit kıl ve soyumuzdan yalnız sana boyun eğen nesiller nasip eyle.’’

İşte yola bu niyetle çıkar düğün merasimlerimizi de Yahudi ve nasaraların düğünlerine değil, islami usüllere göre yaparsak dünyamız huzurlu, kabrimiz nurlu, ahiretimizde sururlu olur.

Bu konuda Cenabı Hakkın ikazına dikkat edelim. Yüce Rabbimiz buyuruyor ki; ‘’ Ne Yahudiler ne Hristiyanlar sen onların dinine uyuncaya kadar asla senden razı olmazlar. De ki: Allah’ın hidayeti doğru yolun ta kendisidir. Eğer sana gelen bunca ilimden (Kur’an’dan) sonra onların arzularına (geleneklerine) uyarsan ant olsun senin için Allah’tan başka ne hakiki bir dost ne de hakiki bir yardımcı yoktur. /Bakara 120.’’

Yazımı Mehmet Akif Ersoy’un bir dörtlüğü ile bitirmek istiyorum ‘’Ey koca şark, ey ebedi mesken et, sende kıpırdanmaya bir niyet et. Korkarım ki garbın elinde yarın kalmayacak çekmediğin rezalet.’’ Maalesef genelde günlük hayatımızda ve düğünlerimizde garbın tefessüh etmiş ahlakının etkisi altındadır. Bu etkilerden kurtulmanın yolu kitap ve sünnete sımsıkı sarılmaktır.

‘’Ey yolcu uyan sonra çıkarsın ki sabaha, kupkuru bir çöl var, ne ışık var ne de vaha’’ Mehmet Akif’in bu uyarısı ile yazımı sonlandırmak istedim. Selam hakka tabi olanlara…

İlginizi Çekebilir

Irak sınırında en az 20 terörist etkisiz hale getirildi

Türkiye-Irak sınırındaki operasyonlar sonucu en az 20 terörist etkisiz hale getirildi. Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir