Faturadaki kazık Külünk’ü bile isyan ettirdi!

Son aylarda vatandaşların en fazla konuştuğu en fazla tepki gösterdiği konuların başında elektrik, su ve doğalgaz faturaları geliyor hiç şüphesiz. AK Parti eski Milletvekili Metin Külünk’ü bile isyan ettiren faturalar, vatandaşı çileden çıkarıyor.

Devlet bu kurumları özel sektör eliyle daha kaliteli, hızlı ve etkin hizmet versin diye özelleştirdi. Kamunun hantal yapısından kurtarılarak özel sektörün dinamizmi ile vatandaşına daha iyi hizmet gitsin diye bu adımları attı.

Ancak son yıllarda özellikle elektrik dağıtım şirketleri kantarın topuzunu oldukça kaçırdı. Fatura üzerinde iletim bedeli, dağıtım bedeli, okuma bedeli vs. kalemlerinde vatandaş adeta soyulmaya başladı. Vatandaş faturasını kabartan bu kalemleri ne için ödediğini bilmiyor. Üstelik faturanın yüzde 75’ine yakın artı bir yük getiriyor bu kalemler. Dolayısıyla ekonomik olarak sıkıntılı bir süreçten geçerken bu durum vatandaşları fazlasıyla öfkelendiriyor.

Öncelikle bu kalemlerin neden fatura edildiğin eğer haklı bir durumu varsa vatandaşa anlatılmalı, bu kalemlerle ilgili vatandaş ikna edilmeli. Eğer kabul edilir bir yanı yok ve direkt vatandaş kazıklanıyorsa devlet buna asla müsaade etmemeli. Faturası üç beş gün geçince elektriği doğalgazı kesilen vatandaş kazıklanıyorum hissine kapılması bu gözünü para bürümüş şirketlerin umurunda olmayabilir ama devletin umurunda olmak durumunda.

Sayaç okuma ücreti diye bir ücret var örneğin bu tür zorunlu hizmetlerin faturasında. Aynı apartmanda faturasına göre 10 lira ödeyen var, 20 lira ödeyen var, 50 lira ödeyen var. Okuma bedeli ne acayip bir kalem ki yan yana saatler okunuyor ama bir faturada 10 lira yanındaki fatura da 50 lira. Kimse kusura bakmasın ama Deli Dumrul vergisinden farkı yok bu yaşananların.

Özelleştirme yapılan her alanda son yıllarda yaşanan bu fiyatlandırmayla ilgili sıkıntıları iktidarın bir an önce gündemine alması, denetim mekanizmasını aktif ve etkin hale getirmesi çok önemli. Bugün telefon hizmeti veren Türk Telekom açma kapama ücreti olarak faturadan daha fazla ücret talep ediyor. Sebep? Belli değil. Elektrik açma kapama bir dünya para sebep? Bunların açıklanması, açıklanamıyorsa bir an önce kaldırılması gerekmez mi? Özelleştirmede yatırdıkları paraları mı yoksa tahsil ediyor bu firmalar vatandaştan. Eğer öyleyse durum çok daha vahim. Burada nokta koyarken Vatandaş bu parayı illa ödeyecekse bu firmaların cebine girmesin devlete ödensin.

Belediyeler çöp temizlik işine ağırlık versin

Malum uzun zamandır BUSKİ’nin su faturalarıyla ilgili de kamuoyunda bir tartışma sürüp gidiyor. Bir metreküp suya bir ton para su verdim diye feryat ediyor vatandaş. Faturalar incelendiğinde faturaları şişiren durumun ilçe belediyelerinin aldığı katı atık bedeli ve çevre temizlik vergisinin de olduğu görülüyor. Vatandaş çöpü alınsın diye ilçe belediyelerine para ödüyor. Eee o çöpleri bile doğru düzgün toplayamıyor bu belediyeler. Bugün Bursa’nın tüm ilçeleri dahil olmak üzere çöp toplama işi bir türlü çözülemiyor. İlçe belediyelerinin en önemli görevlerinden biri olan çöp toplama işini eline yüzüne bulaştırırken, lüzumsuz işlere gelince maşallah birbirleriyle yarışıyorlar. Vatandaş da diyor ki bırakın arkadaş çalgıyı çengiyi de işinize bakın. Vatandaşın parasını ödediği hizmeti bile veremeyen belediyelerin kendilerine çeki düzen vermelerinin zamanı geldi de geçiyor bile. Bizden söylemesi.

CHP’de temayüllerin iptali…

Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye genelinde İYİ Parti ile ittifak yaptığı bazı yerlerde meclis üyeliği temayül yoklamalarını önce erteledi, hemen ardından da iptal etti. Bursa’da bu durumdaki ilçeler Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer ve Mudanya. Bir süredir hazırlık yapan propaganda çalışması yürüten, broşür afiş, reklam harcaması yapan aday adaylarının hevesleri adeta kursaklarında kalırken, önseçimin iptali hem adaylar hem de parti tabanında tepkiye yol açtı. Her ne kadar ilk etapta sanki il başkanlıkları tarafından alınmış bir karar olarak yansıtılmaya kalkılsa da gerçek anlaşılınca hedef tahtasına bir kez daha Kemal Kılıçdaroğlu ve genel merkez oturtulmuş durumda. Millet ittifakı kapsamında İYİ Parti’ye çok taviz verildiğini düşünen CHP örgütleri, genel merkezin partiyi adeta felakete götürdüğü düşüncesini paylaşıyor. Konu o kadar tepki çekiyor ki CHP tabanı sosyal medyadan partinin tapusunun bile İYİ Parti tarafından neredeyse talep edileceğini, CHP Genel Merkezi’nin maskotu olan kedi ŞERO’nun bile İYİ Parti’ye verildiği yönünde yaşananları tiye alarak tepki gösteriyor. Türkiye genelinde olduğu gibi Bursa’da da çok sıkıntılı bir süreç yaşayan CHP’nin özellikle seçim sürecinde çalışacak parti örgütlerini nasıl yeniden motive edeceği merak ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Irak sınırında en az 20 terörist etkisiz hale getirildi

Türkiye-Irak sınırındaki operasyonlar sonucu en az 20 terörist etkisiz hale getirildi. Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir