“Gerçeklerin açığa çıkması namus borcumuzdur”

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki Başkonsolosluğunda hayatını kaybetmesine ilişkin Suud yönetiminin itirafının ardından Türkiye’de süreci takip eden isimlerden de açıklamalar geldi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Galatasaray Meydanı’nda duayen foto muhabiri Ara Güler için düzenlenen törenin ardından basın mensuplarının Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin soruları yanıtladı.

Cemal Kaşıkçı olayı ile ilgili gelişmeleri izlediklerini belirten AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, şöyle konuştu: “Dün akşamdan itibaren Suudi Arabistan’da birtakım gelişmeler oluyor. İstihbarat yetkilileri görevden alındı. 18 Suudi vatandaşı gözaltına alındı. Bunun yanı sıra Suudi Başsavcılığı şöyle bir açıklama yaptı, Cemal Kaşıkçı’nın öldüğünü teyit etti ve arkasından bunu teyit ettikten sonra da Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda bulunan birtakım Suudi vatandaşlarıyla arada çıkan arbede yüzünden ölmüştür diye. Tabii aradan bu kadar zaman geçtikten sonra bu şekilde teyit edilmesinin bundan sonraki süreci daha da hızlandıracağını düşünüyoruz. Burada tabii bu eylemi gerçekleştirmiş kişiler söz konusu olduğu kadar, bu emri kim verdi, dolayısıyla sorumluları kimlerdir? Bütün dünya bunun üzerinde duruyor. Bugün Birleşmiş Milletler Sözcüsü de bir açıklama yaptı, şeffaf bir şekilde bu sonuçlara ulaşılması gerektiğiyle ilgili.”  Çelik, olayın başından beri, “Türkiye’nin bu soruşturmayı nasıl yürüttüğü, hadiseyi örtbas mı edeceği” şeklinde maalesef birtakım kara propaganda merkezlerinden yayınlar yapıldığını dile getirerek, “Başından beri söyledik. Hiçbir şekilde Cumhurbaşkanımızın Kızılcahamam’da ifade ettiği gibi, gerçek neyse o ortaya çıkarılacak. Ne herhangi bir kimse, herhangi bir odak peşinen suçlanacak, spekülasyonlarla, yanlış haberlerle ya da herhangi bir şeyin üstü örtülecek. Ne bir kelime fazla ne bir kelime az. Bu çok vahim bir olaydır. Bütün insanlığı infiale uğratmış bir olaydır. Dünyada herkes büyük bir ilgiyle bunu izliyor. Burada takdir edilen konu Türk otoritelerinin, Başsavcılığın bu şekilde titiz bir çalışma yürütmesidir.” değerlendirmesini yaptı.

“TÜRKİYE NE OLMUŞSA ONU AÇIĞA ÇIKARTACAKTIR”

“Türkiye ne olmuşsa onu açığa çıkartacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.” ifadelerini kullanan Çelik, Kaşıkçı’nın “arbede sırasında öldüğü”ne yönelik açıklamaların zamanlamasına ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı: “Herkes bunun ilk günlerde yapılmasını, yani gerçek neyse açık bir şekilde söylenmesini bekliyordu. Sabah da dünya medyasını, bizim medyamızı gördüm. Bu sorular soruluyor. Yani, ‘İlk günler niye bu açıklamalar yapılmadı, sonuç niye ortaya koyulmadı.’ diye. Bu sorular sorulacaktır. Yani çeşitli ülkelerdeki yöneticiler de aynı şeyi söylüyorlar. Evet bu açıklamayı kaydettik ama soracağımız sorular var diye. Netice itibarıyla Suudi Arabistan tarafında nasıl bir çalışma yürütülüyor, biz bunu bilmiyoruz. Biz, biliyorsunuz iki tane çalışma yürütüyoruz. Birincisi Suudi tarafıyla beraber koordinasyon halinde bir çalışma yürütüyoruz. İkincisi ise kendi bağımsız soruşturmamızı yürütüyoruz. Bununla da ilgili eleştiriler geldi. Yani ‘Suudi tarafıyla yürütüyorsunuz. Yani bu sağlıklı olur mu?’ gibisinden. Biz müstakil soruşturmamızı da yürütüyoruz.  Dediğiniz sorular sorulacaktır. Kuşkusuz Suudi Arabistan makamlarından bunlara cevap beklenecektir. Dediğim gibi biz peşinen kimseyi suçlamıyoruz ama hiçbir şeyin örtülü kalmasına da razı değiliz. Bu vahim bir olaydır. Suudi Konsolosluğu Suud toprağı sayılsa da Türkiye Cumhuriyeti topraklarının sınırları içinde olmuştur. Bunun açığa çıkması bizim namus borcumuzdur. Elinde sonunda elimizdeki bütün imkanlar kullanılarak bu açığa çıkarılacaktır. Cumhurbaşkanımızın iradesi bu şekildedir. Şimdiye kadar da bu şekilde gelmiştir.”

“BİR DEVLET LİDERİ BÜTÜN DÜNYAYA YALAN SÖYLEDİ”

Türk Arap Medya Derneği (TAM) Başkanı Turan Kışlakçı, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde yaptığı basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. TAM Başkanı Turan Kışlakçı,18 gün boyunca her gün farklı bir hikayeler uydurulduğunu vurgulayarak, “Bakın eğer dünya kamuoyunun bir baskısı olmasaydı, bu kadar gündeme gelmeseydi belki bir şekilde örtbas edebileceklerdi. Ama Türkiye’nin başarılı bir şekilde bu işi yönetmesi, dünya kamuoyunun ciddi baskısı Suudi Arabistan’ı bu açıklamaya itti. Hatta ikinci gün Muhammed bin Selman Bloomberg televizyonuna çıktı, bütün dünyanın gözünün içine baka bir yalan söyledi.” diye konuştu.

DÜNYADA HERKES KONSOLOSLUKTA İSTEDİĞİ ADAMI ÖLDÜRÜLEBİLİR

Kışlakçı, konuşmasına şöyle devam etti: “Ama bugün itiraf ediyorlar öldüğünü. O gün, 20 dakika sonra Cemal’in çıktığını söyledi. Ve aynı zamanda konsoloslukta ve Riyad’da olmadığını iddia etmişti. Fakat bugün farklı bir hikayeyle çıktılar. Bir devlet lideri bütün dünyanın gözünün içine baka baka yalan söyledi. Biz, Suudi yönetimine adaleti sağlamalarını söyledik. Bu olaydan sonra cesedin de yakında çıkacağını düşünüyorum. Bu aşamadan sonra, parçalandı, öldü… Burada, konsoloslukta bir adamın öldüğü kabul edildi. Dünyanın bütün liderleri bu konu üzerine artık düşünmeli. Eğer bunun üzerini örterlerse bu şu demek; dünyada herkes konsoloslukta istediği adamı öldürülebilir.” Ülkeler arasında herhangi bir pazarlığın olduğunu düşünmediği de dile getiren Kışlakçı, “Umarım haksız çıkarız ama bütün hikayeler Cemal’in öldürüldüğü ve cesedinin parçalandığı yönünde. Dünyanın çeşitli yerlerinden bazı siyasi liderler, aydınlar ve entelektüeller pazartesi günü yapacağımız açıklamamıza katılacak. Eğer ceset de bugün, yarın bulunursa onunla ilgili de açıklamamız olacak.” dedi. Turan Kışlakçı, cuma günü bir cenaze töreni planladıklarını da vurgulayarak, şunları kaydetti: “Cemal Kaşıkçı Amerika’da yaşamak istiyordu. Fakat evlendikten sonra bazen buraya gelip gitmek istiyordu. Aileyle görüşüyoruz şu anda. Karar vereceğiz hangi gün cenaze olacağına. Törene, ailesi, kızları ve çocukları gelebilir. Biz şu anda günlük görüşüyoruz. Nerede olduğunu bazılarımız biliyor. Saklı değil. Üç gün içerisinde cenazeyle ilgili açıklamamız olacak.” (AA)

İlginizi Çekebilir

Bursa’da muhtara bıçaklı saldırı!

Bursa’nın Karacabey ilçesi Emirsultan Mahallesi’ne 20 gün önce muhtar seçilen Sinan Çolak (48) bıçakla yaralandı. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir