Sosyal medyada başarı kirliliği

Yarıyıl tatilinin başlaması ile birlikte, “bizim çocuk çok akıllı” furyası yeniden artmaya başladı. Dikkat ettiniz mi; ne kadar çok çocuk takdir-teşekkür alıyor. Bizim kuşak, not ortalamasını tutturmak için öğretmenlerin peşinden koşturarak geçirdiği son hafta turunun sonuçlarını ancak karne günü görebilirdi. Oysa şimdilerde, e-okula girilen notlar sayesinde çocuklar da aileleri de notları karneye yansımadan günler evvelinden takip edebiliyor. Ama yine de karne günü belge paylaşımları rekor seviyelerde…

Ya belge alamayan çocuklar?

İçlerinde yaşadıkları bireysel başarısızlık üzüntüsü yanında bir de ailesinden gelecek baskı ve sosyal medyada paylaşılmadığı için başarısızlığı ile damgalanmış olma hali; zaten “bizim çocuk pek zeki amcası” deyiciler arasında, başarılı olan ve bunu kendine saklayanlar da arada kaynayıp gidiyor. Yani; sosyal medyaya yansımayan başarı başarı değildir.

Halen sosyal medyaya terslim olmamış, çocuğunun başarısızlığını da kendi aile ortamında sarıp sarmalayıp ona destek olmak isteyen ailelerin varlığının toplumumuz için şans olduğunu düşünenlerdenim. Böyle bir aile iseniz eğer, çocuğunuzla nasıl bir yarıyıl tatili geçirmeniz gerekir acaba?

Uzman Psikolog Elçin Konuk, ebeveynlere çocuklarına notları yüzünden ceza vermek yerine birlikte gerçekçi hedefler koyarak notlarını düzeltebilmesi için bir çalışma planı yapmayı öneriyor. Konuk ailelere uyarılarda bulunurken üzücü olaylardan da örnekler veriyor; 2016 yılında Kayseri’de 13 yaşındaki bir çocuk karne almaya bir gün kala intihar etmişti. Hiçbir aile çocuğunun başına bunların gelmesini istemeyecektir; o halde Konuk’un önerilerine kulak vermek ve yapılması gerekenleri dikkate almak gerek: “Öncelikle bu durumda ona kızmayın. Aksi takdirde çocuğunuz ya sizden korkar ya da özellikle de ergenlik dönemindeyse size içten içe kızar. Aranızdaki ilişki bozulursa ona yardımcı olamazsınız. Karnesinde zayıf not olan çocuğa bunun için ceza vermeyin. Ceza sadece çocuğunuzun size öfkelenmesine sebep olur.Sebepleri üstüne düşünün. Onun da fikirlerini alın. Örneğin sınavdan zayıf alması mı, dönem ödevi yapmaması mı gibi. Zayıf aldığı dersin öğretmeniyle de mutlaka görüşün. Çocuğunuzun zayıf not almasının sebeplerini göz önünde bulundurarak bir plan yapın. Çalışmadığı için derslerinde başarısız oluyorsa, çalışmasına engel olan faktörlerle ilgili düzenlemelere gidebilirsiniz. Örneğin; çok TV izlediği ya da bilgisayar oyunu oynadığı için derslerine yeterince zaman ayıramıyorsa bununla ilgili yeniden bir planlama yapılması gerekir. Çalıştığı halde başarılı olamıyorsa, öncelikle çabasını gördüğünüzü belirtmeniz önemlidir. Fakat bu durumun sebeplerini araştırmak ve öğrenme sürecini onun için kolaylaştırmak gerekir. Bunun için öğretmeniyle iletişime geçerek işbirliğine girin. Gerçekçi hedefler koyun. Hedefleri çocuğun performansına uygun olarak belirleyin. Sınavdan 1 almış bir çocuğun hemen 4 ya da 5 gibi notlar almasını ummak beklentinin yüksek tutulmasıdır.”

Klinik Psikolog Emine Fettahoğlu ise ailelere verimli bir yarıyıl geçirmek konusunda somut önerilerde bulunarak şu adımları sıralıyor:

Çocuğunuzu yarıyıl tatilinde gelecek döneme hazırlayın

Çocuğunuza bu karnenin son karne olmadığını hissettirin

Çocuğunuza karnesindeki not başarısına göre ölçülü davranın.

Çocuğunuzun düşük notları yerine iyi gelen notları için de övgüde bulunarak farkındalık yaratın.

Okul hayatının sadece karneden ibaret olmadığını anımsatarak çocuğunuzu karne notuna göre değerlendirmeyin.

Çocuğunuzun isteğine yönelik bir hediye alırken maddi boyu yüksek tutmamaya çalışın, ödülün amaca yönelik olmasını sağlayın.

Karnesinde düşük not olan çocuğunuza ceza vermek, bağırmak, tepki göstermek yerine; zayıf notların çocuğunuzda ne gibi düşünceler oluşturduğunu anlamaya çalışın.

Çocuğunuzun düşük notuna karşı tutumunuzu tartışmacı bir tavırla değil, çözüm odaklı yapın.

Uyku, yemek, oyun, ödev ve dinlenme saatlerini çocuğunuzla birlikte belirleyin.

Ortak bir karar ile yapılan etkinliklerde başarılı sonuç alınması halinde ödüllendirmeyi birlikte yapın.

Yarıyıl tatilinde kaliteli zaman geçirebilmek için doğa yürüyüşü, açık hava etkinlikleri, kişisel gelişimine katkıda bulunacak kültürel geziler planlayın.

Aile içi iletişimi artırmak için büyükleri ziyaret edin, ortak alanlarda birlikte etkinlik yapın, çocuğunuzun akranları ile vakit geçirmesine izin verin.

Çocuğunuzu tatil sürecinde bilgisayardan, telefondan ve çeşitli oyun araçlarından uzak tutmaya çalışın.

Rahat geçirilen tatil okul döneminde zorluk yaşatmasın

İlginizi Çekebilir

Irak sınırında en az 20 terörist etkisiz hale getirildi

Türkiye-Irak sınırındaki operasyonlar sonucu en az 20 terörist etkisiz hale getirildi. Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir