Giden 3 puanın hesabını kim verecek?

Bursaspor camiası geçen hafta Adana Demirspor maçından önce TFF’den gelen 3 puan silme cezasıyla şoka uğramıştı. Ardından kulübün resmi sitesinden karara itiraz edileceği duyurulmuştu.

Ama yapılan açıklama çok da tatmin edici değildi. Kararın neden verildiği ya da niye itiraz edileceği konusunda bir açıklama yapıldı. Ardından camianın içinde dedikodu kazanları kaynamaya başladı. Kulübe yakın olan kaynaklar cezanın Ali Ay döneminden kalma futbolcu borçlarıyla ilgili olduğunu ifade ettiler.

Ama… Bursaspor yetkililerinden halen resmi bir açıklama gelmedi. Önceki gün Kulübün Sportif Direktörü Selçuk Erdoğan, verilen cezayla ilgili üzgün olduklarını ama lig içinde bunu telafi edeceklerini söyledi.

Yani belli ki kimse TFF’ye yapılacak itirazdan umutlu değil. Bursaspor’un 3 puanı buhar oldu anlaşılacağı üzere.

Ama konuyla ilgili asıl gündem oluşturacak iddia Eski Yönetici ve Avukat Hakan Dinçtürk’ten geldi. Dinçtürk konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Verilen ceza TFF veya UEFA’ya futbolcunun şikayet etmesine dayalı değil. TFF’ye gönderilen mali hesaplarda futbolcu alacağının gözükmesi ile alakalı bir durum ve kanımca Bursaspor yönetiminin daha en başında konuda büyük zaafiyeti var. Kulüp Lisansı ve Fair Play talimatı Haziran 2019 tarihinde çıktı. Bu tarihte talimatın hukuki tasnifinin iyi yapılması ve gerekli ön hazırlıklarında yapılmadı gerekmekteydi. Verilen ceza beyan usulüne göre Bursaspor’un TFF’ye verdiği mali veriler üzerinden kesilmiş vaziyette. Nasıl ki mali genel kurullarda bilançoların ve bu verilerin maniple edilmesi mümkün ise TFF’ye verilen beyannameler içinde aynı durum geçerli. Konu iyi analiz edilmemiş ve kendimizi kendi beyanlarımız ile yakmış gözüküyoruz. Halbuki çözümü olmayan bir konu gibi gözükmüyor.”

Hakan Dinçtürk’ün iddiaları yenilir yutulur cinsten değil ama kulüpten henüz bu iddialarla ilgili bir açıklama yapıldı. Acaba TFF’ye verilen (verildi mi onu da bilmiyoruz) itiraz kararından sonra mı konuyla ilgili açıklama yapılacak mı? Yoksa bu suskunluk devam mı edecek?

Bana göre Bursaspor Başkanı’nın ya da en azından yönetimde bu konularla ilgili bir kişinin çıkıp, kamuoyu önünde her şeyi anlatması gerekiyor.

İleride aynı senaryo bir daha yaşanırsa, Bursaspor sezon sonu sırf bu 3 puan yüzünden Süper Lig’den olursa bunun hesabını kim verecek?

İnşallah lig bittiğinde bugünleri hatırlamak zorunda kalmayız da Bursaspor evine yani Süper Lig’e geri döner…

 
YORUM EKLE

banner19

banner8