Göz tembelliği sosyal yaşamı etkiliyor

Göz tembelliği, diğer adıyla ambliyopi, 0-6 yaş arası gözlükle, çeşitli göz kapama ya da görme egzersizleriyle tamamen giderilebilecek görme bozukluğu sonucu oluşan kalıcı hasar veriyor. Tedavi yaşı ne kadar düşük olursa riskli gözdeki görme kaybı o kadar az oluyor. En riskli grup 2 gözü birbirinden farklı numarada olan hipermetroplardır. Miyoplarda göz tembelliği riski neredeyse yoktur.


Size bu konu hakkında bir örnek vermem gerekirse şöyle anlatmaya çalışayım. Yakınınızdaki bir nesneye bakın. Ona odaklanın (misal masa üstündeki bir bardak), ona biraz daha uzakta bir objeyi gözünüzü ilk konsantre olduğunuz objeden ayırmadan görmeye çalışın, o anda algıladığınız uzaktaki obje görüntüsünü göz tembelliği olan bir göz ona direkt bakarak anca öyle görebilmektedir.


Konuyla ilgili Medicana International Samsun Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Mustafa Duran göz tembelliğine dair şunları söyledi, "Göz tembelliği , görme keskinliğinde tek veya iki taraflı belirgin düşüklükle karakterize olan bir durumdur" diyen Duran, ”Görme göz ve beynin koordineli çalışmasıyla gerçekleşir. Normalde dış dünyadaki görüntüler her iki gözümüze birden sinirsel uyarılar olarak gelir. Herhangi bir nedenle iki gözdeki görüntü tek görüntüye dönüştürülemezse bir gözden beyne daha zayıf uyarı ulaşır. Böylece daha düşük görme gerçekleşir. Göz tembelliğinde gözler anatomik olarak tamamen normaldir” 


Göz tembelliği ne kadar yaygındır?
Göz tembelliğine her 100 çocuktan 2-3 tanesinde rastlandığını belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Mustafa Duran sözlerine şöyle devam etti, "Erken tespit ve tedavi edilmezse genç erişkinlerde en sık görülen görme sorunu olarak karşımıza çıkar. Göz tembelliği yaşamda iş seçiminde, okul ve arkadaşlık ilişkilerinde, sağlam gözün herhangi bir nedenle kaybı durumunda çocuğu psikososyal yönden etkileyen ciddi ve maddi külfetli sosyal bir sorundur. Bu yüzden erken tanı çok önemlidir. Göz tembelliğini erken teşhis etmek amacıyla gelişmiş ülkelerde kreşlerde görme taramaları yapılmaktadır. Bizde kısmen ilkokullarda yapılan bu taramaların daha erken yaşta yaygın olarak kullanılmaya başlatılması gerekir" 


Göz tembelliği nasıl tedavi edilir?
Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Mustafa Duran , tedaviye ilişkin şunları söyledi, "Göz tembelliği tedavisinin temelinde tembel olan gözün çalıştırılarak beyin ile olan sinirsel bağlantılarının güçlendirilmesi yatar. Öncelikle göz muayenesi yapılarak ihtiyaç varsa gözlük verilir. Sağlam göz belirli süreler ile kapatılarak tembel göz çalışmaya sevk edilir. Bu çalışma evde yapılabildiği gibi CAM çalışması şeklinde de (ki bu durumda çocuk belli bir yaşa ve görme düzeyine sahip olmalıdır) yapılabilir. Seyrek olarak kapatmaya dirençli çocuklarda ise sağlam gözde gözbebeği genişletilip bulanık görme yaratılır yani tembel gözü çalıştırmaya sevk edecek damla tedavisi uygulanır. Göz tembelliği tedavisi çocuk, aile ve hekim koordinasyonunu gerektiren bir tedavidir. En iyi sonuçlar ilk 4 yaşta alınmaktadır. 4-7 yaş arası çocuğun kapatmaya direnç gösterdiği, hem aile hem çocuk için zorlu bir dönem olmasına rağmen bu yaşta da sonuçlar oldukça yüz güldürücüdür. Daha önceleri 10’lu yaşlarda terk edilen ambliopi tedavisi son çalışmalar ışığında günümüzde 15 yaşa kadar sürdürülebilmektedir."

YORUM EKLE

banner19

banner24