6 madde de çekilme!

Geri çekilmeye ilişkin basın toplantısını izlemek üzere 50'den fazla gazeteci Kandil'e gitti. Açıklamayı Murat Karayılan, Zeki Şengali, Hac

6 madde de çekilme!
Geri çekilmeye ilişkin basın toplantısını izlemek üzere 50'den fazla gazeteci Kandil'e gitti. Açıklamayı Murat Karayılan, Zeki Şengali, Hacer Zagros basın açıklamasını gerçekleştirdi. 

ÇEKİLME TARİHİ


Açıklama metnini okuyan Murat Karayılan, 8 Mayıs'ta kademeli gruplar halinde çekilme başlayacağını ifade etti ve çekilmenin Kuzey Irak'a olacağını belirtti.

6 MADDEDE ÇEKİLMENİN AYRINTILARI


Sürecin kesintiye uğramaması için temel olan bazı hususlar açıklamada 6 madde halinde formüle edildi.

1- PKK hiçbir çatışmaya mahal vermeyecek şekilde, kendi inisiyatifiyle, öteden beri kullandığı güzergâhları kullanarak, bir örgütlülük ve disiplin içinde geri çekilme işlemini tamamlayacak.

2- Devam eden hazırlıklar temelinde geri çekilme, 5 Mayıs 2013 tarihinde başlayacak. Geri çekilme, kademeli gruplar halinde planlanmış olup, örgüt üyelerinin hareket tarzı, gizliliği ve disiplini temelinde mümkün olan en kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.

3- Geri çekilmede PKK'lıların üsleneceği yer Kuzey Irak. K. Irak’a çekilecek olan PKK’lıların güçlerinin resmi varlığına gereken anlayışı göstermelerini, başta Kuzey Irak Hükümeti olmak üzere ilgili güçlerden bekleniyor.

4- Geri çekilme esnasında Türk ordu güçlerinin de aynı duyarlılık ve ciddiyetle hareket etmesi isteniyor. Geri çekilen PKK'lılara yönelik herhangi bir saldırı, operasyon, bombardıman olması halinde geri çekilme derhal durdurulacak ve meşru savunma temelinde PKK misilleme  yapmak istiyor.

5- PKK,  çekilirken, Türk devlet güçlerinin de buna paralel olarak, herhangi bir askeri aktivite ve çatışmaya neden olabilecek tahriklerde bulunmaması ve fırsatçı yaklaşımlara yer vermemesi gerekmektedir. Bununla birlikte, geri çekilme sürecinin sağlıklı ve başarılı olabilmesi için, daha önce Öcalan'a mektuplarla ifade edildiği ve devletin de bilgisi dahilinde olan hususlara dikkat edilmesi önemli olacaktır.

6- Bağımsız heyetlerce sürecin izlenmesi, her iki taraftan da engel olabilecek hatalı yanları tespit etmesi, sürecin sağlıklı gelişmesine imkan sunacaktır.
Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2013, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24