AB: 'Vize serbestisi kriterlerini tamamlamaya çok yakınız'

Türk vatandaşlarının Avrupa ülkelerine girişinde vize serbestisi ile ilgili açıklama yapan AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşl

AB: 'Vize serbestisi kriterlerini tamamlamaya çok yakınız'

Türk vatandaşlarının Avrupa ülkelerine girişinde vize serbestisi ile ilgili açıklama yapan AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Avramopoulos,"Yerine getirilmesi gereken 72 kriteri tamamlamaya çok yakınız." dedi.


AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, Türkiye'ye vize serbestisine ilişkin, "Yerine getirilmesi gereken 72 kriteri tamamlamaya çok yakınız. Türk yetkililer kriterleri en kısa sürede tamamlama konusunda kararlı." dedi. Avramopoulos, Brüksel'de Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, vize serbestisi konusunda olumlu sinyaller olduğunu, anlaşma kapsamındaki "72 kriterden 7 kriter kaldığını" söyledi. "Yerine getirilmesi gereken 72 kriteri tamamlamaya çok yakınız. Türk yetkililer kriterleri en kısa sürede tamamlama konusunda kararlı." diyen Avramopoulos, Türkiye'nin AB'nin stratejik partneri olarak kalmaya devam edeceğini vurguladı.

Terörle mücadelede iş birliği vurgusu


Avramopoulos, Türkiye'nin geçmişte yaşanan başarısız darbe girişimi ve terör saldırıları nedeniyle büyük bir baskı altında kaldığı değerlendirmesinde bulunarak, "Türkiye'yi, başarısız darbe girişiminin ardından ziyaret ettim. Terör saldırıları bizi şoke ettiği kadar Türk halkının da bir travma yaşamasına neden oldu." diye konuştu. Avramopoulos, ayrıca, terörle mücadele konusunda AB ile Türkiye arasındaki iş birliğinin öneminin altını çizdi. (AA)
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8