'Artık tarih olacak'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yardımcı doçentlik unvanıyla ilgili çeşitli şikayetler vardı. Dedik ki 'Biz öyle bir adım atalım ki bu ara unvanı ort

'Artık tarih olacak'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yardımcı doçentlik unvanıyla ilgili çeşitli şikayetler vardı. Dedik ki 'Biz öyle bir adım atalım ki bu ara unvanı ortadan kaldırıp, doktoradan doğrudan doçentliğe geçilebilmesini temin edecek bir çalışma yapalım.' Büyük ihtimalle önümüzdeki hafta parlamentoya gönderilecek ve böylece bu sorunu da çözeceğiz. Artık doktoradan sonra bir de yardımcı doçentlik olmayacak'' ifadesini kullandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Sultanahmet'teki Marmara Üniversitesi Rektörlük Binası'nda "Marmara Üniversitesi 135. Kuruluş Yıl Dönümü Programı"na katıldı.

Konuşmasına, "Mensubu ve mezunu olmaktan daima gurur duyduğum Marmara Üniversitemizin 135. kuruluş yıl dönümünün hayırlı olmasını diliyorum" sözleriyle başlayan Erdoğan, üniversitenin, Sultan Abdülhamid-i Sani'nin kendi has hazinesinden tahsis ettiği kaynakla muhasebe ve diplomasi alanında eğitim öğretim vermek üzere kurulan bir okulla başlayan hikayesinin, bugünlere kadar geldiğini anlattı. Erdoğan, Atatürk Eğitim Fakültesi adıyla üniversite bünyesinde faaliyet gösteren ve kuruluşu 1846'ya kadar giden Mektebi Muallimi hesaba katıldığında bu tarihi daha eskiye götürmenin mümkün olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mezuniyetinden 1 yıl sonra bugünkü adını alan Marmara Üniversitesi'nin, 84 binin üzerinde öğrenci ve 3 bin 277 öğretim üyesiyle Türkiye'nin önde gelen yükseköğretim kurumları arasında yer aldığını kaydederek, yurt dışındaki eğitim öğretim kurumlarıyla yakın ilişkilerinin, üniversiteyi farklı kılan hususlardan biri olduğunu, her yıl 115 farklı ülkeden 3 binden fazla öğrencinin Marmara Üniversitesi'ne gelmesinin, kurumun temsil kabiliyetinin gücüne işaret ettiğini aktardı.

İlahiyat fakültesinin uluslararası alandaki gücünü ve itibarını bizzat bildiğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Pek çok milli sporcumuzun yetiştiği spor bilimleri fakültesi de kendi alanında başlı başına bir markadır. Diğer fakültelerimizin her birinin de ülkemiz ve dünya çapında öne çıkan hususiyetleri var. Üniversitemizin önünde çok büyük hedefler bulunduğunu biliyorum. Bir mezunu ve Cumhurbaşkanı olarak üniversitemize her konuda destek verdim, veriyorum. Maltepe ve Göztepe'deki külliyelerimizle ilgili çalışmaları yakından takip ediyorum. Hele hele Maltepe, hamdolsun 2 bin 200- 2 bin 300 dönüm civarında bir arazi üzerinde. İnşallah projenin son haline toplantıdan sonra bakacağız. Maltepe'deki yer bittiği zaman gerçekten Marmara Denizi'ne nazır ve külliye olarak bütün birimlerini büyük ölçüde bir araya toplayan bir üniversite olması bakımından hakikaten efradını cami, ağyarını mani bir külliye meydana gelmiş olacaktır."

Erdoğan, üniversitenin hedeflerine ulaşması için daha fazla gayret gösterilmesi, bütün mezunların seferber olması ve gerekli desteği vermesi gerektiğini belirterek, "Türkiye'nin 'Dünyanın En İyi 500 üniversitesi Listesi'ne onlarca kurumla girmesi lazım. İnanıyorum ki inşallah Maltepe bittiği andan itibaren Marmara Üniversitesi, dünyadaki ilkler arasındaki yerini de bu fiziki imkanla beraber alacaktır. Dünyanın en eski üniversitelerine, eğitim öğretim kurumlarına, şifahanelerine, matematik ve astronomi merkezlerine sahip bir ülke olarak da bize yakışan da budur" diye konuştu.

"DERSHANELER GİBİ FIRSATÇI BİRTAKIM ARA EĞİTİM MEKANİZMALARI DOĞMUŞTU"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin "2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma" hedefine ulaşabilmesinin, ancak nitelikli bilgi üretimi ve nitelikli insan kaynağıyla mümkün olduğunun altını çizerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin geçtiğimiz 15 yılda yaşadığı büyük dönüşüm, hayata geçirdiği tarihi reformların en müşahhas örneklerini görebileceğimiz alanlardan biri de yükseköğretimdir. Biz hükümete geldiğimizde milyonlarca gencimizin girmek için kapıda beklediği, ancak çok azının bu imkanı elde edebildiği bir yükseköğretim sistemi vardı. Arz talep dengesi bu kadar bozuk olunca, ister istemez dershaneler gibi fırsatçı birtakım ara eğitim mekanizmaları doğmuştu. Dershaneleri ele geçiren FETÖ zihniyeti, bu şekilde ülkemizin dört bir yanındaki en zeki, en parlak öğrencileri devşirebileceği bir zemin bulmuştu. Evlatlarımızın üniversiteye girişlerini kolaylaştırarak, bu çarpıklığı ortadan kaldırmak için attığımız her adımda birilerinin tehditleriyle, saldırılarıyla, kumpaslarıyla karşı karşıya geldik. Başta emniyet sistemi, öbür tarafta yargı sistemi, buralardan tehditler. Yıllar boyunca hükümet değişikliklerinde göreve gelen her milli eğitim bakanına ilk talimatım 'Dershaneleri kapatın.' olmuştur. Buna rağmen allem edilmiş kallem edilmiş bin bir hile ve hurdayla dershanelerin varlığını sürdürmesi sağlanmıştır. En sonunda Nabi Avcı Hocamızın bakanlığı döneminde bu meseleyi kökten çözme imkanı bulduk. Türkiye'nin 17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimlerine giden yolu dershane tartışmaları üzerinden takip etmek mümkündür. FETÖ, bu milletin çocuklarına yaptığı kötülükle geleceğimizi gasbetmiştir. Geleceğimizi çalmıştır ve bu ümmeti parçalamıştır."

''DOKTORADAN KAZANAN DOĞRU DOÇENTLİĞE GİDECEK''

Üniversite kapasitesinin talep eden herkesin girebileceği bir düzeye ulaştırıldığını belirten Erdoğan, üniversite sayısının 75'ten 185'e, fakülte sayısının 532'den bin 678'e, yüksek okul sayısının 173'ten 466'ya, meslek yüksek okulu sayısının 417'den 968'e, enstitü sayısının 289'dan 677'ye yükseltildiğini kaydetti.

Erdoğan, üniversitelerdeki profesör sayısının 9 bin 396'dan 23 bin 816'ya, doçent sayısının 5 bin 367'den 14 bin 311'e, yardımcı doçent sayısının 11 bin 190'dan 36 bin 307'ye, toplam akademisyen sayısının 155 bine çıkarıldığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Yardımcı doçentlik unvanıyla ilgili çeşitli şikayetler vardı. Birçok yardımcı doçent kardeşlerim var, yakın çevremde ahbaplarım, akrabalarım var. Tabii dinlediğimde ben de tatmin olmazdım. Bunun bir aldatmaca olduğunu da bilirdim ve yardımcı doçentliğin sadece bir siyasi karar olduğunu bilirdim. Yani bununla bir gönül çalmak, gönül almak... Bunun için yapıldığı belliydi. Dedik ki 'Biz öyle bir adım atalım ki bu ara unvanı ortadan kaldırıp, doktoradan doğrudan doçentliğe geçilebilmesini temin edecek bir çalışma yapalım.' YÖK Başkanımıza bu talimatı verdik. Doçentliğin şartları da buna göre yeniden düzenlenerek inşallah büyük ihtimalle önümüzdeki hafta parlamentoya gönderilecek ve böylece bu sorunu da çözeceğiz. Artık doktoradan sonra bir de yardımcı doçentlik olmayacak. Doktoradan kazanan doğru doçentliğe gidecek."

Öğrencileri için yıllardır tartışma ve provokasyon vesilesi olarak kullanılan üniversite harçlarının kaldırıldığını hatırlatan Erdoğan, talep eden her öğrenciye 2002'de 45 lira olan, bu yıl ise 470 liraya yükseltilen kredi veya burs sağlandığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yükseköğrenim yurtlarının yatak kapasitesinin 182 binden 617 bine çıkarılarak, barınma sorununa ciddi bir çözüm getirildiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Bugün artık öğrencilerimizin yarışı, üniversiteye girme değil, gönüllerindeki üniversite ve bölüm hangisiyse oraya yerleşme yarışıdır. Kemiyetten keyfiyete geçiş, yani kalitede yarış dönemi başlamıştır. Bu yarışta üniversitelerimize düşen görev, öğrencilerimiz için en cazip, en talep edilen, en istenen fakültelere ve bölümlere sahip olmaktır. Biz, kapasiteyi ve kontenjanları talebe uygun düzeye çıkartarak, bunun külfetini üstlenerek, üzerimize düşeni yaptık. Şimdi sıra üniversite yönetimlerimizde ve hocalarımızdadır. Her iş gibi akademi de adanmışlık gerektirir. Ben rektörlerimizde, rektör yardımcılarımızda, dekanlarımızda, hocalarımızda artık bu azmi, kararlılığı görüyorum. Kendisini bilime, üniversitesine, öğrencilerine adayan bir hocanın elde edemeyeceği hiçbir başarı yoktur."

Erdoğan, kendisini bilime, üniversitesine, öğrencilerine adayan bir hocanın elde edemeyeceği hiçbir başarının olmayacağına inandığını ifade etti.

Türkiye'de imkan, para ve kaynak sorunu olmadığını belirten Erdoğan, "Bunların hepsine de hamdolsun artık sahibiz. Çünkü, israf ekonomisini bir kenara koyan, bilim ekonomisini uygulamaya sokan bir iktidar var. Biz böyle çalışıyoruz. Bizim en önemli handikabımız bu imkanları en iyi şekilde kullanarak neticeye ulaşacak insan gücünün eksikliği sorunudur. İnşallah bu sıkıntıyı da en kısa sürede aşarak, dünya çapında söz ve yer sahibi çok sayıda üniversiteye kavuşacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

Erdoğan, YÖK'ün, kalite kurulu, misyon farklılaşması, nitelikli insan kaynağı yetiştirme programlarıyla bu konularda ilk adımları attığını, üniversitelerden de benzer bir anlayışla kendi projelerini hayata geçirmelerini beklediğini aktardı.

Türkiye'nin uzun yıllar boyunca her alanda milletin değerinden kopuk, "halka rağmen halk için" anlayışıyla hareket eden, söylemi sosyalist, zihniyeti faşist kadroların tasallutu altında kaldığını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Üniversitelerimiz de bu alanlardan biri olmuştur. Ben rektörümüz Emin Bey ile üniversite yıllarımızda işte bu çileleri çok çektik. Yalnız söyleyeyim, rektörümüz üniversiteye benden daha fazla giderdi ve ben onun kadar gidemezdim. Benim sıkıntım daha fazlaydı. 'Benim oyumla çobanın oyu iyi olabilir mi?' diyen bir zihniyetin olduğu yerde demokrasiden söz edilemez. Kendi tarihini karalamak için zayıf kaynaklara dayanarak hezeyanlar taşıyan bir zihniyetin olduğu yerde millilikten söz edemeyiz. Belli görüşlerin dayatılması, buna karşılık farklı görüşlere tahammülsüzlük üzerine kurulu bir sistemden özgür bilim çıkmaz. Nitekim deyaklaşık bunca yıldır çıkmıyor, çıkmamıştır."

İslam bilimi ve teknoloji tarihini anlatan filmi biraz önce izlediklerini belirten Erdoğan, "Dünya bilim tarihine böylesine büyük katkılarda bulunmuş bir inancı ve saygıdeğer Fuat Hocamızın gerçekten destekleriyle aynı zamanda şu anda Gülhane Parkı'nın içerisindeki o güzel müzede bir hizmet veriliyor. Ve bu millet tarihiyle böyle bir inancı, böyle bir ilmi ve onun mensuplarını, güya çağdaşlık adına aşağılayan hiç kimseye gerçek bilim insanı nazarıyla biz bakamayız. Çünkü bilim demek, özgür bir zihin demektir. Siz zihninizi belirli kalıpları, belirli ideolojilerin, belirli tezlerin emrine vermişseniz, bilim adamı sıfatını artık kaybetmişsiniz demektir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İşte Pensilvanya’nın emrine, her yanıyla cehalet kokan bir adamın emrine her şeyinizi teslim etmişseniz, ipotek altına vermişseniz profesör de olsan hiçsin. Ne bileyim çok farklı reklamın, şu ve bu da olsa hiçsin. Bunlar da var. Kapınızdaki tabelada öyle yazıyor olmasının bir anlamı yoktur. Yanlış anlaşılmasın, ben demiyorum ki tüm bilim insanları bizim istediğimiz gibi düşünecek veya hepsi böyledir. Haşa. Ben aklını ve ilmini bu tür adamların emrine kiraya verenler için bunu söylüyorum. Bundan çok çektik. Bunları zaten sizler de gayet iyi biliyorsunuz. Bizim isteğimiz bilimin özünü oluşturan objektiflikten, hakkaniyetten, saygıdan uzaklaşılmadan hareket edilmesidir. Meczuplukla mümbitlik arasındaki o ince çizgiye dikkat etmek lazım" diye konuştu.

"Cumhuriyet tarihinde bilimle, bilimsel çalışmalarla, bilim kuruluşlarıyla, araştırmayla, geliştirmeyle teknolojik atılımlarla en yakından ilgilenen, bu yöndeki çalışmalara en çok destek veren Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın ben şahsım olduğunu iddia ediyorum" diyen Erdoğan, çalışmalara desteğinin süreceğini ifade etti.

Türkiye'de artık yüksek öğretimin, kontenjan, bina, hoca ve benzeri sorunlarının değil, kalite meselesini konuşulduğunu, bunun tartışıldığını kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu geldiğimiz noktanın en güzel ifadesidir. Geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesi'nde de ifade ettim; milletin değerlerine saygılı olmakla bilimde en üst sıralara çıkmak birbirinin alternatifi, birbirinin zıttı değildir. Tam tersine dünyadaki tüm önemli üniversiteler, ülkeleri ve toplumlarıyla sahip oldukları güçlü bağlar sayesinde bu konuma gelmişlerdir. Bizim de kendi üniversitelerimizden beklediğimiz işte budur. Bu anlayışın giderek güçlendiğini görmekten doğrusu memnuniyet duyuyorum. Dünyanın en eski ve köklü bilim yuvalarına ev sahipliği yapmış ülkemize yakışan duruşu, söylemi ve faaliyetleriyle markalaşmış çok sayıda üniversiteye sahip olmaktır. İnşallah o günlerin de yakın olduğuna inanıyorum."

"ÜLKESİNİ GERİDEN TAKİP EDEN BİR AKADEMİ LOKOMOTİFLİK YAPAMAZ"

Türkiye'nin verdiği çok yönlü mücadelede akademinin desteğinin "olmazsa olmaz" mesabesinde olduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Sosyal bilimlerde, temel bilimlerde, mühendislik bilimlerinde, sağlık bilimlerinde, güçlü bir altyapıya, güçlü bir desteğe sahip olmadan bir devletin sadece kamu kuruluşlarının gücüyle hedeflerine ulaşması mümkün değildir. Geçmişte ecdadımızın en parlak olduğu dönemde geride işte böyle bir gücün varlığını görüyoruz. Aynı şekilde Batı ülkelerinin gerçekleştirdikleri atılımların da itici gücü, lokomotifi hep bilim dünyası olmuştur. Türkiye olarak şu anda bölgemizde ve dünyada çok büyük mücadeleler veriyoruz. Avrupa'dan Afrika'ya kadar çok geniş bir coğrafyada bize kılavuzluk edecek siyasi, sosyal ve ekonomik verilere, analizlere, öngörülere ihtiyacımız var. Ülkesini geriden takip eden bir akademi lokomotiflik yapamaz. Bunun için üniversitelerimizin önden gitmesi, öncülük etmesi lazım. Şayet biz herhangi bir konuda çalışmaya oturduğumuzda önümüzde çok güçlü bir bilimsel müktesebat bulamazsak ancak el yordamıyla hareket edebiliriz. Şahsen fotoğraf çekme ve yön gösterme bakımından kendi çalışmalarımda böylesine dolu, tatmin edici, pratik bir birikimi her zaman bulamadığımı söylemek isterim. Halbuki çok ihtiyacımız var. Çünkü el yordamıyla iş yapmak hem çok enerji ve zaman kaybettirir hem de maliyeti çok artırır. Bilimsel verilerle hareket etmek demek, nokta atışı iş yapmak, dolayısıyla kısa sürede büyük netice elde etmek demektir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne giden süreçte ve yeni dönemde akademiden çok daha güçlü, çok daha işe yarar destek bekliyorum. Ülkemizin, milletimizin ve insanlığın hizmetine sunulacak özellikle de bu hedefi yakalayamamış, doğru mecralara aktarılmamış bilgi odaların dört duvarı veya kitapların iki kapağı arasında kalmaya mahkumdur. Biz, değerli kaynaklarını bu şekilde hovardaca heba edebilecek bir ülke değiliz. Onun için önümüzdeki dönemde üniversitelerimizden her alanda çok daha büyük destek bekliyoruz."

Marmara Üniversitesi'nin 135. kuruluş yıl dönümünü tebrik eden Erdoğan, "İnşallah Maltepe'deki külliyenin de süratle bitirilmesi en büyük bizim hedefimiz, heyecanımız olacaktır. Üniversitemizin kurucusu olarak gördüğüm Sultan Abdülhamid-i Sani'den bugüne idareci ve hoca olarak okulumuza emek vermiş herkese şükranlarımı sunuyorum. Ebedi aleme irtihal etmiş olanlara Allah'tan rahmet diliyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

►NTV

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2018, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24