Bakan Koca açıkladı: Bugün 126 kişi daha hayatını kaybetti

Yeni tip corona virüs (Covid-19) ile mücadelede son durumu görüşmek için toplanan Bilim Kurulu'nun toplantısı sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Türkiye'deki son durumu ilişkin açıklamalarda bulunuyor. Türkiye'de son 24 saatte 4353 yeni vaka, bugünkü vefat eden kişi sayısı ise 126 oldu. Toplam can kaybı 1769'a yükseldi.

Bakan Koca açıkladı: Bugün 126 kişi daha hayatını kaybetti

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamalarının satır başları:

Sizden isteğim tedbirleri eskisinden daha sıkı tutun. Evinizde kalın kendini koruyun sevdiklerinizi koruyun. 

Tedbirleri eskisinden çok daha sıkı tutun. Sokaktan virüs taşımayın, evinizde kalın. Sosyal mesafe, izolasyon kuralına uyun.

Boş sokaklar, boş meydanlar her gün verdiğimiz savaşı kazandığımız alanlardır.

Filyasyon, salgın hastalık tedavisinde en önemli adımdır. Hastalığın yayılmasının önünü kesmek önemli bir noktadır. 

Filyasyon oranı yüzde 97.5'e ulaştı.

Saha ekiplerimizde yapılan tüm işlemler bakanlığımız tarafından takip ediliyor.

Daha önce Çin'den gelen bilgilerin aksine, kendi tedavi algoritmamızı oluşturarak hastalara kendi tedavimizi uyguladık. Tüm hastalarımıza ücretsiz tedavi uyguladık. Erkenden hastaneye yönlendirilen hastalarda tedavinin etkisini somut olarak gördük.

Bilim Kurulu'muzun görüşleri doğrultusunda erken tedaviye başlamamız sonucunda yoğun bakım sayılarımıza yansımaktadır.

İleri yaş pozitif vakamız azalmaya başladı. Aldığımız tedbirlerin sonuçlarını görüyor ve bu tedbirlerin uygulanmasını ısrarla talep ediyoruz.

Test sayımız arttıkça vaka sayımızda artış devam etmektedir. 

Son 24 saatte 4353 yeni vaka, bugün ölen kişi sayısı ise 126 kişidir. Toplam can kaybı 1769'a yükseldi. Bugün sonucu çıkan 40 bin 270 testle birlikte toplam test sayımız 558 bin 413 oldu. Bugün eklenen 4353 yeni vakayla toplam vaka sayımız 78 bin 546'ya ulaştı, 1542 hastamız iyileşti, toplamda 8 bin 631 kişi hastalığı yendi.

Erken tedaviye başlamanın bir başka sonucu da hastanın zatürreye dönüşme hızıdır. Bu doğal olarak yoğun bakım ve entübasyona da yansımıştır.

Önce 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkışını kısıtladık. Bu tedbirler netice vermektedir. Bu kısıtlama sonucunda ileri yaşta pozitifte belirgin azalma gözlenmiştir. Kısıtlamadan sonra 65 yaş üstü pozitif oranı yüzde 30'dan yüzde 18'e düştü.

Hastanelerimizde sağlık personelimiz aynı hız ve gayrette görevine devam etmektedir. Vaka sayımızda artış devam etmektedir. Ancak bu artış hızımızın düştüğünü gözlemliyoruz. Önümüzdeki günlerde plato oluşturması şaşırtıcı olmayacaktır.

Bu saat itibariyle bugün sonucu çıkan 40 bin 270 test ile toplam test sayımız 558 bin 413 oldu.

SORU - CEVAP

(23 NİSAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI)

Geçen de bahsetmiştim, özellikle salgınla mücadelede temas, mesafe ve izolasyonun ne kadar önemli olduğunu konuşuyoruz. Geçen hafta ve bu haftaki sokağa çıkma yasağı bu amaca hizmet ediyor. Bir sonraki hafta için sokağa çıkma yasağı gündemimizde olmadı. Önümüzdeki hafta bu tavsiye söz konusu olabilir. 

Bizler yeni bir tedaviye başladığımızda bütün Türkiye'de başlıyoruz. Semptom gösteren kişiler maskelerini takarak sağlık kuruluşlarına giderek, erken dönemde tedaviye başlamalıdır. Erken dönemde alınan tedbirler zatüreye çevirmeden  tedavi ediliyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19