Bakan Koca: 'Salgın bitti aşıya ihtiyaç yok' diye düşünmemek gerekiyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Salgın bitiyor artık aşıya ihtiyaç yok diye düşünmemek gerekiyor. Aşı hastalığın akciğere inmesini engelliyor. Turkovac aşımız var. Hatırlatma dozlarını ihmal etmemiz gerekiyor" dedi.

Bakan Koca: 'Salgın bitti aşıya ihtiyaç yok' diye düşünmemek gerekiyor

Bakan Fahrettin Koca, Adıyaman Valiliği ziyaretinde basın açıklamasıyla gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Koronavirüs Bilim Kurulundan çıkabilecek kararlar ile ilgili gelen soruya, "Bilim Kurulu, okullarda maske başta olmak üzere birçok konuyu değerlendirecek. Bu konudaki önerileri kamuoyuna açıklayacağız" dedi.

"Hatırlatma dozunu ihmal etmeyin"

Omicron varyantıyla birlikte de hastane yükünün çok azaldığını hatırlatan Koca, sözlerine şöyle devam etti:

"Salgın giderek etkisini yitiriyor. Etkili olanın aşımız olduğunu biliyoruz. 3 çeşit aşı vatandaşımızın tercihine sunuldu. TURKOVAC üretilmeye devam ediyor. Herhangi bir tedarik sorunu olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle bu dönemde herkesin, özellikle yaşı ve hastalığı bulunan vatandaşlarımızın asla ve asla hatırlatma dozunu ihmal etmemeleri gerekiyor. 'Salgın bitiyor aşıya gerek kalmadı' diye düşünmemeliyiz.

Aşılı olanların hastalığının akciğere inmediğini biliyoruz. TURKOVAC'ın Omicron varyantına etkili olduğunu da tekrar söylemek istiyorum. Herkesin güvenle ve rahatça kullanması gerektiğinin altını çiziyorum. 21 ilimizde yoğun bakımların kapatılmaya doğru gidiyor. İlk pikten sonra hastane yükünün en az olduğu dönemi yaşıyoruz. Avrupa'da hala hastane yükü olduğunu biliyoruz. Türkiye'nin geldiği bu noktayı önemli buluyorum."

Anadolu Ajansı ( AA )

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24