Bayram tatili kaç gün olacak

Zor bir yıl geçiren turizm sektörü, bu açığı yerli turistle kapatmak niyetinde. Sektör temsilcileri Ramazan B

Bayram tatili kaç gün olacak

Zor bir yıl geçiren turizm sektörü, bu açığı yerli turistle kapatmak niyetinde. Sektör temsilcileri Ramazan Bayramı tatilinin 9 gün olmasını istiyor. Talep Bakanlığa iletildi.


 

 

Rus ve Avrupalı turist sayısındaki ciddi azalış Türk turizmcileri yerli turiste yöneltti. Bu kapsamda pek çok kampanya yapan sektör, son olarak "Ramazan Bayramı Haberleri" Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması için taleplerini Kültür ve Turizm Bakanlığı Haberleri Kültür ve Turizm Bakanlığına iletti.

"Ramazan Bayramı Haberleri" Ramazan Bayramı tatili, arefe günü olan 4 Temmuz Pazartesi öğleden sonra başlayıp, 7 Temmuz Perşembe günü sona eriyor. Cuma gününün de "Bakanlar Kurulu Haberleri" Bakanlar Kurulu kararıyla tatil ilan edilmesi durumunda iki hafta sonu birleştirilerek tatil 9 güne çıkacak. "Türkiye Haberleri" Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED),"Akdeniz Haberleri" AkdenizTuristik Otel İşletmecileri Birliği (AKTOB), "Antalya Haberleri" Ticaret ve Sanayi Odası HaberleriTicaret ve Sanayi Odası (ATSO) gibi oda ve dernekler,  Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvurdu.
'ERKEN AÇIKLANSIN'

İç turizm hareketliliğine 9 günle birlikte canlılık geleceğini vurgulayan Türofed Başkanı Osman Ayık, "Cuma tatil ilan edilirse insanlar ikili paket yapabilir. Baştan veya sonradan 3-5 gün arası programlayabilir. O günün tatil olması önemli.

Bazı okullar da aradaki tatillerden dolayı geç kapanıyor. Bayramda böyle bir düzenleme yapılması çok iyi olur. Başka türlü de düzelme olmayacak" diye konuştu.

Fethiye Haberleri Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Yavuz Torunoğulları ise önemli olan faktörün, tatillerin erken açıklanması olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Türofed Başkan Yardımcısı olan Torunoğulları, "Biz Fethiye bölgesi olarak her yıl benzer talepler iletiyoruz. Genel olarak tatil olsa da açıklaması çok geç yapılıyor. Ancak son gün açıklanan tatilin bizlere faydası dokunmaz. Ancak birkaç ay öncesinde açıklanırsa turistten otelciye, turlardan tedarikçilere kadar herkes kazanır" dedi.

Prontotur Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran ise, konaklama sektöründen uçuşlara kadar olumlu bir hava yansıtılması için 'önemli olan tatil değil erken açıklanması' yorumunu yaptı.

Bu sayede her türlü planlamayı yapabileceklerini belirten Onaran, "Geç kalınmadan açıklama yapılmalı. Eğer siz 1-2 hafta önce duyurursanız zaten uçak bileti fiyatı, otel doluluğu her şey birbirine karışır. İki bayram için de geçerli. Bunu sadece tatil diye de almayın. Son dakika yaparsanız, memleketine gidecek olan bile ayarlamasını yapamaz. Ancak vakitlice açıklanması tur operatörlerinin işlerini yüzde 20-25 civarında artırır" diye konuştu.

EXPO'YA KATKI SAĞLAR

Tatil sürelerinin uzatılması ve erken açıklanmasının Antalya HaberleriAntalya turizmi için çok önemli olduğunu belirten ATSO Başkanı Davut Çetin ise, "Ramazan ayı durgun geçebilir, ama bayramlar bir fırsat. Bayram günlerinde Expo programına önem verilmeli. Özellikle bayram günlerinde Expo etkinlikleri olmalıdır. Bayramların Antalya'ya katkı sağlayacağına inanıyorum" dedi.

TÜRK TURİZMİ TOPARLANACAK
Türkiye turizm sektörünün, yatırımcılarını temsil eden Turizm Yatırımcıları Derneği ve Marriott International işbirliğiyle organize edilen 'Turizm Sektör Buluşması' da dün gerçekleşti.

Turizm sektörünün farklı disiplinlerinden önde gelen yönetici ve yatırımcıların katıldığı toplantıda, sektördeki güncel gelişmeler ve sorunlar masaya yatırıldı.

 

kaynak, haberler.com

 
Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2016, 12:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24