Biden’a karşı Bursa tek ses

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa'da faaliyet gösteren iki üniversitenin senatoları ve Bursalı iş adamları, ABD Başkanı Joe Biden'a karşı tepkilerini dile getirdi. Aktaş, "Ermeni Soykırımı Yalandır. İşin özü ise Ermenilerin yaptığı mezalim, Müslüman, masum, sivil Türk halkının katli, mağlup olunca da mağdur kisvesine bürünmesidir" dedi. 

Biden’a karşı Bursa tek ses

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ABD Başkanı Joe Biden'in 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendirmesini sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla lanetledi. ABD Başkanı Joe Biden'in, 1915 olaylarına ilişkin, "Her yıl bugün Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında ölenleri hatırlıyoruz ve böyle bir zulmün bir daha yaşanmaması için taahhüdümüzü yeniliyoruz" şeklindeki açıklamalarına tepkiler çığ gibi büyüyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da korona virüs nedeniyle tedavi gördüğü hastaneden yaptığı sosyal medya paylaşımı ile Biden'in açıklamalarını lanetledi. Başkan Aktaş, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: "ABD Başkanı'nın  #1915Olayları ile ilgili soykırım iftirasını asla kabul etmiyor, lanetliyorum. Siyasi hesaplarla tarih değiştirilemez. Biden eğer insanlık dışı muamele arayışında ise; ülkesinin karanlık tarihine bakması kendisine yardımcı olacaktır. #ErmeniSoykırımıYalandır İşin özü ise Ermenilerin yaptığı mezalim, Müslüman, masum, sivil Türk halkının katli, mağlup olunca da mağdur kisvesine bürünmesidir. Bunu tarih yazmıştır; yüreği, aklı ve gözü yeten hakikati konuşur. Dün, bu mezalimi yapmaya çekinmeyenlerin torunları bugün de aynı utanmazlıkla caniliklerini savunuyorlar!"


BURSA'DAKİ ÜNİVERSİTELERDEN BİDEN'A TEPKİ
Bursa'da faaliyet gösteren iki üniversitenin senatoları, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesini kınadı. Bursa Uludağ Üniversitesi Senatosundan yapılan açıklamada, 1915 yılı olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının aziz vatanın birlik ve bütünlüğüne kasteden, Türkiye açısından yok hükmünde beyanatlar olduğu belirtildi. Anadolu kültürünün eşsiz hoşgörü ve birlikte yaşama iradesinin hedef alındığı vurgulanan açıklamada, "Medeniyetimize karşı ortaya atılan ve tarihsel açıdan hiçbir belgeye dayanmayan sözde Ermeni soykırımı iddialarını şiddetle kınadığımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz." ifadesine yer verildi.


Bursa Teknik Üniversitesi Senatosunun açıklamasında ise bu topraklarda adaleti ve barışı hakim kılan Türk milletinin şanlı tarihinde hiçbir zaman soykırım olmadığına dikkat çekildi. Konunun tarihçiler tarafından tartışılması ve belgelerin açılmasını kabul edemeyen emperyalist güçlerle maşalarının tarihi gerçekleri çarpıtmaya çalıştığı ifade edilen açıklamada, şu değerlendirmelerde bulunuldu: "Geçmişte ve ne yazık ki hala günümüzde de her türlü işgal, sömürü ve soykırımı yapan, eli kanlı terör örgütlerini açıktan destekleyen ve ülkelerinde koruyan emperyalist bazı devletlerin, tarihi belge ve gerçeklere dayanmayan siyasi rant hedefli açıklamalarını şiddetle kınıyoruz. 1915 olayları ile ilgili kirli siyasi hesaplar peşinde koşan emperyalist devletler ve politikacıların sözleri değil bilimsel ve tarihsel hakikatin kaynağı olan arşivler konuşulmalıdır. Sözde Ermeni soykırım iftirası ile Osmanlı İmparatorluğu döneminde yüzyıllarca barış içinde yaşamış Türk ve Ermeni halklarının ortak geçmişini çarpıtmaya ve bundan nemalanmaya çalışan zihniyeti şiddetle kınıyoruz."


SÖZDE SOYKIRIM AÇIKLAMASINA İŞ DÜNYASINDAN SERT TEPKİLER
Bursa iş dünyası temsilcileri, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını sözde “soykırım” olarak tanımlamasına tepki gösterdi. İş dünyası temsilcileri tek ses olarak Biden’ı sert bir dille kınadı. ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olayları için ‘soykırım’ ifadesini kullanması kamuoyunda büyük tepki çekti. Bursa iş dünyası temsilcileri de bu açıklamaya tek ses olarak tepki gösterdi.

ER: “ÖZÜR DİLEMEYE DAVET EDİYORUM”
BATISİAD YKB Ahmet Er, “ABD Başkanı Joe Biden’ın ifadelerini şiddetle kınıyorum. Bu mesnetsiz suçlamaların tertemiz tarihimizi lekelemeye gücü asla yetmez. Arşivlerde her olay apaçık ortadadır. Kendilerini arşivlere göz atmaya davet ediyorum ki o zaman soykırımı kimlerin yaptığını, kimlerin geçmişinin karanlık olduğunu göreceklerdir. ABD’nin kısa geçmişi olmasına rağmen dünyanın birçok yerinde yaptıkları soykırımları sebebi ile muhataplarından Joe Biden’ı özür dilemeye davet ediyorum.” dedi.


YILDIZ: “SÖZLE TARİHİ GERÇEKLER DEĞİŞMEZ”
BEKSİAD YKB Ömer Yıldız, “ABD başta olmak üzere Batı dünyası yöneticileri bizi itham edecek son kişilerdir, çünkü geçmişleri malumdur. Tarih de şahit ki milletimiz hiçbir zaman mazluma zulüm etmemiştir. Tarih haklı olduğumuzu bir kez daha gösterecektir. Onların söylemleri bir şey ifade etmemektedir, sözle tarihi gerçekler değişmez.” şeklinde konuştu.
GESİAD YKB Murat Kaya ise, “ABD Başkanı’nın açıklaması siyasi malzeme haline getirilmemesi gereken bir konu. Herkes oturup işi ehline yani tarihçilere bırakmalı. Haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdürmeli, tepkimizi en üst seviyede göstermeliyiz.” dedi.


ANDIÇ: “BOYKOT ETMEYE HAZIRIZ”
GÖRSİAD YKB Engin Çetiner, açıklamasında “ABD yönetiminin açıklaması kabul edilmez bir durum. Her yıl ısıtılıp ısıtılıp önümüze konması siyasi bir davranış. Bu konu esas itibariyle tarihçilerin işidir. Ama böyle devam ederse iki ülke arasındaki ilişkiler zarar görebilir. Türkiye vazgeçilemez bir ülkedir. ABD’nin kısa zamanda geri adım atacağına inanıyorum.” ifadelerine yer verdi. 
İMSİAD YKB Mustafa Andıç da şu açıklamada bulundu: “ABD Başkanı Joe Biden’ın tarihi gerçekleri yok sayarak, şanlı tarihimizi lekeleme arayışını reddediyoruz. Unutulmamalıdır ki, tarih güçle değil, hakikatle yazılır. Bizler hâkim olduğu coğrafyalara zulüm değil, merhamet eden bir ecdadın torunlarıyız. Yüzyıllarca birlikte yaşadığımız uluslarla aramızdaki tarihe kendi emelleri uyarınca nifak tohumları atanları şiddetle kınıyoruz. Bursa inşaat sektörü adına bizler, ABD menşei ürünleri şantiyelerimizde kullanmayarak şanlı ecdadımızı karalamaya yeltenen bu kararı alanları boykot etmeye hazırız.”


ALPAY: “ÇİRKİN İTHAMLARI REDDEDİYOR, ŞİDDETLE KINIYORUZ”
MÜSİAD Bursa Şube YKB Nihat Alpay, “ABD yönetimi tarafından tarihi gerçeklerden uzak bir niteleme ile ülkemizi ve milletimizi hedef alan temelsiz çirkin ithamları reddediyor, şiddetle kınıyoruz. Ne tarihimizde ne de milletimizin vicdanında yeri olmayan bu yakıştırmalar hiçbir şekilde kabul edilemez.” dedi. Kayapa OSB YKB Yalçın Toy, görüşlerini “Tarih tarihçilerin işidir. ABD Başkanı’nın soykırım kelimesi kullanması büyük yanlış. İki ülke arasındaki ilişkilere büyük zarar verecektir.” diyerek ifade etti.
NOSAB OSB YKB Erol Gülmez, “ABD Başkanı’nın yaptığı açıklama doğru olmamıştır. Geçmişte karşılıklı büyük acılar yaşanmış olabilir ama bu bir soykırım değildi. Siyaseten hareket ediliyor. Böyle devam ederse iki ülke arasındaki ilişkiler tamir edilemeyecek şekilde zarar görecektir.” şeklinde konuşurken TÜMSİAD Bursa Şube YKB Mustafa Kemal Şerbetçioğlu da “Ermeni çetelerinin mezalimlerine, 2.4 milyon insanımızı katletmelerine söyleyecek sözü olmayanların, hiç bir bilgi ve belgeye dayanmadan ecdadımızı soykırımla itham etmesi ikiyüzlülüktür. Tarihi gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Bu iftira ve yalanları telin ediyorum.” dedi. (Kemal Benek)Kalın: “Siyasi karşılığı olacaktır”  

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları hakkındaki sözde soykırım nitelemesi üzerine "sunulan tezin tarihi ve hukuki temeli olmadığını" söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2005 yılında Türk, Ermeni, Rus, İngiliz ve diğer uluslardan tarihçilerden kurulu 1915 yılı ve sonrasındaki olayları araştırmak üzere arşivlerin açılacağı ortak bir komisyon oluşturma çağrısına işaret eden Kalın, "dar siyasi ajandalarla ilerleyen bazı hükümetler ve parlamentoların 1915 Ermenilerin öldürüldüğü yönündeki propagandayı tercih ettiğini" dile getirdi. Kalın, Karabağ'ın kurtarılmasının ardından Erdoğan'ın birden fazla sefer Ermenistan'ın gerekli adımları atması halinde, normalleşmeye, sınırları açmaya hazır olduğu yönündeki ifadelerini hatırlatarak, "Bu talihsiz açıklamayla bu girişimlerin zora girdiğini" vurguladı.


Kafkaslar'da yeni bir jeopolitik yapı kurma çabalarının tehlikeye düştüğünü anlatan Kalın, sözlerini şöyle tamamladı: "Bunun elbette bir siyasi karşılığı olacaktır, bugün Türkiye'nin tutumundan da görüldüğü üzere, Türkiye'de hiç kimse soykırım suçlamasını kabul etmeyecektir. İşlemediğimiz bir suç için sorumlu tutulamayız. Bu Biden'ın talihsiz, haksız ve temelsiz açıklamasıyla, sert çıkışlarıyla Türkiye ile her türlü normalleşmeye karşı çıkan ve Türkiye'ye her zaman saldırgan davranan Ermeni diasporasındaki radikal sesler, daha gürleşecektir. Tabii ki bu Türk kamuoyunda, ABD'nin algısına büyük zarar verecektir." 

Anadolu Ajansı ( AA )

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24