Bilim Kurulu toplandı: 85 yaş üzerinin aşılanması başlıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi.

Bilim Kurulu toplandı: 85 yaş üzerinin aşılanması başlıyor

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplandı. 

Aşılama süreci ve salgındaki son durumun değerlendirildiği toplantı sonrası yazılı açıklama yapıldı. 

"Aşılama kapasitesinin her geçen gün artacağını bilmenizi isterim"

Aşılananların sayısının 1 milyonu geçtiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Aşı programının 1. aşaması bildiğiniz gibi sağlık çalışanlarımızla başladı ve 980 binden fazla sağlık çalışanı aşı oldu. Salı günü itibariyle de huzurevlerinde ve bakım evlerinde kalan vatandaşlarımızla bu vatandaşlarımızın bakımında görev alan personelin aşılanmasına başlandı.

Ayrıca 90 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın da aşılanmasına dün itibariyle başlandı. 90 yaşından büyük vatandaşlarımız için sağlık ekipleri evlerine giderek aşı uygulamasını yaptılar. Aşılama kapasitesinin her geçen gün artacağını bilmenizi isterim."

"Yarından itibaren 85 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın da aşılanmasına başlanacak"

Yarından itibaren 85 yaş üzerindekilerin de aşı olacağının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bilim Kurulumuzun yaptığı değerlendirme ile yarından itibaren 85 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın da aşılanmasına başlanacaktır. 85 yaş üzerindeki vatandaşlarımız da evlerinde aşı olacaklar. Evlere aşı için giden ekibimizde hekim ve uzman sağlık personeli tam teçhizatlı olarak hazır bulunmaktadır. Aşı uygulama süresini artırsa da bu gruptaki vatandaşlarımız için en uygun şartlarda aşı yapılmasından yanayız."

"En çok vatandaşımızın aşıya ulaşmasını temin edebilmek için tüm şartları zorluyoruz"

Aşı lojistiğinin planlandığı gibi devam edeceğinin vurgulandığı açıklamada en kısa sürede herkesin aşılanacağının altı çizildi:

"Aşı programımızdaki hedef gruplara göre aşı uygulaması ile uyumlu olarak tedarik planlaması yapıldı ve bu programa uygun olarak uygun dozlarda aşı tedarik edilmektedir. Her bir aşamada aşı programına ara vermeden sürekli aşılama yapılabilecek bir plan çerçevesinde aşı lojistiği devam edecektir. Mümkün olan en kısa sürede en çok vatandaşımızın aşıya ulaşmasını temin edebilmek için tüm şartları zorluyoruz.

Yaşadığımız devirde bilgiye ulaşmanın kolaylığı yanında gerçek dışı bilgilerin yayılımı da çok yüksek hızda gerçekleşmektedir. Yanlış ve yönlendirici bilgilere itibar etmemenizi, resmi açıklamalarımızı takip etmenizi rica ederim."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24