Boğaziçi'ndeki ihanet girişimine devlet de millet de çok sert tepki verdi: Ayağınızı denk alın!

Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasının ardından üniversitede başlayan protesto eylemleri, ikinci bir Gezi hayali kuranları harekete geçirdi.

Boğaziçi'ndeki ihanet girişimine devlet de millet de çok sert tepki verdi:  Ayağınızı denk alın!

Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasının ardından üniversitede başlayan protesto eylemleri, ikinci bir Gezi hayali kuranları harekete geçirdi. Ancak geçmişte bu olayların millete yaşattığı acılar da hala sıcaklığını koruyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli de olaylar için sert çıktı. Geçmişi unutmayan vatandaşlar da öğrenci eylemlerinin terör örgütlerinin provokasyon alanına dönmesiyle, her platformda olaylara tepki koyuyor. 


Boğaziçi Üniversitesi'ndeki rektör atamasını bahane ederek önce üniversite önünde başlayan ve CHP’nin DHKP-C’li İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun da katıldığı eylemler kısa sürede evrilerek yeni bir Gezi kalkışması rüyası gören kesimleri harekete geçirdi. CHP’nin desteği terör örgütlerinin sızmalarıyla birlikte öğrenci protestosunun ötesine geçen olaylar İstanbul ve çeşitli illerde sokağı hareketlendirirken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu olaylara asla izin verilmeyeceğini, Rektör odasının işgal edilmesinin kabul edilir bir durum olmadığını vurguladı. 


CHP OLAYLARIN GÖBEĞİNDE
Öte yandan rektör atamasının yapıldığı günden itibaren CHP, sözde öğrencilerin protestolarını desteklerken, polise saldıran ve katil polis sloganları atan teröristlere sahip çıktı. Emniyet ve İstanbul Valiliği, olaylarda göz altına alınanların tamamına yakının terör örgütlerinin mensupları olduğunu açıklaması bile CHP’yi ikna edemezken, Ankara, Bursa, İzmir gibi kentlerde yine bu aşırı sol ve terör örgütü uzantısı gruplar protesto gösterisi adı altında hem devlete hem de polise iftira ve ithamlarla saldırıyor. 


ERDOĞAN: “SİZ ÖĞRENCİ MİSİNİZ TERÖRİST Mİ?”
Partisinin il kongrelerinde konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Recep Tayyip Erdoğan, olayların içinde yer alan ve vandallık yapanlara seslenerek, “Siz öğrenci misiniz terörist mi?” dedi. Bu konuda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da sert sözlerle yüklenen Erdoğan, “Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili yapmış olduğu açıklamalara baktığınız zaman, hala terör örgütlerinin birer temsilcisi olanları 'bu ülkenin evlatları' veya 'kendisinin de arkadaşları' olarak tanımlıyor. Terör örgütlerinin üyesi olan bu gençleri biz, ülkemizin gerçek manada milli ve manevi değerlere sahip gençleri olarak kabul etmiyoruz. Zira siz öğrenci misiniz, siz talebe misiniz, yoksa siz rektörün odasını basmaya kalkışan, orayı işgale kalkışan terörist misiniz?” dedi. Erdoğan, “Bu ülke, teröristlerin hakim olduğu bir ülke olmayacak buna da asla fırsat vermeyeceğiz, bunun böyle bilinmesini istiyorum. Onun için de gereği neyse bunu yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Artık bu ülke Taksim'deki bir Gezi olayını yaşamayacak ve yaşatmayacaktır. Bay Kemal, sen eğer bu yolda devam edeceksen buyur devam et, terörist arkadaşlarınla yola devam edeceksen buyur o yola devam et ama biz, teröristlerle beraber olmadık olmayacağız." ifadelerini kullandı. 


BAHÇELİ: “TÜRKİYE'NİN SİNİR UÇLARIYLA OYNANIYOR”
Boğaziçi’ne rektör atanması bahane edilerek çıkarılmaya çalışılan olaylara çok sert bir tepki de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den geldi. Bahçeli, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, eylemlerdeki terör örgütleri mensuplarına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Paylaşımında, "Üç beş şuursuz öğrenciyi paravan yapan terör örgütü mensupları ateşe körükle gidiyor. Eşkıyalar Boğaziçi'ne tutunarak ülkemize meydan okuyor” dedi. Bahçeli, "öğrenci"nin başka "terörist"in başka olduğunu vurguladı. MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Aynısı Boğaziçi Üniversitesi'nde olduğu gibi, bu ikisi birbirine karışırsa, yani teröristler öğrenci kisvesine ve kimliğine bürünürse ne huzur ne de sükunet kalacaktır. Bu işin şakası yoktur. Ağırlaşan meselenin hafife alınacak tarafı yoktur. 'Aydınım' diye geçinen zavallılar, sivil toplum kuruluşu hüviyeti taşıyan fırsatçılar, demokrasi ve hukuk sınırları içinde siyaset yaptığını zanneden gafiller tarihi yanlıştadır. Boğaziçi Üniversitesi'ndeki olaylara destek vermek, geldiğimiz bu aşamada teröre destek vermektir." Dedi. En son vuku bulan olaylarda 108 kişinin emniyet güçlerince gözaltına alındığını anımsatan Bahçeli, bunlardan 101'inin söz konusu üniversiteyle bağı ve bağlantısı olmadığına dikkati çekti. Bahçeli, "Üstelik 79'u da DHKP-C ve TKP-ML örgüt üyesidir. Ne zamandır teröristler öğrenci olmuştur?" değerlendirmesinde bulundu.


"SAYIN REKTÖR ASLA İSTİFA ETMEMELİDİR"
Boğaziçi Rektörü Melih Bulu'nun kayyum değil, meşru ve hukuki tasarrufla atanmış bilim insanı olduğuna işaret eden Bahçeli, "Sayın Rektör asla istifa etmemelidir. Eğer aksi olursa üniversiteler tümden yönetilemez hale gelecektir. Rektörlük binasını ablukaya almaya, Rektör odasını basmaya teşebbüs suçtur. Rektörümüz, öğretim üyeleri arasından başta Rektör yardımcılığı olmak üzere münhal bulunan görevlere lazım gelen atamaları süratle yapmalıdır. Kabul etmeyen, yazılı talimata uymayanlar derhal üniversiteden uzaklaştırılmalıdır. Nitekim taviz verilirse sonuç vahim olacaktır." görüşünü aktardı.


REKTÖR BULU: “ASLA İSTİFA ETMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM”
CHP başta olmak üzere özellikle ülkeyi Boğaziçi üzerinden karıştırmak isteyenlerin hedef aldığı Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu, bu kesimlerden gelen istifa davetlerine yanıt verdi ve istifa etmeyi düşünmediğini vurguladı.  Boğaziçi Üniversitesi'nde bazı grupların bu protesto kültürünü aşırıya götürdüklerine işaret eden Bulu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da kendisine ve makamına verdiği destek nedeniyle teşekkür etti. 


(Alpaslan YILDIZ)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24