Bolu Beyine (!) devlet ayarı!

Bolu Belediye Başkanı seçildikten sonra Kur’an-ı Kerim’i öpüp ve üstüne yemin ederek göreve başlayan CHP’li Tanju Özcan’ın Suriy

Bolu Beyine (!) devlet ayarı!

Bolu Belediye Başkanı seçildikten sonra Kur’an-ı Kerim’i öpüp ve üstüne yemin ederek göreve başlayan CHP’li Tanju Özcan’ın Suriyeli muhacirlere yönelik ırkçı açıklama ve uygulamaları Türkiye’nin dört yanından tepki alırken, Bolu Valisi Ahmet Ümit, Özcan’ı uyardı. Ümit, “Bolu'da vatandaşlarımızı birbirine düşürmeye kimsenin hakkı yok. Esas olan kardeşlik ve dostluktur" dedi.


 

Suriyeli muhacirlere yönelik ırkçı açıklamaları ve uygulamaları ile gündeme gelen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a bir tepki de Bolu Valisi Ahmet Ümit’ten geldi. Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı uyaran Ümit, Bolu Belediyesi tarafından yabancılara yönelik yardımların kesilmesine ilişkin, yaptığı açıklamada, zaman zaman toplumda, Türk vatandaşları ile yabancı misafirleri karşı karşıya getirebilecek sözler sarf edildiğini söyledi. Adeta toplumu birbirine düşürmek istercesine birilerinin hakkının birilerine veriliyormuş gibi birtakım söylemler ortaya atıldığının görüldüğünü dile getiren Ümit, "Bunlar doğru değildir. Hiç kimsenin hakkı hiç kimseye verilmemektedir." diye konuştu.

“AYNI KRİTERLER UYGULANIYOR”

Ümit, Suriyeliler üzerinden de hareket edildiğini belirterek, "Bizde 11 bin 918 yabancı var. Bunlardan sadece 2 bin 379 kişi var Suriyeli. Suriyeli misafirlerle diğerlerine uygulanan kriterler arasında hiçbir fark yok. Gerek Suriyeli gerekse Irak ve benzeri ülkelerden birçok insan var." ifadelerini kullandı.

"ESAS OLAN KARDEŞLİK VE DOSTLUKTUR"

"Bunlar herhangi bir yardım talebi ile Valiliğimize geldiklerinde veya kaymakamlıklara gittiklerinde bunlarla ilgili olarak sosyal inceleme yapılır." diyen Vali Ümit, şunları kaydetti: "Bunlar gerçekten fakir mi, değil mi? Tespit edilir. Gerçekten fakirlerse bu fakirlik kriterleri bizim vatandaşlarımıza uygulanan kriter ile aynı. Yapılan incelemeler sonucunda fakir oldukları konusunda kanaat verilirse bunlarla ilgili karar verilir. Yabancılarla ilgili olarak verilen karar Kızılay'a gönderilir. Kızılay şubeleri tarafından bunlara Kızılay kartı verilir. Bunların kendi isimlerine çıkartılan karta para yatırılır. Bu paraların kaynağı, Birleşmiş Milletler Gıda Fonu'dur. Ödemelerle ilgili TBMM, genel ya da yerel bütçelerin bir alakası yoktur."

“VATANDAŞLARI BİRBİRİNE DÜŞÜRMEYE HAKKIN YOK”

Ümit, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu, herkesin bu kurallar çerçevesinde yaşadığını, yabancıların tabi olduğu standartlar bulunduğunu söyledi. "Bolu'da vatandaşlarımızı birbirine düşürmeye hiç kimsenin hakkı yok." diyen Ümit, "Bundan herkesin dikkatle kaçınması lazım. Esas olan burada kardeşlik ve dostluktur. Bu kardeşlik ortamını da sürdürmek için ne yapılması gerekiyorsa yapmak durumundayız. Bu konuda herkesin yükümlülüğünü, sorumluluğunu yerine getirmesi gerekir." şeklinde konuştu.

BOLU’DA YAŞAYAN SURİYELİLERE DESTEK

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın ırkçı bir yaklaşım sergileyerek yardımları kestiği Suriyeli muhacirlere yardım dernekleri sahip çıktı.  Sadakataşı Derneği, Bolu'da belediyenin yardımlarını kesme kararını aldığı Suriyeli ailelere ramazan ayı boyunca gıda, bayramlık ve nakdi yardım ulaştıracak. Sadakataşı Derneği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, ramazan ayı boyunca Bolu’da yaşayan bütün Suriyelilere bir aylık ihtiyaçlarını karşılayacak gıda kumanyası ile düzenli iftarlık ve sahurluk yemek ile bayramlık kıyafet dağıtımı gerçekleştirecek. Suriyeli ailelerin ihtiyaçlarının giderilmesi içinse nakdi yardımlar yapılacak. Açıklamada, Sadakataşı Derneği Başkanı Kemal Özdal'ın şu ifadelerine yer verildi: "Güçsüze, düşküne, yolda kalmışa, yetime, öksüze ve Allah misafiri muhacirlere kol kanat germek yardımsever milletimizin genlerinde var. Ensar olarak kapımıza gelen insanları hiçbir zaman geri çevirmedik. Yüzyıllarca aynı coğrafyada yaşadığımız mazlum Suriyeli kardeşlerimize iç savaştan kurtulup sığındıkları ülkemizde sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bolu’da yaşayan tüm Suriyeli ailelere Ramazan ayı boyunca gıda kumanyası ile iftar ve sahur yemekleri dağıtımları gerçekleştireceğiz. Suriyeli çocuklara bayram hediyeleri ve evlerindeki ihtiyaçlarının giderilmesi için nakdi yardımlar gerçekleştireceğiz." (AA)

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2019, 21:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24