Bu karar ABD ile ilişkileri gerebilir! Brunson hakkında karar verildi!

İzmir'de terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakim karşısına çıkan ABD uyruklu pa

Bu karar ABD ile ilişkileri gerebilir! Brunson hakkında karar verildi!

İzmir'de terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakim karşısına çıkan ABD uyruklu papaz Andrew Craig Brunson'un tutukluluk halinini devamına karar verildi. Bir sonraki duruşma 12 Ekim'de görülecek.


ABD'nin Türkiye'den serbest bırakılmasını istediği rahibin yeni duruşmasında tanıklar dinleniyor. Kilise cemaatinden bir tanık, "Kilisede bir gizli odada toplanıyorlardı. Biz o toplantılara alınmıyorduk" dedi. Uluslararası medya duruşmaya yine büyük ilgi gösteriyor, Reuters ve AP çok sayıda fotoğraf geçti. ABD'li yetkililer ve rahibin eşi duruşmayı izliyor. Türkiye ve ABD'yi karşı karşıya getiren Rahip Brunson davasında bugün yeni bir duruşma var. İzmir Aliağa'daki duruşmaya ABD'li yetkililer ve rahibin karısı Norine Brunson da geldi.

Bugünkü duruşmada tanıkların ifadeleri dinleniyor. Kilise cemaatinden Levent Alkan salona video konferans sistemiyle bağlandı ve duruşmada ifade vermesi üzerine Brunson'un verdiği talimat ile hiçbir kiliseye giremediğini söyledi. Alkan, "Muhbir olarak görülüyorum. Ayrıca Işık Kilisesi Pastörü de ifademi değiştirmem yönünde telkinde bulundu. Tövbe etmem gerektiğini söyledi" dedi.

Alkan, şöyle devam etti: "Bir gün kiliseye gittim. Gittiğimde koltukların üzerinde 'Türkler oturamaz' yazısı yazmışlardı. O yazıyı görünce çok şaşırdık. Sorduğumuzda misafirlere ayrıldığı için öyle yazdıklarını söylediler. Madem misafirlere ayrıldı, protokol yazsınlar. Neden 'Türkler oturamaz' diye yazıyorlar. Bunlar Türk düşmanıdır. Ayrıca kilisede bir gizli odada toplanıyorlardı. Biz o toplantılara alınmıyorduk. Bir gün o odaya girdiğimde terör örgütünün dökümanlarını gördüm. Koliler içinde PKK'ya ait broşürler vardı. Bir de terör örgütlerinin kurmak istediği Kürdistan ile ilgili harita bulunuyordu, haritada belli yerler işaretlenmişti."

TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ


İzmir'de terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakim karşısına çıkan ABD uyruklu papaz Andrew Craig Brunson'un tutukluluk halinini devamına karar verildi.

DÜNYAYA GEÇİLEN FOTOĞRAFLAR


Uluslararası medya, daha önce olduğu gibi duruşmaya yine büyük ilgi gösteriyor. Haber ajansları Associated Press (AP) ve Reuters, adliye kompleksi önünde çekilen fotoğrafları dünyaya servis etti. Fotoğraflarda kimlik ve pasaport kontrolü yapan jandarma ekipleri göze çarpıyor. ABD'li heyetin kimlik kontrolü sırasında araçtan inmediğini bildiriliyor.

DEŞİFRE OLDU


35 yıl hapsi istenen ABD'li Andrew Craig Brunson, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlemek iddiasıyla tutuklu. ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan rahibin serbest bırakılmasını istemişti. 20 yıldır Türkiye'de yaşayan Rahip Brunson, FETÖ soruşturmasında ifade veren bir gizli tanığın söyledikleriyle deşifre olmuş ve İzmir'de gözaltına alınmıştı. Davanın iddianamesinde, Brunson'un FETÖ'nün üst düzey üyeleriyle kod isimlerini bilerek görüştüğü yer alıyor. Ayrıca rahip, İzmir'de sadece Kürt kökenli vatandaşların alındığı 'Mesihin Kürdi Kilisesi'ni kurmakla suçlanıyor.

Suçlamalardan bir diğeri, Gezi Parkı gösterilerinin organizasyonunda yer almak. Brunson'un 15 Temmuz darbe girişiminden birkaç gün sonra bir arkadaşına gönderdiği mailde yazdığı "Türk halkı her zamanki gibi askerin yanında yer almadı. Her şey kötüye gidiyor ama sonunda kazanan biz olacağız" cümlesi de iddianameye girdi. (Milliyet)

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 14:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24