Çeçenistan Fahri Konsolosu Medet Ünlü şehit edildi

Çeçenistan Fahri Konsolosu Medet Ünlü şehit edildi
Türkiye'deki Çeçenlere yardım çalışmalarıyla tanınan ve Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosu da olan iş adamı Medet Ünlü, uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Hayatının bir döneminde Bursa’da da bulunan Medet Ünlü için Cumartesi günü Bursa Ulucamii’de gıyabi cenaze namazı kılınacak.

Türkiye 'ye gelen Çeçenlere yardım çalışmalarıyla ismi anılan ve aynı zamanda Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosu da olan iş adamı Medet Ünlü, Ankara'daki iş yerinde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

Olay, Ünlü'ye ulaşamayan yakınlarının dün saat 20.00 sıralarında durumu polise bildirmesiyle ortaya çıktı.

İnceleme başlatan güvenlik güçleri, gece saat 01.00 sularında Çankaya'da Balgat Mahallesi Çetin Emeç Bulvarı'ndaki bürosuna geldiğinde Ünlü'nün silahlı saldırıya uğradığını tespit etti.

Hayatını kaybettiği belirlenen Ünlü'nün cesedi Adli Tıpa Kurumuna kaldırılırken, güvenlik güçleri incelemelerde bulundu.

Delilleri toplayan polis, saat 04.30 sıralarında büronun kapısını mühürledi.

Medet Ünlü, en son geçen ay, ABD 'deki Boston Maratonu'nda yaşanan bombalı saldırılarla ilgili bir Türk televizyonunda programa katılmış, bombalı saldırı olayının kurmaca olduğunu, Çeçen halkının terörizmle bağdaştırılmak istendiğini, bombalı olayın zanlıları 2 Çeçen kardeşin ise kurban olarak seçildiklerini iddia etmişti.

Medet Ünlü, Bursa İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi’nden mezun olmuştu. Medet Ünlü’yü Bursa’da yakinen tanıyan Bursa Kültür A.Ş Genel Müdürü Rıfat Bakan, cumartesi günü Medet Ünlü için Bursa Ulucamii’de gıyabi cenaze namazı kılınacağını söyledi. Medet Ünlü’nün Bursa’da bulunduğu yıllar hakkında da bilgi veren Bakan; “Medet Ünlü, Bursa’da yaşadığı yıllarda geçimini boyacılıkla sağlardı. Boyacılıktan kazandığı para ile ailesine de bakardı. Birlikte, Türkiye’de ilk İslami dergi olan ‘Yeni Yorum’u çıkardık. O dergide Çeçenistan ile ilgili yazılar yazardı.”dedi.

Medet Ünlü’nün ön görüsü güçlü bir insan olduğunu vurgulayan Bakan; “Sovyetler Birliği’nin yakın bir gelecekte dağılacağını söylemişti. Bir süre sonrada Sovyetler Birliği dağıldı.”şeklinde konuştu.

Bakan, Medet Ünlü’nün Çeçenistan’a gönülden bağlı şecaatli birisi olduğunun altını çizdi.
Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2013, 20:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8