Çember daralıyor!

İçişleri Bakanlığı, CHP’li Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile Belediye Meclisi üyeleri Hüseyin Avni Sipahi ve Çetin Kırışgi

Çember daralıyor!
İçişleri Bakanlığı, CHP’li Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile Belediye Meclisi üyeleri Hüseyin Avni Sipahi ve Çetin Kırışgil’i Anayasa'nın 127'nci maddesine dayanak görevden aldı. Hazinedar’ın mal varlığına yönelik soruşturmalar dışında, FETÖ üyeliği ve görevi kötüye kullanma kapsamında görevden alındığı bildirildi.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve Murat Hazinedar’ın görevden alınması bir kez daha gözleri Bursa’daki iki Cumhuriyet Halk Parti’li belediyeye çevirdi. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’la ilgili soruşturma dosyalarının her an işleme konulması bekleniyor.

İçişleri Bakanlığı Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin ardından hakkındaki iddialar ayyuka çıkan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ve iki meclis üyesini görevden el çektirdi. Hazinedar'ın mal varlığı, FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak ile görevi kötüye kullanma niteliğindeki eylemlerinden dolayı hakkında yürütülen soruşturmalar nedeniyle görevinden uzaklaştırıldığı bildirildi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: "Mal Bildiriminde Bulunulması Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu kapsamında mal varlığına yönelik olarak yürütülen soruşturma; FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan yürütülen soruşturma; ayrıca belediye hizmetlerinin zorunlu bağışa tabi tutularak iş sahiplerinden zorla para alınması, usulsüz ihale ve ruhsat verilmesi, kamu malının özel şahısların menfaatine kullandırılması ve bunun karşılığında haksız kişisel menfaat temin edilmesi ve görevi kötüye kullanma niteliğindeki diğer eylemlerinden hakkında yürütülen soruşturmalar nedeniyle Murat Hazinedar Beşiktaş Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılmıştır."

MECLİS ÜYELERİ HAKKINDA AĞIR İDDİALAR

Açıklamada, Belediye Meclisi üyesi Sipahi'nin görevinden uzaklaştırılmasında, yetkisi ve görevi olmadığı halde imar ve ruhsat işlemlerinde talep sahiplerinin kendisine yönlendirildiği ve bağış adı altında zorla para alınmasına aracılık ettiği, haksız kişisel menfaat sağladığı, ayrıca mal varlığında ciddi artışlar olduğu yönündeki iddialarla ilgili yürütülen soruşturmaların dikkate alındığı belirtildi. Belediye Meclisi üyesi Kırışgil'in ise kayıt dışı paraların transferine aracılık ettiği yönündeki iddiayla ilgili yürütülen soruşturma göz önünde bulundurularak görevinden uzaklaştırıldığı bildirildi.

İLGEZDİ DE UZAKLAŞTIRILMIŞTI

Daha önce CHP'li Ataşehir Belediyesi'nin Belediye Başkanı Battal İlgezdi de 9 Aralık 2017 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılmıştı. İlgezdi'nin "Mülkiye Müffetişlerinin raporları ve adli soruşturmalar ve kovuşturmalar nedeniyle" görevden uzaklaştırıldığı açıklaması yapılmıştı.  CHP'li İlhami Yılmaz 16 Aralık'ta Ataşehir Belediye Meclisi tarafından yapılan seçimde yeni Belediye Başkanvekili olarak seçilmişti.

GÖZLER BURSA’YA ÇEVRİLDİ

İstanbul’da İçişleri Bakanlığı tarafından iki belediye başkanının görevden alınmasının ardından Bursa kamuoyunda da gözler Nilüfer ve Mudanya’ya çevrildi. Hakkında onlarca dosya ve iddia bulunan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in FETÖ Bursa iddianamesine girmesi ve Bursa’daki örgüt mensuplarıyla olan ilişkileri biliniyor. Bursa kamuoyunda birçok uygulaması ve yaptıkları ile tartışılan Bozbey’in onlarca tartışmalı imar kararı da bakanlığın merceği altında. Bozbey’in seçim döneminde FETÖ’nün desteğini aldığı, FETÖ üyesi işadamları ile sıkı ilişkiler içinde olduğu da biliniyor. Bozbey’in imar uygulamaları kapsamında onlarca soruşturma dosyası da İçişleri Bakanlığı’nda bekliyor.

TÜRKYILMAZ DA TOPUN AĞZINDA

Göreve geldiği günden beri haksız uygulamalarla kamuoyu gündemine gelen ve usulsüz uygulamaları sık sık soruşturmaya konu olan Mudanya Belediye Başkanı ile ilgili de görevden alınabileceği ifade ediliyor. Kendi arazisi için plan değişikliği yapılırken kanunsuz olarak oy kullanan, meclis üyelerini kanunsuz şekilde meclis dışına itmeye kalkan Türkyılmaz’la ilgili onlarca şikayet ve soruşturma dosyası olduğu biliniyor. Türkyılmaz’la ilgili Mütareke etkinliklerinde yapılan harcamalarla ilgili hazırlanan dosyanın yanı sıra, uygulamadaki hukuksuzluklar ve şikayetlerin değerlendirildiği ifade ediliyor. Türkyılmaz hakkında binlerce şikayetin İçişleri Bakanlığı’na ulaştığı ve bunların detaylı şekilde incelendiği belirtilirken, önümüzdeki günlerde kendisini zor günlerin beklediği ifade ediliyor.

Fetih Bağcı
Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2018, 21:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24