Covid-19 etkisiyle küreselleşme çöktü!

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının tüm ülkelerde geniş çaplı ek borç stokuna yol açtığını belirtti. Kaan, pandemi etkisiyle küreselleşmenin çöktüğüne vurgu yaparken, “Nerede bizi kurtaran küreselleşme?” dedi. 

Covid-19 etkisiyle küreselleşme çöktü!

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen MÜSİAD Bursa Şubesi 21'inci Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, 2020 yılının salgının etkisiyle geçtiğini söyledi. Bu sürecin aslında 2019'da başladığını anımsatan Kaan, tüm dünyayı etkisi altına alan sürecin hemen geçecek gibi durmadığını dile getirdi. İnsanların 1 yıldan fazladır farklı bir yaşam tarzıyla çalışarak iktisadi hayatı sürdürdüğünü anlatan Kaan, şöyle devam etti: "Aslında yavaş yavaş da adaptasyon sağladık diyebiliriz. Geçmişteki yaşantımıza dönmemiz çok mümkün olmayacak. Ekonomistler bu süreci büyük sıfırlama olarak tanımlamaktadır. Pandemi etkisiyle küreselleşme çöktü. Dünya devletleri pandeminin ilk zamanlarında birbirlerinden maske, tıbbi gereç ve ilaç hırsızlığı yapar hale geldi. Yağmalamalar oldu. Nerede bizi kurtaran küreselleşme? Onun yerine devletler devreye girdi. Yardım ve teşvik paketleriyle halklarını ve ekonomilerini ayakta tutmaya çalıştılar. Organize örgütler sınıfta kaldı. Herkes kendi milli geliriyle müsemma olacak şekilde bunu paylaştı ancak geldiğimiz noktada paranın şekli de yönü de yeniden değişmeye başladı."


"EKONOMİ İÇİNDEKİ SORUNLAR YALNIZCA ÜRETİMLE ÇÖZÜLEBİLİR"


Kaan, salgın nedeniyle ülkelerin ciddi sıkıntılar yaşadığını vurguladı. Ülkelerin zaten yükü olan borç stoklarının, açıklanan mali paketlerle daha da derinleştiğini ifade eden Kaan, "Şu anda tüm ülkelerde geniş çaplı bir ek borç stoku oluşmaktadır. Orta vadede bu ülkelerindeki politikada mali baskıların olması elbette kaçınılmaz olacaktır. Çünkü bir ülkenin iktisadi sorunlarının çözümü üretimde gizlidir. O halde ekonomi içindeki sorunlar yalnızca üretimle çözülebilir. Üretimde hiçbir sektör ihmal edilmemeli." değerlendirmesinde bulundu. Kaan, MÜSİAD'ın yaptığı projelere ilişkin de katılımcıları bilgilendirdi.


TÜRKİYE'NİN SALGINLA MÜCADELE SÜRECİNİ YÖNETME BAŞARISI


Vali Yakup Canbolat ise salgın sürecinde Türkiye'nin güçlü devlet olmanın verdiği kararlılıkla ekonomik, sosyolojik ve sağlık alanında çok önemli bir enerjiyi ortaya koyduğunu söyledi. Türkiye'nin salgınla mücadelesinin dünya devletlerince takdirle karşılandığını kaydeden Canbolat, "Sürecin en iyi yönetildiği ülke olarak dünya ülkelerine örnek olmanın yanı sıra ihtiyacı olan ülkelere her türlü yardımı yapmaya gayret sarf ettik. Bu süreçte onlarca ülke ciddi ekonomik gerileme kaydederken Türk ekonomisi büyüme oranıyla dünyaya örnek olmuştur. İşte böylesine gurur veren bu başarıda MÜSİAD gibi her şeyden önce ülkesine bağlı, milli heyecanı gönlünde hisseden, aynı zamanda da gayretli, cesur ve fedakar girişimcilerimizin katkısı büyüktür." ifadelerini kullandı.  


BURKAY; “YENİ BİR SÜREÇTEYİZ”


BTSO Başkanı İbrahim Burkay da “Anadolu Aslanları’nın Türkiye ekonomisinde etkin rol almaya başlaması MÜSİAD’ın kurulmasıyla başladı. Yeni bir süreçteyiz. Yeni ekonomi, yeni iş modelleri gelişiyor. Bu yeni ekonominin paydaşlarına baktığımızda birçoğunun değerlere sahip olmadığını görüyoruz. O yüzden ben MÜSİAD’ı ekonomik hayatta iş dünyasının doğruyu gösteren pusulası olarak görüyorum. O da sahip olduğu değerlerdendir” dedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu da genel kurulun hayırlı olmasını diledi. Türkiye'nin her kritik eşiğinde MÜSİAD'ın desteğini gördüklerini belirten Çavuşoğlu, "Türkiye'nin dışa açılmasında, başka başka yerlere ulaşmasında farklı hassasiyetler üzerinde yol haritası belirleyen bir kuruluş burası. O bakımdan Allah üyelerinizin sayısını artırsın." dedi. 


ALPAY GÜVEN TAZELEDİ


Konuşmaların ardından Divan Başkanlığını Mustafa Gürses’in yaptığı Genel Kurul Toplantısı’nda faaliyet raporu ve mali tabloların müzakeresi ve kabulünün ardından yapılan oylamada, Nihal Alpay oybirliğiyle Başkan seçildi. MÜSİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu şu isimlerden oluştu.

Yönetim Kurulu Asil Üyeler:  Nihat Alpay, Alparslan Şenocak, İbrahim Güney, Kadir Oruç, Erol Bodur, Fatih Aslan, Halil Atalay, Cemalettin Can, Rıdvan Güler, Mehmet Kaleli, Osman Yetim, Abdülkerim Demir, Halil İbrahim Biçer, Mehmet Demirci, Abdüssamed Kahraman.

Yönetim Kurulu Yedek Üyeler: Özgür Kavaklı, Kamil Özkan, Mehmet Yıkar, Ali Güzeldağ, Özer Düşünüklü, Ali Osman Atış, Mustafa Akdemir, Ümit Gürel, Onat Ertoksöz, Yusuf Furkan Şahin, Hüseyin Kul, Muhammed Faruk Çıbuk, Bünyamin Şardağ, Yahya Çakın, Fatih Yıldırım.

Denetleme Kurulu Asil Üyeler: Yakup Kayıhan, Abdülmelik Güler, İsmail Güler Denetleme Kurulu Yedek Üyeler: Hamdullah Doğan Karakaş, Murat Toprak, Erdem Bakan

Anadolu Ajansı ( AA )

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24