Dev projede sona yaklaşılıyor

Dünyanın ikinci büyük asma köprüsünde sona yaklaşılıyor. İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi

Dev projede sona yaklaşılıyor
Dünyanın ikinci büyük asma köprüsünde sona yaklaşılıyor. İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi kapsamında yapımı devam eden İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün inşaatı hızla ilerliyor.Karayolları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bursa Bölge Müdürü İsmail Kartal, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi'nin Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük çalışması, dünyanın en büyük ikinci ve Avrupa'nın en büyük projeleri arasında yer aldığını söyledi. Projenin ihalesinin 9 Nisan 2009'da yapıldığını hatırlatan Kartal, toplam uzunluğunun 433 kilometre olduğunu,49 kilometresinin bağlantı yolunu kapsadığını dile getirdi.

Proje çok yönlü

'Birinci etap' denilen, özellikle Gebze Dilovası'ndan Bursa'ya kadar olan kesimdeki çalışmaların 2011 yılında başladığını kaydeden Kartal, "Proje gerek ekonomik, gerek siyasi, gerek turizm, gerek tarımsal açıdan özellikle Türk ekonomisine çok büyük katkılar sağlayacaktır. Metropolitan anlamında İstanbul'u İzmir'e ve Bursa'ya, Balıkesir'e, Manisa'ya bağlayarak, özellikle buradaki nüfus artışını, ticareti, sanayiyi tetikleyecek ve ekonomiye büyük bir katkı sağlayacak" ifadesini kullandı.

İstihdam 5 bine çıkacak

Kartal, projede spesifik bazı yapılar bulunduğunu, 37 viyadük inşa edileceğini, Körfez Geçiş Köprüsü'nün yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda olacağına dikkati çekerek, Bursa'ya kadar olan kesimde 12 viyadük yapıldığını vurguladı. Projede 372'si teknik elemanlardan oluşan 3 bin 700 personelin görev aldığını, yaklaşık 724 makine parkının çalıştığını anlatan Kartal, zamanla makine ve istihdamın artacağını, istihdamın 5 bine çıkacağını dile getirdi.

 

Türkiye'de ilk ve son olabilecek köprü tipi

"Projenin biteceği tarihi düşünüyoruz, planlıyoruz. 2015 yılı itibarıyla da inşallah trafiğe açarak, vatandaşımızın hizmetine sunmuş olacağız” diyen Kartal, benzer bir yapının sadece Yunanistan'da bulunduğunu aktararak, "Türkiye'de ilk ve son olabilecek köprü tipidir çünkü 'kuzey ankraj ayağı dahi denizde' diyebiliriz. Kazı işleminde sürekli su alıyor, buna istinaden gerekli tedbirleri alıyoruz. Aslında gerek temeller, gerekse ankraj kısımları tamamen denizde diyebiliriz" şeklinde konuştu. Proje kapsamında günlük ortalama 100 bin metreküp toprak hareketi olduğunu, yaklaşık bin 500 metreküp beton çalışması gerçekleştirildiğini vurgulayan Kartal, beton çalışmasının günde 35 konut yapılmasıyla eş değer olduğunu dile getirdi.

 

95 kilometre kısalma olacak

Dilovası'ndaki TEM bağlantısıyla, "Yalova Altınova" denilen K2 Kavşağı arasındaki mesafenin 12 kilometre olacağını belirten Kartal, "Halbuki devlet yolu 90 kilometredir. Tabii Kocaeli'den Yalova'ya kadar tamamen, meskul mahalden geçilmektedir. Turizm aylarında trafik çok yoğun. 1 saat 20 dakikalık mesafeyi 12 kilometreye düşürdüğümüz zaman, yaklaşık 6 dakikalık sürede geçmiş olacağız. Projenin toplamında mesafe kısalması yaklaşık 95 kilometredir" ifadesini kullandı. Kamulaştırmanın devlet tarafından yapıldığı bilgisini veren Kartal, "Projenin yap-işlet-devret modeli olması nedeniyle yaklaşık 400 milyon lira gibi katkı sağlanacaktır. Geri kalan kısmın tamamını milli bütçemizden sağlıyoruz" dedi.

kaynak: Milat Gazetesi / //www.milatgazetesi.com/dev-projede-sona-yaklasiyor/44333#.UcgvfPnJRsk
Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2013, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19