Erdoğan açıkladı: 30 büyükşehir ve Zonguldak'a giriş çıkışlar kapatıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüse karşı alınacak tedbirlere ilişkin ulusa sesleniş konuşması yaptı. Erdoğan, 30 büyükşehir ile Zonguldak'ın araç giriş, çıkışlarına kapatıldığını duyurdu. Cumhurbaşkanı ayrıca, 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı getirildiğini bildirdi. Pazar gibi toplu olarak bulunulan alanlarda da maske takmak artık zorunlu hale getirildi.

Erdoğan açıkladı: 30 büyükşehir ve Zonguldak'a giriş çıkışlar kapatıldı!

İŞTE ERDOĞAN'IN KONUŞMALARINDAN SATIR BAŞLARI

Erdoğan'ın açıklamasından satırbaşları şöyle:

- Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin dahi çok ciddi bir bocalama yaşadığı şu süreçte biz gerçekten sağlam bir duruş sergiliyoruz.

- Hastalığın ilk defa görülmesinin ardından ülke genelinde vaka tespiti ve tedavisini başarılı bir şekilde yürüttük.

- Temel gıda maddelerinin neredeyse tamamında kendi kendimize yeterli olmamızın yanı sıra net ihracatçı olmamız da ülkemize avantaj sağlıyor.

- Tek yapmamız gerek birliğimize, beraberliğimize sıkı sıkıya sahip çıkarak kurallara uymaktır.

- Özellikle milletimizden beklentimiz, her bireyin kendi karantinasını kendi uygulamasıdır.

- Sayıca az da olsa sosyal mesafe, temizlik gibi temel kurallara uymayanları görüyoruz. Gönüllü olarak uygulanması gereken kuralları aşamalı olarak zorunlu hale getirmemiz gerekebiliyor.

- Bu gece itibariyle ülkemizin 30 büyükşehiri ile akciğer rahatsızlıklarının sık görüldüğü Zonguldak ilimizi araç giriş çıkışına kapatıyoruz.

- 30 büyükşehir ile Zonguldak'ta başlatacağımız araç giriş çıkış yasağını 15 gün süreyle uygulayacağız, gerekirse uzatacağız.

- Daha önce 65 yaş üzerine uyguladığımız sokağa çıkma yasağını 20 yaş altına da uygulayacağız.

- Amacımız vatandaşlarımızın sadece çalışmak ve temel ihtiyaçları gidermek için dışarıya çıkmasını sağlamaktır.

- Yarından itibaren pazar yerleri gibi insanların toplu olarak bulunduğu alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır.

- Amacımız vatandaşımıza eziyet etmek değil, hem kendi sağlığını, hem de onlarla temas halindekilerin sağlığını güvence altına almaktır.

- İkazlara uymayarak aksi yönde davranışlar sergilemekte ısrar edenlere gereken idari ve adli cezalar tereddütsüz şekilde uygulanacaktır.

- Milletime güveniyorum, bu içi boş bir söz değil. Attığımız her adımda bu güvenin tezahürlerini görüyoruz.

- Ok Meydanı Eğitim Araştırma Hastanesi'nin adı bundan sonra Prof.Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi olarak değiştirilecektir.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 20:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8