Fahrettin Koca'dan 'aşılar çöpe gitti' iddiasına yanıt

İddiaların gerçeği yansıtmadığını dile getiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Her bir doz aşının kıymetini biliyor ve ona göre planlama yapıyoruz" dedi.

Fahrettin Koca'dan 'aşılar çöpe gitti' iddiasına yanıt

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, ''BioNTech aşısı, sınırlı sayıda var. Ama randevusuna gelmeyenler olduğu zaman o kişinin aşısı çöpe gidiyor. Çünkü bu aşının saklama koşulları nedeniyle aşı eritildikten sonra tekrar dondurmanız mümkün değil. Mutlaka o anda kullanılması gerekiyor. Kullanılmadığı takdirde boşa gidiyor.'' demişti.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek'in "Aşılar çöpe gidiyor." sözlerini Meclis gündemine taşıdı.

“GERÇEKLE BAĞDAŞMAMAKTADIR”

Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya bugüne kadar kaç aşının çöpe gittiğini sordu.

BioNTech aşılarının israf olduğu iddialarına yanıt veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ''Aşılama programında kullandığımız aşılar uygun saklama koşullarını haiz merkezlerde uygulanmaktadır. Aşının çöpe gittiği iddiaları gerçekle bağdaşmamaktadır. Her bir doz aşının kıymetini biliyor ve ona göre planlama yapıyoruz. Aşının israfı söz konusu değildir.'' dedi.

Anadolu Ajansı ( AA )

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24