Fuat Oktay: Tam kapanmanın uzatılması gündemimizde yok

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, tam kapanmanın 19 Mayıs ile birleştirilerek uzatılacağı iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Fuat Oktay: Tam kapanmanın uzatılması gündemimizde yok

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, NTV canlı yayınına katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Fuat Oktay, son günlerde herkes tarafından oldukça merak edilen tam kapanmanın bir hafta uzatılma ihtimaliyle ilgili de konuştu.

"VERİLERİ DEĞERLENDİRİYORUZ"

Ramazan'dan önce yoğun bir dönem yaşandığını vurgulayan Oktay, "Tam kapanma bir hafta daha uzayacak mı?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Kapanma süreci net ve şeffaf yürttüğümüz bir süreç. Sağlık Bakanlığımız günlük verileri sürekli paylaşıyor. Salgın dönemini tam kapanmaya girmeden yönetmeye çalıştık. Ekonomik ve sosyal boyutu olduğu için tüm çarkları yürütmeye çalıştık. Ramazan'dan önce pik yaşadık. Yoğun bir dönem yaşadık. Bir ilk yarı kapanma ile bazı tedbirler almıştık.

"UZATILMA İHTİMALİ GÜNDEMDE DEĞİL"

Azaltmayı gerçekleştirebilirsek yaz sezonuna girersek çok daha avantajlı şekilde girelim diye tedbirlere başvurmuştuk. Tam kapanmanın gerekli olduğunu gösterdi veriler. Şu anda böyle bir şey gündemimizde yok. Kabinede değerlendirilir, sonrasında nihai karar verilir. Kamu ile de paylaşılır bu."

"YERLİ AŞI ÇALIŞMALARI MEMNUN EDİCİ"

Oktay, yerli aşı çalışmalarının da ilk andan itibaren ilgili kesimlerle yürütüldüğünü, son dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile aşı çalışmalarını sıkı takibe aldıklarını söyledi.

Oktay, "Toplam 18 aşı çalışması var Türkiye'de. 7'si başvuru aşamasına gelmişti. Bunları daha yakın takibe aldık. 7 firmadan 4'ü klinik aşamasıyla ilgili onayı almış durumda. Bu son derece memnun edici bir gelişme. Kayseri'deki aşı mayıs ayı içinde nihai aşamaya gelecektir. Hatırlatma dozu olarak nitelendirilen 3'üncü dozu yerli aşı ile uygulamak istiyoruz." dedi.

ANAYASA TEKLİF AÇIKLAMASI

MHP'nin 100 maddelik anayasa teklifini de değerlendiren Oktay, "Biz bundan son derece mutlu olduk. Yani bu çalışmanın olması kıymetlidir. Şimdi aynı şekilde biz burada kendi çalışmamızı yapacağız. Diğer siyasi gruplardan da aynı çalışmayı yapmalarını arzu ederiz. Bu Türkiye'nin de Türk milletinin de aslında geleceği için çok ciddi bir katkı." diye konuştu.

"MISIR'LA BAĞ HİÇBİR ZAMAN KOPMADI"

Oktay, Mısır'la başlayan normalleşme sürecini ilişkin ise "Mısır ve Türk toplumları arasındaki bağ hiçbir zaman kopmadı, zaten kopması da mümkün değil. Orta Doğu'daki gelişmeler açısından, bölgedeki gelişmeler açısından da yine bir fikir teatisinde bulunması anlamında teknik heyetler bir araya geldi. İki gündür de görüşmeler devam ediyor. Ümit ediyoruz ki her iki ülkenin de çıkarına olur. Çünkü Mısır ve Türkiye tarihi bağlarla birbirine bağlı olan iki ülke ve bölgenin de iki önemli aktörü. Mısır'la Türkiye'nin birlikte hareket ediyor olması tüm bölgenin barışına çok ciddi şekilde ve kalkınmasına çok ciddi şekilde katkı verecektir." ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24