Güneş çarpmalarına dikkat! Ölümcül sonuçlar doğurabilir...

Ya ayları bitti ancak yaz sıcakları hala etkisini koruyor. Güneşe fazla maruz kalma durumunda meydana gelen ve ölümcül sonuçlar doğurabile

Güneş çarpmalarına dikkat! Ölümcül sonuçlar doğurabilir...

Ya ayları bitti ancak yaz sıcakları hala etkisini koruyor. Güneşe fazla maruz kalma durumunda meydana gelen ve ölümcül sonuçlar doğurabilen güneş çarpmasından en çok yaşlılar ve çocukların etkilendiğini ifade eden Medicana Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdal Baysal, dikkatli olunması konusunda uyardı.


Çok sıcak ve çok nemli havalarda vücut ısısının gereğinden fazla yükselmesiyle vücutta ve beyin hücrelerinde hasara neden olacağını söyleyen Medicana Bursa Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdal Baysal, bu durumun beyin kanamasına yol açabileceğini belirtti. Dr. Baysal, güneş çarpması sonucu beyinde meydana gelen hasarın düzeyi ile ilişkili kalıcı veya geçici nörolojik bozuklukların ortaya çıkabileceğini kaydetti. Aşırı sıcaklardan en çok küçük çocuklar, yaşlılar, kanser hastaları, kalp ve solunum yetmezliği olan hastalar, tansiyon ve şeker hastalığı gibi metabolik ve kronik hastalığı olanların etkilenebileceğini aktaran Dr. Baysal, "Yaz aylarında dikkatsiz güneşlenme sonucu daha öncesinde herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişiler de sıcak havalardan olumsuz yönde etkilenirler" dedi. Güneş çarpmasına maruz kalan kişilerde bacaklarda kramp, karın ağrısı, bulantı, tansiyon düşüklüğü gibi belirtiler ortaya çıkabileceğini söyleyen Dr. Baysal, “Böyle bir durumla karşılaşıldığında kişinin üzerindeki fazla giysilerin çıkartılıp gölge ve hava akımı olan bir yere alınması gerekir.” dedi. Güneş çarpması durumunda kişiye mineral içeriği zengin olduğu için tuzlu ayran ve su içirilmesini öneren Dr. Serdal Baysal, bacaklarda kramp geliştiyse kesinlikle masaj yapılmaması konusunda da uyarıda bulundu. Dr. Baysal, güneş çarpmasına maruz kalan kişiye soğuk kompres uygulanmasının ve kişinin soğuksu ile duş almasının da faydalı olacağını söylerken klima ve vantilatörlerin de vücut ısısının düşürülmesinde etkili olabileceğini belirtti. (İHA)
Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2018, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24