HAK-İŞ Bursa İl Başkanı Mustafa Yavuz'dan anlamlı talep!

Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Yavuz, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü dolayısıyla hazırlanan bildiriyi okudu.

Yavuz, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen programda, emekçilerin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma gününü kutladı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde "Sen sağlığını koru, emeğini biz koruruz." diyerek, çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Yavuz, şunları kaydetti:

"Başta yerel yönetimler, belediyeler ve kitler olmak üzere, kamu kuruluşlarında şirketlerde çalışan işçilerin kadroya geçirilmelerini talep ediyoruz. Emekçilerimizin üzerindeki vergi adaletsizliklerinin giderilmesini, ücretlerimizdeki yüksek vergi dilimlerinin düşürülmesini ve sabitlenmesini istiyoruz. Salgının tüm işçiler için meslek hastalığı sayılmasını İstiyoruz. Asgari ücretin insan onuruna yakışır olmasını istiyoruz. Emekli aylıklarının alt sınırının, asgari ücret düzeyine yükseltilmesini istiyoruz. Her yurttaşımız için düzenli asgari gelir yardımı sisteminin kurulmasını istiyoruz. Annelik hakkının korunmasını, yayınlanan genelgelerin adaletsizliğe sebep olmadan, uygulanmasını talep ediyoruz. Milli gelirden, ekonomik büyümeden ve refah artışından hak ettiğimiz payı istiyoruz. İnsanı merkeze alan, daha adil ve sürdürülebilir bir Türkiye ekonomisi istiyoruz. Ülkemizin yaşadığı bu zor günleri, önlemlere uyarak, sabrederek, dayanışma ve el birliğiyle atlatacağız. Ülkemize, insanlarımıza ve emekçilerimize güveniyoruz. Ülkemizin potansiyeline, gücüne, geleceğine yürekten inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yavuz, tüm emekçileri haksızlıkların, adaletsizliklerin ve eşitsizliklerin yaşanmadığı daha güzel yarınlar için HAK-İŞ ile birlikte mücadeleye davet ettiklerini dile getirerek taleplerini şu şekilde sıraladı:

- Başta yerel yönetimler, belediyeler KİT’ler olmak üzere, tüm kamu kuruluşlarında, şirketlerde çalışan işçilerimizin kadroya geçirilmesini ve sabitlenmesini ;
- Emekçilerimizin üzerindeki vergi adaletsizliklerin giderilmesini
- Ücretlerdeki yüksek vergi dilimlerinin düşürülmesini ve sabitlenmesini istiyoruz - Asgari ücretin insan onuruna yakışır olmasını
- Biz çalışanlar olarak milli gelirden ekonomik büyümeden ve refah artışından hak ettiğimiz Payı
- Covid-19 salgınının, tüm işçiler için meslek hastalığı sayılmasını
- İnsanı işçi ve emekçiyi merkezi alan daha Adil ve Sürdürülebilir bir Türkiye ekonomisi
- Her yurttaşımız için, düzenli asgari gelir yardımı sisteminin kurulmasını istiyoruz.

Mustafa Yavuz "1 Mayıs’ın, anlamına yakışır bir şekilde dostluk ve dayanışma içerisinde kutlanmasını , başta işçi, memur ve emekçiler olmak üzere bütün milletimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyoruz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2021, 21:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24