Hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesi

Uluslararası Rabia Platformu Koordinatörü İşbilir: "Rusya'nın özellikle Türkmen bölgesinde DAEŞ unsuru olmadığı halde sivil hedeflere ve d

Hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesi
Uluslararası Rabia Platformu Koordinatörü İşbilir:
"Rusya'nın özellikle Türkmen bölgesinde DAEŞ unsuru olmadığı halde sivil hedeflere ve diğer muhalif unsurlara yönelik bombardıman yapması, kesinlikle kabul edilemez" dedi.


 

 

Uluslararası Rabia Platformu Koordinatörü Cihangir İşbilir, Rusya'nın özellikle Türkmen bölgesinde DAEŞ unsuru olmadığı halde sivil hedeflere ve diğer muhalif unsurlara yönelik bombardıman yapmasının kesinlikle kabul edilemez olduğunu belirtti.

İşbilir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin sınır ihlali yapan Rus uçağını düşürmesinin, uluslararası hukuk açısından gayet yerinde bir müdahale olduğunu söyledi.

Rusya'nın daha önce de benzer ihlallerden dolayı uyarıldığını ifade eden İşbilir, Suriye'de yüz binlerce sivili katleden Esed rejimini her platformda destekleyen Rusya'nın DAEŞ'le mücadele bahanesiyle bu ülkede hava operasyonları yapmasının krizi daha da derinleştirdiğini dile getirdi.

Rusya'nın amacının terörle mücadele olmadığının gayet açık olduğunu vurgulayan İşbilir, "Rusya'nın özellikle Türkmen bölgesinde DAEŞ unsuru olmadığı halde sivil hedeflere ve diğer muhalif unsurlara yönelik bombardıman yapması, kesinlikle kabul edilemez. Türkiye, Rusya'nın bu operasyonlarını defalarca kınamış ve Rusya'yı eli kanlı bir rejime sahip çıktığı için uyarmıştı" diye konuştu.

- "Esed rejimi lehine operasyonlar bölge barışı için açık tehdit"

Rusya'nın terörle mücadele adına Suriye'deki operasyonlarına ve sivil halka yönelik saldırılarına ilave olarak Türkiye sınırını ihlal etmesinin de kesinlikle kabul edilemez olduğuna işaret eden İşbilir, şöyle devam etti:

"Rusya'nın bölgesel nüfuz kaygılarından dolayı doğu Akdeniz'deki askeri varlığını artırması ve Esed rejimi lehine operasyonlar yapması, bölge barışı için açık bir tehdittir. Rusya, derhal Suriye'deki askeri operasyonlarını sonlandırmalıdır. Aksi takdirde gerek Suriye'de gerekse Rusya'nın kendi sınırları içinde terör ve radikalizm daha da tırmanacak ve bu durumdan en çok Rusya zarar görecektir. Uluslararası meşruiyeti kalmamış, kendi halkını katleden, nüfusunun yarıdan fazlasının mülteci konumuna düşmesine sebep olmuş Esed rejimini ayakta tutmak adına Suriye'deki askeri varlığını sürekli artıran Rusya'nın bu tavrının iyi niyetli olmadığı ve asıl hedefinin terör ve DAEŞ olmadığı ortaya çıkmıştır."

İşbilir, Rusya'nın Türkiye'yi DAEŞ'i desteklemekle itham etmesinin, tamamen gerçek dışı ve kirli bir kara propagandanın devamı niteliğinde olduğunu belirterek "Putin'in 'Türkiye'deki yönetimin toplumun İslamlaşmasını istediği' yönündeki değerlendirmeleri ise en hafif tabirle haddi aşmaktır. Putin'in bu ifadeleriyle Rusya'nın haksızlığını ve düştüğü durumu mesnetsiz ve konu dışı iddialarla örtme telaşında olduğu görülmektedir" ifadelerini kullandı.

Saldırılara maruz kalan Suriyeli sivillerin bir yandan da yaklaşan kış şartlarından dolayı mağdur olduğunu anlatan İşbilir, Uluslararası Rabia Platformu olarak tüm üyelerini Suriye'ye, bilhassa son dönemde ağır saldırılara maruz kalan Bayırbucak'taki Türkmenlere yönelik yardım kampanyalarına katılmaya davet etti.
Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24