“HDP ile Anayasa hazırladılar”

İP (İYİ Parti) İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'ya yönelik FETÖ iddiası nedeniyle disiplin kuruluna sevk edilen İP İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Genel Başkan Meral Akşener’i topa tuttu. Özdağ,  İP’ten iki kişinin Akşener'in talimatıyla divandan habersiz CHP, Saadet ve HPD'lilerle Anayasa hazırladığını iddia etti. İP’in kurucularından olan ve İstanbul İl Başkanı ile ilgili iddiaları nedeniyle partiden ihracı istenen Özdağ’dan İP için şok iddia:

Alpaslan YILDIZ

Yaptığı açıklamalar sonrasında parti yönetimi tarafından savunması istenen İYİ Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ dün bir basın toplantısı düzenledi. Özdağ, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında İYİ Parti ile HDP'nin gizli gizli anayasa taslağı üzerinde çalıştığını bir kez daha açıkladı. Özdağ, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında İYİ Parti ile HDP'nin gizli yürüttüğü ortak Anayasa çalışmasını madde madde açıkladı. 

“İÇİMİZDEKİ BÜYÜK BİR SORUN

İP’in kuruluş aşamasından beri büyük bir sorun olan FETÖ’nün sızması konusunda Meral Akşener’i çok defa uyardığını anlatan Özdağ, “Sayın Akşener şüpheli siyasi-ekonomik-ailevi ve örgütsel ilişkiler ağının ortasında olan ve kurucular kurulu üyesi olmasını engellediğim Buğra Kavuncu’yu önce GİK üyeliğine ve genel başkan yardımcılığına, sonra parti sözcülüğüne taşımıştır.  20 Eylül 2020’de yapılan İYİ Parti Kongresi’nde İYİ Parti, Meral Akşener, Koray Aydın, kara listeye alınan milletvekilleri, üstü örtülü talimat ile çizdirilen ve az oy alması sağlanan Yavuz Ağıralioğlu zarar görmüş ve yara almışken, bir tek GİK’e ve divana 4’er kişi sokan Buğra Kavuncu Kongre’de karlı çıkarılmış ve Akşener tarafından kendisinden sonra genel başkanlığa taşınmak istemiştir” dedi. 

 KAVUNCU AÇIKLAMALARINA DEVAM

Özdağ, İstanbul İl Başkanı Kavuncu ile ilgili açıklamalarına da yenilerini eklerken, “Tekrar altını çizerek ifade etmek istiyorum. Buğra Kavuncu’yu  işadamlığını bırakarak, Türkiye’yi siyaset ile kurtarmaya karar vermiş bir kişi olarak değerlendirmemeliyiz. Buğra Kavuncu; Ruzi Nazar, Ruzi Nazar’ın patronu Duane  R. Clarridge, Enver Altaylı ve Altaylı’nın bugünkü bağları çerçevesinde değerlendirilebilir. Buğra Kavuncu’nun babası Orhan Kavuncu da halen hapishanede olan Enver Altaylı’dan fikri liderim diye bahsediyor.  Altaylı ise Nazar ve Clarridge konusunda “Saygıdeğer büyüklerim Ruzi Nazar ve Duane Clarridge’e (ruhları şad olsun) karşı taşıdığım ahlaki sorumluluğun bilinciyle” diyerek, manevi ilişkisini çok açık bir şekilde ortaya koyuyor.  Buğra Kavuncu’nun Kazakistan’daki iş kariyerinde başarılı olmasını sağlayan,  İYİ Parti’de hızla yükselmesinin önünü açan, daha genel başkan yardımcısı iken bir divan üyesinin odasında “geleceğin genel başkanı” olarak kulaklara fısıldanmasını mümkün kılan arkasındaki gelenek ve bu geleneğin son 25 yılda kontrol ettiği şebekedir” diye konuştu.  

HDP İLE ANAYASA HAZIRLIĞI

İP Genel Başkanı Meral Akşener, 2018 genel seçimlerinden önce İP’ten iki kişiye talimat vererek divandan ve GİK’ten habersiz CHP, Saadet Partisi ve HDP’liler ile birlikte oturup 4 ay boyunca seçimlerin ikinci tura kalması durumunda açıklanacak bir anayasa hazırlattığını ileri süren Özdağ, “Esasen CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu, 2 Haziran 2018’de Cumhuriyet gazetesinde verdiği demeçte, Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun başkanlığında Millet İttifakı üyesi İYİ Parti, CHP ve Saadet Partisi’nin Anayasa taslağının bittiğini açıklamış. Ancak sonradan öğreniyoruz ki masada HDP de varmış.  İYİ Parti’nin iki kurucusundan birisi, divan üyesi ve İYİ Parti milletvekili olarak ben bundan tesadüfen haberdar oldum.  Size ve Türk kamuoyuna bu anayasa taslağı çalışmasından nasıl haberdar olduğumu açıklayayım. Divandan istifa ettikten sonra 28 Haziran 2019’da Odatv’de bir haber okudum. 4 muhalefet partisinin anayasa taslağından bahsediyordu. Odatv’den Barış Terkoğlu’nu aradım. “Böyle bir taslak yok, olsa haberim olurdu” dedim. “Haber bizim değil, Birgün gazetesinin” dedi. Haberi yazan muhabiri aradım.  Kendisi bana Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nu kaynak olarak gösterdi.  Bunun üzerine o günlerde İYİ Parti genel başkan yardımcısı olan Aytun Çıray’ı aradım.  Aytun Çıray, “Böyle bir anayasa çalışmasından haberim yok, ama konuşayım” dedi. Sonra geri döndü. “Ahmet Kamil Erozan ile konuştum. Bizim parti adına o katılmış” dedi.     Bu konuşmayı takiben önce İbrahim Kaboğlu ile telefonda konuştum sonra TBMM’deki odasında buluştum. Kaboğlu’na sordum. “İYİ Parti CHP, Saadet Partisi ve HDP ile birlikte bir anayasa taslağı çalışmalarına katıldı mı?” “Evet, katıldı” cevabını verdi. Kulaklarıma inanamadım. Ben partiyi kim temsil etti diye sorduğumda “Önce Nuri Okutan katıldı. Sonra o hastalanınca Ahmet Erozan ile devam ettik” cevabını verince söylediklerine inandım. Gerçekten Nuri Okutan o dönemde hastalanmıştı. Bir CHP’li ortak mesai yapmamış ise Nuri Okutan’ın hastalandığını nereden bilecekti. Anayasa taslağını rica ettim. İkinci görüşmemizde Kaboğlu anayasa taslağını teslim etti. Taslak mahrem bir yol haritası öngörüyor. Bir anayasa çalışması neden gizli yapılır? Sayın Akşener, kimden neyi gizliyorsunuz? Türk milletinden, İYİ Parti milletvekillerinden, İYİ Parti seçmeninden gizlediklerinizi bugün bütün Türk milleti ile paylaşacağım” dedi. 

“BABANIZIN ÇİFTLİĞİ DEĞİL”

İp Genel Başkanı Akşener’e sert sözlerle yüklenen Özdağ, “HDP ile masaya oturmak kabul edilebilir değil. İYİ Parti sizin babanızın çiftliği hiç değil. Böyle bir adımın Türkiye’nin yararına olacağına düşündüyseniz bunu herkesten gizli saklı yapamazsınız. Divanda görüşmeden ve sorumluluğu paylaşmadan İYİ Parti’yi HDP ile masaya oturtamazsınız, ancak bunu yaptınız. “İlla da cumhurbaşkanı olacağım” şeklindeki bir politik hırsla, babalarımızın, ağabeylerimizin, kardeşlerimizin, şehitlerimizin partisi olan Milliyetçi Hareket Partisini terk ederek Türk Milliyetçiliğini iktidara taşımak amacı ile İYİ Parti’yi kuran samimi Türk milliyetçilerin, bütün partilerden gelerek İYİ Parti’nin kuruluşuna destek olan vatanseverlerin güvenine HDP ile yazdığınız Anayasa taslağı ile ihanet ettiniz” ifadelerini kullandı. 

DEĞİŞMEZ MADDELERİ DEĞİŞTİRDİLER

Özdağ, hazırlanan anayasa ile ilgili de ciddi iddiaları gündeme taşıdı. Özdağ, “HDP ile yapılan Anayasa taslağında, Anayasanın değiştirilmesi ve değiştirilmesinin teklif dahi edilmesi 4.Madde ile yasak olan 2. ve 3. Maddesi değiştirilmiş. 2. Maddeden milli dayanışma ve Atatürk milliyetçiliği çıkarılıp, “Türkiye Cumhuriyeti, insan haklarına dayanan, milli, demokratik, laik ve sosyal hukuk devletidir” şekline dönüştürülmüş.  3. Maddede “Dili Türkçedir” ifadesi “Resmi dili Türkçedir” şeklinde değiştirilmiş. Burada Fransız Anayasasının 75/1. Maddesinden ve İspanyol Anayasasının 3/3. Maddesinden esinlenerek “Türkiye’nin farklı dillerden oluşan zenginliği ortak kültürel mirasın bir parçasıdır” ifadesi kullanılmış.Sayın Akşener, 2011 yılında TBMM’de yaptığınız konuşmada yeni bir anayasada ilk dört maddenin değiştirilmesine Hayır diyerek şiddetle karşı çıktınız. Ne oldu da bu düşüncenizden vazgeçtiniz? Cumhurbaşkanı olmak için her türlü tavizi vermeye bu kadar mı hazırdınız?” dedi.  Ümit Özdağ, yine İsmail Koncuk, Aytun Çıray,  Feridun Bahşi, Yavuz Temizer, Yusuf Halaçoğlu, Özcan Yeniçeri, Fatih Eryılmaz, Ali Türkşen ile yol yürümek istemeyen Akşener’in Bahadır Erdem ve benzerleri konusundaki ısrarı bu anayasa taslağı ile anlaşılır bir durum haline geldiğini vurguladı. 


 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2020, 20:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24