HSK,18 hakim ve savcıyı görevden aldı! O isimlere Şehirmedya ulaştı...

Hakimler ve Savcılar Kurulu 2. Dairesi (HSK), Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile iltisak, irtibat ve münasebeti nedeniyle 18 hakim ve savcının açığa alınmasını kararlaştırdı.

HSK,18 hakim ve savcıyı görevden aldı! O isimlere Şehirmedya ulaştı...

HSK tarafından açığa alınan 18 hakim ve savcının 'ByLock' içerikleri, etkin pişmanlıktan yararlanan FETÖ/PDY üyelerinin verdiği ifadeler ve elde edilen diğer deliller nedeniyle açığa alındığı öğrenildi.

Kararın, HSK Genel Kurulunca yürütülen çalışmalar doğrultusunda alındığı bildirildi.

Hakim ve savcıların, haklarındaki müfettiş raporu tamamlandıktan sonra meslekten ihraç edilip edilmeyeceklerine karar verilecek.

DELİLLER BYLOCK İÇERİKLERİNDEN

HSK tarafından açığa alınan 18 hakim ve savcının 'ByLock' içerikleri, etkin pişmanlıktan yararlanan FETÖ/PDY üyelerinin verdiği ifadeler ve elde edilen diğer deliller nedeniyle açığa alındığı öğrenildi.

DHA’nın edindiği bilgilere göre, HSK Genel Kurulu’nun değerlendirmeleri doğrultusunda, açığa alınan 18 hakim ve savcının savunmaları alınacak. FETÖ iltisakları nedeniyle geçici olarak görevlerinden uzaklaştırılan bu hakim ve savcılarla ilgili soruşturmalar, HSK müfettişleri tarafından yürütülecek. Haklarındaki müfettiş soruşturması tamamlandıktan sonra, meslekten ihraç edilip edilmeyeceklerine karar verilecek. FETÖ bağlantıları tespit edilmesi durumunda meslekten ihraç edilmenin dışında yargı süreci de başlayacak.

ÇÖZÜLEN YAZIŞMALAR DELİL OLDU

2014 yılı Kasım ayında HSK seçimleri öncesi yazıldığı tespit edilen ByLock’a, 17- 25 Aralık sonrası tüm FETÖ üyelerinin katılması talimatı verildiği belirlendi. ByLock’ta hem kullanıcılar, hem de yazışmalar çözülerek soruşturmalar yapıldı. İlk aşamada kullanıcılara yönelik öncelikli operasyonlar yapıldı. Aynı zamanda yazışmalar üzerindeki incelemeler de sürdürüldü. Kullanıcılar ve yazışmalarla birlikte FETÖ'cü yapı çözüldü. 18 hakim ve savcının açığa alınmasına gerekçe olan 'ByLock' içeriklerinin de bu incelemelerden elde edildiği öğrenildi.

AÇIĞA ALINANLARIN LİSTESİ

Şehirmedya'nın kaynaklardan edindiği bilgiler doğrultusunda açığa alınan isimler şöyle;

Ömer Faruk Tezel- Ankara Savcısı,
Köksal Birinci- Amasya Hakimi,
Umut Başol-Bursa Hakimi,
Adem Palut- Beykoz Hakimi,
Elif Yeter Ekmekçioğlu- Diyarbakır Savcısı,
Sabahattin Yılmaz-Yüksekova Savcısı,
Muhammet Bestami Kızıloğlu- Kilis Savcısı,
Fatma Özcan- Yargıtay Tetkik Hakimi,
Ünal Altınöz_ İstanbul Hakimi,
Murat Türkoğlu- Bigadiç Savcısı,
Mustafa Kapıcı- Adana Savcısı,
Celal Akar- Nevşehir Savcısı,
Nurettin Koçak- Kahramanmaraş İdare Mahkemesi Hakimi,
Bahar Aksoy Göğüs- Tarsus Hakimi,
Ejder Aksak - Emirdağ Hakimi,
Merve Yağan Bozkurt- Bursa Vergi Mahkemesi üyesi
Mehmet Kula- Çal Savcısı,
Alper Utku- Diyarbakır Hakimi

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2019, 19:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner24