'İhracattaki artışımız devam ediyor'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Elvan, Bursa’da yaptığı konuşmada, “Hiçbir yatırımcımız ve girişimcimiz asla umutsuz bir h

'İhracattaki artışımız devam ediyor'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Elvan, Bursa’da yaptığı konuşmada, “Hiçbir yatırımcımız ve girişimcimiz asla umutsuz bir havaya kapılmamalı, bu kur atakları karşısında Hazine ve Maliye Bakanlığımız, ilgili diğer kuruluşlarımız gerekli tedbirleri aldı. İhracata baktığımızda ihracattaki artışımız devam ediyor.” dedi.


Elvan, Bursa'da bir otelde düzenlenen Yerli Sanayi ve Teknoloji Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye ihracatının 36 milyar dolardan 160 milyar doların üzerine çıktığını belirterek, bunun Türkiye için son derece önemli bir gelişme olduğunu bildirdi.

“YATIRIMCILAR UMUTSUZLUĞA KAPILMAMALI”


Bursa’da Mimar Sinan Mühendisler Birliği’nin düzenliği toplantıya katılan ve daha sonra AK Parti Bursa İl Başkanlığı’nda partililerle buluşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Elvan, “Son aylarda ülkemize yönelik yapılan ekonomi saldırısı neticesinde bir kur atağıyla karşı karşıya kalmamız, birçok imalatçımızı zor duruma düşürdü. Daha yüksek maliyetle ürün ithal etmek zorunda kaldılar, bizim özellikle son yıllarda şu anki hükümetimizin almış olduğu çok önemli tedbirler var. Özellikle Sanayi ve Ticaret Bakanlığımızın ithal ettiğimiz ara mallarına yönelik bir strateji ortaya koyması ve bu ürünlerin Türkiye’de üretilmesi noktasında ciddi bir çaba var. Hiçbir yatırımcımız ve girişimcimiz asla umutsuz bir havaya kapılmamalı, bu kur atakları karşısında Hazine ve Maliye Bakanlığımız, ilgili diğer kuruluşlarımız gerekli tedbirleri aldı. İhracata baktığımızda ihracattaki artışımız devam ediyor. Tüm zorluklara ticaret alanında yaşanan sıkıntı ve sorunlara rağmen ABD’nin uluslararası ticaret örgütlerinin ve kuruluşlarının kurallarını bir yana bırakarak ticaret savaşlarına dönüşen yaklaşımlarına rağmen ihracatımız artmaya devam ediyor. Turizm gelirlerimiz artmaya devam ediyor. Bu yıl muhtemelen rekor kırma eğilimimiz de söz konusu olabilecek.” ifadelerini kullandı.

"CARİ AÇIĞIMIZ YÜZDE 5'İN ALTINDA"


Elvan, cari açıkla ilgili de düşüncelerini paylaşarak, şunları ifade etti:  "Cari açığımıza baktığımızda da muhtemelen bu yıl yüzde 5'in altında. Biz 4-5 yıl öncesinde, yüzde 8, 9 gibi cari açık olan yılları yaşadık. Dolayısıyla cari açık yönüyle de bir sorun, sıkıntı görmüyoruz. İthalat yapımıza baktığımızda eğer bizim üretim malı ithalatımız, ithalatımızın yüzde 40'ı, 50'si olsa o zaman yüzde 5'lik cari açığı risk olarak görebiliriz ama tüketim malı ithalatımızın yüzde 10 seviyesinde olduğu bir ortamda, ara malı ve yatırım malı ithalatımızın yüzde 90 seviyesinde olduğu bir ortamda gerçekten bu cari açık oranı bizim açımızdan sorun teşkil etmeyecek bir orandır." Elvan, kısa vadeli borçlara bakıldığında özellikle özel kesim ve bankacılığın kısa vadede geçmiş yıllara oranla önemli bir değişiklik olmadığının görüldüğünü aktardı.


KUR ATAĞINA KARŞI TEDBİRLER ALINDI


Kur atağından kaynaklanan bir sorunla karşı karşıya kaldıklarına işaret eden Elvan, dalgalanmanın azalması yönünde birçok tedbirlerin alındığını vurguladı. Elvan, "Doğru yolda ilerlediğimizi düşünüyorum. Çok ciddi önemli tedbirler aldığımızı düşünüyorum. Bu millet her zaman ülkesine bağlı olan bir millettir. Böyle bir süreci yaşıyorsak bu millet bu fedakarlığı her zaman yapmaya hazırdır ama maalesef böyle bir ortamda bunu siyasi açıdan fırsata dönüştürüp Türkiye'nin ekonomik ve siyasi olarak kötüye gitmesine katkı sağlama düşüncesinde olanlar var. Bunlara da gereken cevabı milletimiz mutlaka verecektir." dedi.

TÜRKİYE, ÇİN VE HİNDİSTAN’I GERİDE BIRAKTI


Elvan, Türk milletinin kendilerine verdiği desteğin önemli olduğuna dikkati çekerek, şu görüşlere yer verdi: "Biz hep şuna inandık, milletimizin bize verdiği destekle son 15-16 yılda yüzde 5,7 gibi büyüme performansı gerçekleştirdik. Bu kolay bir iş değil. Çin ve Hindistan'ı çıkardığımız zaman gelişmekte olan ülkelerin yüzde 4 civarında büyüdüğü bir ortamda Türkiye'nin yüzde 5,7 gibi yüksek bir büyüme performansı göstermesi son derece önemlidir. Biz kendi gücümüzü ve dinamik yapımızı hiçbir zaman göz ardı etmemeliyiz. Milletimize, ülkemize güveniyoruz. Çok daha iyi noktalara, aşamalara geçeceğimizi de çok iyi biliyoruz çünkü biz bu potansiyele sahibiz. Elbette alınması gereken ilave önlemlerimiz var."

 "SAVUNMA SANAYİNDE YERLİLİK ORANI YÜZDE 65”


AK Parti iktidara gelene kadar yerli üretim noktasında çalışmaların yapılmadığını iddia eden Elvan, "Neden bu teknolojilere sahip olunması noktasında bir gayret olmadı? ABD'deki firmalar nasıl olsa bize satıyor fikriyle hareket edildi, yıllardır bu böyle yapıldı. Bugün savunma sanayinde yaklaşık yüzde 18 civarında olan yerlilik oranı, yüzde 65'ler seviyesine çıktı, bu daha da artacak. Bu kolay olmadı, bu durum birilerini elbette rahatsız ediyor ama kim rahatsız olursa olsun Türkiye özellikle yerli sanayiyi ve ileri teknolojiyi geliştirme noktasında gerekli altyapıya ve insan kaynağına da sahiptir." ifadesini kullandı.

TÜRKİYE’NİN ÖNÜ AK PARTİ İLE AÇILDI


Elvan, 16, 17 yıldır yaşanan süreçte alınan kararların uygulamaya geçirilmesinin kolay olmadığını belirterek, şunları kaydetti: "Bu yaşadığımız 16-17 yıllık süreç, bizim açımızdan özellikle almış olduğumuz kararların uygulamaya geçirilmesi, buna yönelik politikaların uygulamaya konulması çok kolay olmadı. Çok büyük çabalar sarf edildi. Bu ülkenin insanı yıllarca bin 500, 2 bin dolar milli gelire mahkum edildi ama AK Parti hükümetleriyle birlikte Türkiye'nin önü açıldı, kişi başı milli geliri 10 bin doların üzerine çıkan bir ülke konumuna geldi." (AA-İHA)
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2018, 21:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24