İsrail'in Gazze ambargosu kalktı

İsrail Başbakanı Netanyahu, Başbakan Erdoğan'a sivil halkın kullanacağı malların Gazze dahil Filistin topraklarına girişine ilişkin kı

İsrail'in Gazze ambargosu kalktı
İsrail Başbakanı Netanyahu, Başbakan Erdoğan'a sivil halkın kullanacağı malların Gazze dahil Filistin topraklarına girişine ilişkin kısıtlamaları kaldırmayı kabul ettiğini söyledi. 

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün İsrailBaşbakanı Binyamin Netanyahu ile bir telefon görüşmesi yaptığı kaydedildi. Açıklamada, telefon görüşmesi talebinin İsrail tarafından geldiği ve yaklaşık 10 dakika süren görüşmede, Başbakan Erdoğan'ın, Netanyahu'ya, ''Türk ve Yahudi halkları arasındaki ortak tarihe dayanan ve yüzyıllardır süregelen güçlü dostluk bağlarına ve işbirliğine değer verdiğini'' söylediği vurgulandı.

Başbakanlık açıklamasında, ayrıca Başbakan Erdoğan'ın, bölgenin barış ve istikrarı için hayati stratejik öneme sahip olarak gördüğü ilişkilerin son dönemde bozulmuş olmasının üzüntü verici olduğunu ifade ettiği belirtildi.
Açıklamada, Erdoğan'ın, Türkiye'nin İsrail-Filistin ihtilafına iki devletli vizyon temelinde adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm bulmasına yönelik uluslararası ve bölgesel tüm çabalara desteğini yinelediğine işaret edildi.

Erdoğan, Türk halkı adına özrü kabul etti

Başbakanlık açıklamasında, ''Sayın Netanyahu, İsrail tarafından hadiseyle ilgili olarak yürütülen ve bir dizi operasyonel hatanın yapıldığına işaret eden soruşturma ışığında, can kaybına veya yaralanmaya yol açan her türlü hatadan dolayı İsrail adına Türk halkından özür dilemiş, Sayın Başbakanımız da söz konusu özrü Türk halkı adına kabul etmiştir. İki başbakan, tazminat-ademi mesuliyet konusunda bir anlaşma yapılması hususunda da mutabık kalmıştır''  ifadelerine yer verildi.

Netanyahu'nun ayrıca, İsrail'in sivil halkın kullanacağı malların Gazze dahil Filistin topraklarına girişine ilişkin kısıtlamaları esas itibariyle kaldırdığını ve sükunet devam ettiği müddetçe bu durumun da devam edeceğini ifade ettiğine yer verilen açıklamada, iki liderin Filistin topraklarındaki insani durumun iyileştirilmesi için birlikte çalışmak konusunda mutabık kaldığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2013, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24