İstanbul çöp içinde CHP reklam derdinde!

İstanbul’da CHP’li 7 ilçe belediyesinin toplu sözleşme görüşmelerinin sonuçlanmaması nedeniyle grevler başladı. Maltepe’de 6 gündür çöpler toplanmazken, sokaklar çöplüğe döndü. İstanbul çöp yığınlarıyla 25 yıl sonra tekrar karşılaşırken, CHP’li belediyeler ise hizmet üretmenin yolunu aramak varken televizyonlara verdikleri reklamlarla algı peşine düştü. 

İstanbul çöp içinde CHP reklam derdinde!

İstanbul’da 1990’lı yıllarda zihinlere kazınan çöp yığınları bir kez daha CHP’li belediyelerle geri döndü. CHP’li Maltepe, Beşiktaş, Bakırköy, Kartal, Kadıköy, Avcılar ve Ataşehir Belediyesi ile sendikalar arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı. Bu belediyelerdeki işçiler greve çıkarken, İstanbul bir kez daha çöp kâbusunu yaşamaya başladı. 


MALTEPE’DE 6 GÜNDÜR ÇÖP TOPLANMIYOR
DİSK'e bağlı Genel-İş ile Maltepe Belediyesi arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçilerin başlattığı grev nedeniyle ilçede çöpler 6 gündür toplanmıyor. Grevin etkileri özellikle temizlik hizmetlerinde hissedilirken, birçok noktada dolu olan konteynerlerin yanlarına bırakılan çöpler, sokaklarda yığınlar oluşturdu.İlçede yaşayan vatandaşlar, çevreye kötü kokular yayılmasına neden olan çöplerin toplanmamasına tepki gösterdi.


İŞÇİLERLE BELEDİYE ARASINDA GERİLİM
Krizi yönetmekte zorluk çeken CHP’li Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve CHP’li belediye meclis üyeleri, şov için ilçedeki bazı yerlerde çöp toplatma görüntüsü vermek istemesi ise işçilerle belediye yönetimi arasında bir kez daha krize yol açtı.  DİSK Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No'lu Şubesinin sosyal medya hesabında yer alan açıklamada, Maltepe Belediyesinin grev kırıcılığı ve Küçükyalı'da grevdeki işçilere yönelik planlı bir saldırı yaptığı iddia edildi. 


İBB ÇÖP TOPLAMAYA YANAŞMADI
Grev nedeniyle Maltepe çöp kente dönerken, destek istenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise yasal mevzuattan dolayı çöplere müdahale edemeyeceklerini açıklamıştı. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bakanlık olarak çöp toplama işine destek sağlayabileceklerini açıkladı.  Bakan Kurum, "İstanbul'umuzu yeşil alanları, parkları millet bahçeleriyle yaşanılabilir bir şehir haline getirdik. Ama bugün görüyor ve çokta üzülüyoruz ki, artık İstanbul'da yeniden çöp dağları, çamurlar, çukurlar oluşmaya başladı ve belediyelerimiz bu noktada acziyet içerisindeyse ben arkadaşlarıma talimat verdim. Çöp toplama işlemlerine de çöp toplanmasına da bakanlık olarak destek verebiliriz" diye konuştu.


CHP BELEDİYELERİNDEN REKLAM KAMPANYASI
Sokakta vatandaş çöp dağları ile boğuşurken, hizmet üretmesi gereken CHP belediyeleri, kaynaklarını reklam kampanyalarına harcamaya devam ediyor. CHP Bleediyeleri tarafından onlarca televizyona verilen reklam filmlerinde “Bizim belediyeler tıkır tıkır çalışıyor, teker teker tamamlıyor" sloganı ile algı oluşturmaya çalışıyor. Sosyal medya ve internet üzerinden yürütülen kampanyada, biriken binlerce sorunun teker teker çözüldüğü ileri sürülürken, İstanbul’da yaşanan çöp sorunu gerçekleri gözler önüne seriyor. 


HALKLA DALGA GEÇER GİBİ
Maltepe başta olmak üzere CHP’nin İstanbul’daki belediyelerinin hizmet üretmek yerine işleyen sistemleri bile yürütememesi halkın gözünden kaçmıyor. Göreve geldiklerinden beri hizmet yerine polemik üreten, halkın ihtiyaç ve isteklerine kulaklarını tıkayan CHP’li belediyeler, bir kez daha beceriksiz yönetimlerin kentleri ne hale getirdiğini gözler önüne serdi. İstanbul’da vatandaşların CHP yönetimlerine tepkileri her geçen gün artarak, hoşnutsuzluk sesleri yükseliyor. 


MİLLETİN PARASI REKLAMA
Millete hizmet vermeleri için belediyelere sağlanan kaynaklara rağmen zorunlu rutin hizmetleri bile yürütemeyen CHP belediyeleri, böylesi bir dönemde televizyonlara milyarlarca lira tanıtım ve reklam parası aktarıyor.  Hem algıyı yönetmek hem de İstanbul’daki kötü görüntülerin ekranlara taşınmasının önüne geçilmesi için çaba veren CHP belediyelerinin tüm çabalarına rağmen İstanbul’u yıllar öncesine taşıyan görüntüler ülke gündeminde her geçen gün daha fazla yer tutuyor. 


REKLAM FİLMLERİ KAZAMİZAH GİBİ
CHP'li belediyelerin sosyal medyada #TıkırTıkırÇalışıyoruz #BizimBelediyeler etiketleriyle paylaştığı ve televizyonlarda da yayınlattığı videolarda askıda fatura uygulamasından, kadın istihdamından ve depreme karşı yapılan çalışmalardan söz ediliyor. Videolarda, "Bizim belediyeler tam da söz verdiği gibi kadın istihdamını öncelikli hale getirdi", "Bizim belediyeler vatandaşın en temel beklentilerini çözmeden çılgın, mega, ultra projelerle kaynakları heba etmiyor, biriken sorunları teker teker çözüyor", "Askıda Fatura uygulamasıyla bizim belediyeler bir yardım köprüsü kurdu. Kimdir, kimlerdendir diye bakmadan, ayrım gözetmeden ihtiyacı olan hanelerimizin faturalarını yardımsever vatandaşlarımızın ödeyebildiği sıcacık bir köprü. İşte bizim belediyeler tıkır tıkır çalışıyor" deniliyor. Oysa belediyeler zorunlu hizmetleri bile vatandaşa sağlayamıyor. 


(Alpaslan YILDIZ)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24